Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini

    Dobro je vedetidecember '19

    UPOKOJITEV LETOS ALI DRUGO LETO

    Bralec navaja, da mu izplačujejo 20 odstotkov starostne pokojnine že od septembra 2018, ko je dopolnil 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Glede na predvidene spremembe pokojninskega zakona ga zanima, kdaj naj se upokoji: 31. decembra 2019 ali 1. januarja 2020. Slišal je, da bo ugodnejše vrednotenje pokojninske dobe brez dokupa od 1. januarja 2020 naprej nižje, zato mu je datum upokojitve zelo pomemben. Želi si tako odmero pokojnine, da bi se ta za vsake nadaljnje 3 mesece pokojninske dobe po izpolnitvi pogojev povečala za odstotek oziroma v njegovem primeru za 5 odstotkov.

  • Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec

    Dobro je vedetidecember '19

    PRENOS PODJETJA

    Bralec je zaposlen v manjšem družinskem podjetju. V kratkem bo oče podjetje prenesel na sina. Medtem ko je z očetom v zelo dobrih odnosih, je imel s sinom že nekaj manjših konfliktov, zato se boji, da se ga bo ob prevzemu želel znebiti. Zanima ga, kakšne možnosti ima.

    Če ni v ozadju česa drugega, je strah bralca odveč. Dejstvo je, da le prenos podjetja na naslednika ni dopusten zakonski razlog, da bi zaposlenim prenehalo delovno razmerje. Morebitne presežne ali konfliktne delavce mora z ustreznim postopkom »sprocesirati« bodisi sedanji delodajalec, ki ga tozadevno Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) opredeljuje kot delodajalca prenosnika, bodisi novi delodajalec prevzemnik.

  • Na vprašanja s področja pacientovih pravic odgovarja mag. Boštjan. J. Turk

    Dobro je vedetinovember '19

    PRAVICA DO SAMOSTOJNEGA ODLOČANJA PRI ZDRAVLJENJU

    Bralec ima že nekaj časa težave s hrbtenico. Sorodniki in osebna zdravnica ga prepričujejo, naj gre na operacijo, vendar je slišal, da je taka operacija v njegovih letih lahko tvegana. Zanima ga, ali jo ima pravico zavrniti. Kaj se bo zgodilo, če bo kdaj v stanju, ko ne bo več sposoben dati svoje privolitve?

    Vsekakor lahko predlagano operacijo zavrnete in zaradi tega ne boste deležni nobenih pravnih posledic. Po zakonu imate namreč pravico do samostojnega odločanja o zdravljenju, brez vaše svobodne volje in zavestne privolitve pa ni dovoljeno opravljati medicinskih posegov. Izjema je, če bi taka zavrnitev ogrozila življenje ali huje ogrozila zdravje drugih.

  • Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini

    Dobro je vedetinovember '19

    KDAJ UVELJAVITI STAROSTNO POKOJNINO?

    Bralka navaja, da ima priznano nadomestilo za čas brezposelnosti do februarja naslednje leto, ki pa je približno za 100 evrov nižje od predvidene višine pokojnine. Pogoje za starostno pokojnino namreč izpolni konec letošnjega novembra, ko pri starosti 61 let dopolni 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Zanima jo, ali naj se raje upokoji po novem letu, saj je zasledila, da se bodo za otroke, ima namreč dva otroka, upoštevali dodatni odstotki za odmero pokojnine.

  • Uskladitev pokojnin v prihodnjem letu

    Dobro je vedetinovember '19

    Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je v začetku septembra – tako kot že vrsto let do zdaj – objavil Jesensko napoved gospodarskih gibanj 2019. Navedena analiza je pomembna, ker obsega številne kazalnike, ki med drugim omogočajo ocenjevanje življenjskega standarda večine prebivalcev. V ta namen se bomo posvetili predvsem napovedi o gibanjih domačega bruto proizvoda, ki imajo še vedno pozitivni predznak, in relativno umerjeni inflaciji.

    Umar napoveduje, da bo letošnja gospodarska rast zaradi umirjanja ponudbe in povpraševanja ter negotovosti v mednarodnem okolju dosegla približno 2,8 odstotka, podobna gibanja pa naj bi bila tudi v prihodnjih dveh letih, kar je dokaj optimistična ocena. Inflacija naj bi se v tem obdobju nekoliko zvišala. Letos naj bi še ostala pod 2 odstotkoma, v prihodnjih dveh letih pa naj bi se zmerno zviševanje cen nadaljevalo tako na področju storitev kot tudi pri neenergetskem blagu.

  • Za tri evre višji letni dodatki v 2020?

    Dobro je vedetinovember '19

    Vlada Republike Slovenije je sredi septembra letos obravnavala in sprejela Predlog zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2020 in 2021 (ZIPRS2021) in ga posredovala v obravnavo državnemu zboru po nujnem postopku. Predlagani zakon sicer v skladu z določbami sistemskega zakona (ZPIZ-2) določa višino letnih dodatkov v letu 2020. Roki in pogoji za njihovo izplačilo pa se bodo, če bo zakon v predlagani obliki sprejet, ponovno razlikovali od pravil, določenih v ZPIZ-2.

    Kljub prvotno drugačnim napovedim, obljubam in zahtevam pa naj bi bili letni dodatki tako kot letos tudi v letu 2020 znova izplačani uživalcem pokojnin v petih različnih višinah (ne le dveh, kot to določa ZPIZ-2), in sicer:

  • Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec

    Dobro je vedetinovember '19

    PREZAPOSLITEV ZA POLOVIČI DELOVNI ČAS

    V podjetju, kjer je poleg lastnika zaposlen le še bralec, gre vse slabše, zato sta se dogovorila za prezaposlitev za polovični delovni čas. Oba zanima, kako to izpeljati.

    Zakon dopušča več možnosti, ki za seboj potegnejo različne posledice.

    1. Sprememba obstoječe pogodbe o zaposlitvi na podlagi dogovora: enostranska sprememba delovnega časa iz polnega v polovični ni mogoča, dogovorno pa je seveda takšna sprememba možna. Tako delodajalec kot tudi delavec lahko med trajanjem delovnega razmerja skladno z 49. členom ZDR-1 kadar koli predlagata spremembo obstoječe pogodbe ali sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi. Za to spremembo ne zadostuje aneks, ampak je treba skleniti novo pogodbo, ki velja le, če na to pristane tudi nasprotna stranka.

  • Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec

    Dobro je vedetinovember '19

    IZVIDI PREISKAV

    Bralci pogosto kličejo za razlago in pojasnitev izvidov preiskav. Tokrat je poklicala 75-letna bralka, ki je opravila magnetno resonanco hrbtenice. Pred 12 leti so ji predlagali operacijo, vendar se zanjo ni odločila. Po fizikalni terapiji se je stanje izboljšalo do začetka letošnjega leta. Prejšnji teden je ponovno opravila preiskavo. Dobila je dolg izvid z več diagnozami in veliko izrazi, ki jih ne razume. 

    Najprej osnovno pravilo. Različne, tudi slikovne preiskave so v veliko pomoč, vendar jih je treba vedno obravnavati v luči kliničnih težav, ki jih ima bolnik. Dolžina izvida in število rentgenoloških diagnoz ne pomenita nujno tudi stopnje težav. Na podlagi pogovora z bolnikom, natančnega kliničnega pregleda in dodatnih preiskav bo specialist ustrezne stroke lahko predlagal najboljšo terapijo. Njegova naloga je, da razloži, katere so prednosti in nevarnosti zdravljenja, in pri tem upošteva želje posameznika. Po telefonu ni mogoče dati verodostojnih nasvetov glede možne terapije.

  • Upokojenci pričakovali višjo izredno uskladitev pokojnin

    Dobro je vedetinovember '19

    Drugo leto zapored se bodo pokojnine uskladile redno in izredno. Januarja je redna uskladitev znašala 2,7 odstotka, decembra pa se bodo pokojnine uskladile še izredno, in sicer za 1,5 odstotka. Odločitev vlade je na oktobrski seji z ugotovitvenim sklepom potrdil še svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz).

    Ker marsikateri še vedno mislijo, da svet Zpiza odloča o višini uskladitev pokojnin, je prav, da pojasnimo, da o tem ne odloča avtonomno. Podlaga za izredno uskladitev je dana v ZPIZ-2, določneje pa jo je opredelil zakon o izvrševanju proračuna Republike Slovenije za leti 2018 in 2019. Le-ta določa, da se v letu 2019 pokojnine in drugi prejemki, razen letnega dodatka in dodatka za pomoč in postrežbo, poleg redne uskladitve izredno uskladijo v višini 1 odstotka, če bo gospodarska rast za leto 2018 presegla 3 odstotke bruto domačega proizvoda,...

  • Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc

    Dobro je vedetinovember '19

    MAMINE FINANCE

    Bralec piše, da je mama zbolela za demenco. Zanjo sicer izmenično skrbita s sestro, vendar je sestra formalna skrbnica in s tem pooblaščena za razpolaganje z maminim denarjem. Odkar je postala skrbnica, bralcu ne želi povedati nič o maminem finančnem stanju in se sklicuje na to, da tega ne sme povedati. Bralec bi vseeno rad vedel, kako je z maminimi financami, saj ga skrbi, kako sestra gospodari z denarjem in kaj sploh z njim plačuje. Obrnil se je tudi na center za socialno delo, kjer pa so mu povedali le to, da je vse v redu. Podatkov mu niso hoteli dati.

  • 1
  • …
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • …
  • 151
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov