-
ŠE LEPŠE Z VZAJEMNOSTJO
Ljubljančanka Danica Klančič je že deset let upokojena in od tedaj tudi naročena na Vzajemnost, ki jo celo prebere, najbolj pa so ji všeč nasveti. Zase pravi, da je bolj zapečkarska, nima rada potovanj, rada pa kolesari. Za stilsko preobrazbo se je prijavila, ker si je zaželela malo spremembe, predvsem pa pomladitve.
Kmalu po upokojitvi ji je umrl mož, kar jo je zelo prizadelo, saj se je veselila tretjega življenjskega obdobja, ko bi imela z možem več časa zase. Pravi, da je bilo nekaj časa zelo težko, a življenje gre naprej. Vesela je, da ima hčerko Renato in da se z njeno družino dobro razume. Po smrti moža je veliko časa posvetila prav vnukoma Marku in Karin, ki sta odganjala njeno žalost in ji prinašala radosti življenja. Zdaj sta zrasla in jo vse manj potrebujeta, še vedno pa je presrečna, ko so skupaj.
Urejeno spanje prinaša zdravje
Mednarodna zveza za medicino spanja je na letošnji svetovni dan spanja (13. marca) opozorila na pomen spanja za zdravje ljudi in pozvala k ukrepanju v zvezi s težavami, povezanimi s spanjem. V sodobni družbi motnje spanja, poznamo jih kar 85 vrst, prizadenejo tudi do tretjino ljudi. Najpogostejše so nespečnosti (insomnije), za katerimi trpi več kot 20 odstotkov celotne populacije, sledijo motnje dihanja med spanjem (10 odstotkov celotne populacije), do 10 odstotkov starejše populacije pa ima tudi sindrom nemirnih nog in periodičnih gibov udov v spanju. Nezdravljene motnje spanja, ki povzročajo neobvladljivo prekomerno dnevno zaspanost, npr. narkolepsija, motnje dihanja v spanju, sindrom nemirnih nog in periodičnih gibov udov v spanju, imajo lahko zelo hude posledice. Zato v takih primerih čim prej obiščite svojega zdravnika. Za začetek potovanja proti kakovostnemu spancu preberite deset zapovedi zdravega spanja, ki so dostopne na www.zaspan.si.
-
Zdravljenje s soljo tudi pri nas postaja čedalje bolj razširjeno in priljubljeno. Solna terapija deluje pomirjajoče, blaži stres ter pomaga zdraviti obolenja dihal in kožne bolezni.
Ena izmed tistih, ki ponuja zdravljenje in sproščanje v solni sobi, je tudi Alenka Završnik, ki ima svoj kozmetični salon v Kranju. Lahko obiščete samo solno sobo ali pa si prej privoščite še masažo.
Haloterapija ali solna terapija pravzaprav ni nekaj novega, pove Alenka Završnik, uporabljali so jo že stari Grki, ki so se zdravili v naravnih solnih jamah. Danes se ta terapija izvaja v posebnih sobah s pomočjo generatorja, ki v zrak spušča drobne delce soli ali solni aerosol pa tudi negativne ione ter tako ustvarja atmosfero, ki je za zdravje celo blagodejnejša od naravnih jam. Terapija deluje z vdihavanjem solnega aerosola ali z izpostavljanjem kože njegovemu delovanju.
Kontaktni dermatitisi in ekcemi
Kontaktni dermatitisi nastanejo zaradi stika kože z dražečo snovjo iz okolja ali delovanja fizikalnih faktorjev okolja (npr. UV-žarkov, mraza ali vročine) na kožo. Kožo lahko dražijo tudi telesni izločki, kot so urin, znoj in blato. Tudi nestrokovno opravljeni laserski posegi v kozmetičnih salonih lahko močno poškodujejo kožo.
Kontaktni dermatitisi pogosteje nastanejo pri osebah, ki že imajo okvarjeno zaščitno maščobno plast kože v povrhnjici zaradi že obstoječe kožne bolezni, npr. atopičnega dermatitisa ali ihtioze (t. i. ribje kože) ipd. Dražeče snovi poškodujejo kožno pregrado in tako prehajajo v kožo, kjer jo nadalje poškodujejo ali pa sprožijo alergično reakcijo. Zato razlikujemo: iritativni kontakntni dermatitis, kjer kožna reakcija nastane že ob prvem stiku z močno dražečo in toksično snovjo, in alergični kontaktni dermatitis, kjer se razvije prava alergična kožna reakcija na predhodno senzibilizirani koži šele ob ponovnem stiku z določeno manj dražečo snovjo pri osebah z dedno nagnjenostjo k alergijskim reakcijam. Ob prvem stiku z določeno manj dražečo snovjo se koža pri osebah z dedno nagnjenostjo k alergijam senzibilizira, kar pomeni, da postane občutljiva za določeno dražečo snov, ki lahko ob vsakem ponovnem stiku povzroči alergično reakcijo.
-
Cvetačna solata z jajci in mlado čebulo
Potrebujemo: večjo cvetačo, 2 stebli mlade čebule, 2 žlici gorčice, olje, sol, poper, kis, 4 trdo kuhana jajca.
Priprava: Cvetačo očistimo, razdelimo na manjša socvetja in v slanem kropu blanširamo, da še ostane čvrsta – približno 5 minut. Odcedimo in pustimo, da se povsem ohladi, nato dodamo mlado čebulo, narezano na kolesca. Jajca olupimo in narežemo na koščke. Stresemo v posodico in dodamo gorčico, kis in olje. Dobro premešamo in po potrebi prilijemo malo vode. S tem prelijemo cvetačo, premešamo in solato pustimo počivati na hladnem pol ure, da se okusi okrepijo. Ponudimo po blitvini juhi ob pečenem puranjem zrezku. Solata se v hladilniku obdrži tudi tri dni.
-
Pred desetletjem ali dvema nihče ni niti pomislil, da bi bila moka drugačna kot bela pšenična. Danes poznamo pšenično, pirino, rženo, ajdovo in koruzno moko. V specializiranih trgovinah dobimo še ovseno, ječmenovo, kamutovo, riževo, proseno in moko iz kvinoje, amaranta. Ne gre za modo, kaj šele izbirčnost, pač pa za način prehranjevanja na pameten način, z raznovrstnimi hranili.
Kupila sem tudi že laneno moko, v kateri so bila zmleta lanena semena za obogatitev kruha, podobno konopljino, čičerikino in sojino moko. Zadnji dve sta pomembni predvsem za tiste, ki so alergični na jajca, saj žlica takšne moke nadomesti jajce.
Hrana uravnava kislinsko-bazično ravnotežje v telesu
Za trdno zdravje je uravnoteženo kislinsko-bazično razmerje, uravnan pH, izrednega pomena. Uravnotežena prehrana daje organizmu vse, kar potrebuje. Ključnega pomena sta količina in pestrost hranil, ki jih dobimo z živili. Ravnotežje ali neravnotežje hranil se pokaže v vrsti ostankov, ki vplivajo na kislost ali bazičnost v telesu. Prevelike količine odpadnih snovi, zlasti kislin, ki se nalagajo v tkivih, prej ali slej privedejo do bolezni.
Da bi to razumeli, moramo najprej spoznati, kaj je pH-vrednost. Kisline in baze je leta 1923 definiral danski fizik in anorganski kemik Johannes Nicolaus Brönstedt. Njegova lestvica obsega 14 stopenj za kisline in baze, in ta razdelitev velja še danes. Po definiciji so kisline snovi, ki oddajajo protone, baze pa jih sprejemajo. Enota je pH-vrednost, pri tem ima najmočnejša kislina pH-vrednost 1, najmočnejša baza pa 14. Nevtralna tekočina ima torej pH-vrednost 7, kar pomeni, da pri tej vrednosti ni ne presežka bazične ne kisle spojine.
-
Dotik je blagodejen že sam po sebi, potrebujemo ga vsi, če je združen s strokovno izvedeno masažo, pa ima tudi mnoge terapevtske učinke. Iz masažnega salona se vrnemo spočiti, osveženi, napolnjeni z energijo, hkrati pa poskrbimo za svoje telo in zdravje. Tudi starejšim ljudem prija masaža.
Tako zatrjuje Alenka Završnik, ki ima kozmetično-masažni salon v Kranju. Znanje masaže in nege telesa nenehno nadgrajuje ter pri delu uporablja številne tehnike, ki se jih je naučila na različnih koncih sveta. Starejši ljudje na masažo najpogosteje prihajajo zaradi težav s sklepi in hrbtenico.
Meso je najboljši vir beljakovin
Pred veliko nočjo se v javnosti vedno zelo zaostrijo razprave o pomenu ali nesmislu uživanja mesa. Olje na ogenj pa prilivajo tisti, ki bijejo plat zvona, češ da je meso škodljivo, saj povzroča cel kup bolezni. Toda te razprave imajo malo skupnega ali nič z znanstvenim pristopom in odgovornim odnosom do mesa vseh vrst in izvora. Meso pravilne prireje je zdravo in pomembno za naš razvoj, uživajmo pa ga vedno v kombinaciji z zelenjavo in tudi sadjem.
Človek, podobno kot živali, ni sposoben absorbirati dušika iz zraka, v katerem ga je sicer veliko, a ga za normalen razvoj in delovanje telesa nujno potrebuje. Naše telo pa je sposobno dušik črpati iz beljakovin živalskega in rastlinskega izvora, pri čemer imajo zadnje manjšo biološko vrednost.
-
Na zimskem snegu, med svetlo zelenimi odtenki pomladi in sploh kjer koli in kadar koli je pomembno biti dobro predihan. Če za to poskrbite sami z lastno odločitvijo, voljo in aktivnostjo, je osebni uspeh zagotovljen. Vaje so namenjene tistim, ki jim gibljivost ramen dobro služi, lotijo pa naj se jih tudi tisti, ki roke težje dvignejo, saj jim bo vztrajna vadba sčasoma prinesla veliko olajšanje.
Ob navedenem je treba izpostaviti še dodatno intenzivnejšo poravnavo hrbtenice predvsem v zgornjem delu, do katere pride ob pravilni izvedbi čisto spontano. Vaje so enako učinkovite, ko jih delate sede, potrebujete pa daljši dežnik ali palico. Priporočljivo je, da jih vsak dan izvajate vsaj nekaj minut, predvsem zaradi preveč sedečega načina življenja, ki terja svoj davek v bolečinah in okvarah hrbtenice. Te pa so žal prepogoste predvsem pri mlajših, zato pa vas vabim, da vaje preizkusite in jih ob družinskem srečanju pokažete še svojim bližnjim.