S pravimi živili nad povišan sladkor
Medicina v izogib posledicam povišanega sladkorja v krvi svetuje zelo stroge diete, ki pa ne dajejo rezultatov in ne zajezijo že kar epidemičnega naraščanje diabetesa. Sladkorni bolnik lahko z nekaj pozornosti sestavi sebi primerne in uravnotežene obroke in se prehranjuje zdravo. Nadvse dobro pa bi bilo, če bi tudi zdravi ljudje spoštovali ta načela; tako bi ohranili zdravje še v pozno starost. Iz izkušenj tudi vem, da se pri posameznikih, tudi pri diabetikih, telo različno odziva na posamezna živila.
-
Na semena in oreške se ponavadi spomnimo pri praznični peki piškotov in potic, čeprav bi morali jemati resno priporočilo prehranskih strokovnjakov in jih pojesti za pest na dan. So namreč bogat vir esencialnih maščobnih kislin, ki gradijo membrano (pregrado) naših celic, ta pa omogoča prehod hranilnih in odpadnih snovi. Večje „luknje“ v ograji niso zaželene, če povemo zelo poenostavljeno. Esencialne maščobne kisline so tiste maščobe, ki jih naše telo nikakor ne more samo ustvariti, zato jih moramo zaužiti.
Ko nas ljubljena oseba ne prepozna več
Pozabljivost je v starosti povsem normalen in pričakovan pojav, vendar gre včasih za znak resne bolezni. Alzhajmerjeva demenca se začne z odmiranjem možganskih celic, lahko pa traja tudi do dvajset let. Bolezenske spremembe prizadenejo spomin in intelektualne sposobnosti do te mere, da resno posežejo v bolnikovo vsakodnevno življenje. Vzroki bolezni ostajajo neznani in zaenkrat zanjo ni zdravila. Ustrezna obravnava bolnikovih simptomov, kombinirana s podporo strokovnih služb pa v veliki meri olajša življenje bolnika in njegovih najbližjih.
-
Spanje ima zelo pomembno fiziološko in psihološko vlogo pri ohranjanju našega telesnega in duševnega ravnovesja. Nekateri ga potrebujejo več, drugi manj, zato je bolj kot količina spanja pomembna njegova kakovost. Obstajajo pa tudi metode, ki človeku lajšajo težave z nespečnostjo. Zaradi nespečnosti se pritožuje čedalje več ljudi ne glede na starost. Zelo hudo je, če nas prizadene, zato je razumljivo, da iz te zagate iščemo različne izhode - tudi neustrezne. S tem pa nespečnost samo še poglabljamo.
-
Zdrobovi cmočki s čebulo in česnom V lonec nalijemo dva decilitra bistre juhe, jo zavremo, vanjo stresemo štiri žlice pšeničnega zdroba, dobro premešamo in kuhamo dve minuti. Odstavimo in malo ohladimo. Medtem drobno sesekljamo pol manjše čebule, dva stroka česna in peteršilj ter na malo olja hitro popražimo, da zadiši, nato primešamo kuhanemu zdrobu. Dodamo še jajce in dobro premešamo. Z vlažnimi rokami oblikujemo cmočke, jih previdno vstavimo v vrelo juho in na majhnem ognju kuhamo še pet minut.
Gleženjski indeks napoveduje srčno-žilno ogroženost
Meritev gleženjskega indeksa je osnovna presejalna preiskava, s katero zdravniki odkrivajo aterosklerozo oziroma poapnenje žil spodnjih okončin. Tako odkrijejo spremembe na ožilju, še preden se pojavijo prvi znaki bolezni. V procesu ateroskleroze se v notranje stene arterij odlagajo holesterol ali maščobe, kalcij in vnetne celice. Arterija se prične ožiti in skozi njo se pretaka čedalje manj sveže krvi, obogatene s kisikom. Žilna stena postaja trša in neelastična. Na koncu tega procesa se arterija povsem zamaši, pretok krvi pa ustavi.
Za izgubo mišic je kriva sarkopenija
Strokovnjaki, ki se ukvarjajo z raziskovanjem procesa staranja, so ugotovili, da so nekateri od navedenih znakov posledica bolezni, ki ji pravimo sarkopenija. To predvsem velja za zgrbljeno postavo in za počasne, nezanesljive gibe okončin.
Sarkopenija je bolezen, pri kateri izgubljamo mišično maso in sposobnost za koordinacijo gibov, kar je posledica staranja. Znanost je bila dolgo časa prepričana, da se v tem primeru ne da nič storiti, z razvojem medicine pa se je pokazalo, da vendarle ni tako. Raziskava za raziskavo je namreč dokazovala, da izguba mišične mase ni nujna posledica staranja. Vzrokov za sarkopenijo je več Beljakovine. Kar zadeva proces staranja, je bolezen povezana s tremi dejavniki: spreminjanje strukture motoričnih nevronov, pomanjkanje beljakovin in...
-
Podobno kot na vso živo in neživo naravo vreme pogosto in intenzivno vpliva tudi na človeka. Za jesen in zimo je značilno pomanjkanje sončne svetlobe in toplote, kar mnogim povzroča telesne in duševne težave. A prav v teh mesecih, ko se procesi v organizmu upočasnijo, bi si morali spočiti, si oddahniti in si nabrati novih moči. Ženske so praviloma bolj občutljive na vremenske spremembe kot moški. Ameriški psihiatri in psihologi ugotavljajo, da so ženske v času slabega vremena pogosteje slabe volje, nerazpoložene, razdražljive, brezvoljne in...
-
Pod pokroviteljstvom občine Domžale so bile med 2. in 4. septembrom v Športnem parku Domžale 21. balkanske atletske igre veteranov - BAVI 2011, na katerih je sodelovalo kar 694 atletov in atletinj iz Albanije, Bolgarije, Bosne in Hercegovine, Črne Gore, Grčije, Hrvaške, Kosova, Romunije, Srbije, Turčije in Slovenije, med gosti pa so bili tudi atleti veterani iz Italije, Avstrije in Madžarske. Tekmovalci so bili vseh starosti, od 30 do skoraj 90 let, vsi z enako željo, da postanejo balkanski prvaki v svoji kategoriji.
Pretegovanje je nujno, krepitev pa tudi
In to po jutranjem vstajanju in še posebej po napornejšem delu. Tokratne vaje lahko jemljete kot nadaljevanje vaj iz prejšnje številke, lahko pa jih obravnavate tudi povsem samostojno, kot del sprehoda ali kake druge rekreacije. Dobro jih je narediti na začetku in na koncu večje obremenitve telesa, tudi po delu. Jesen je vstopila s čudovito toplim prehodom iz poletja in kar zahteva, da ohranjamo toploto in mehkobo tudi v telesu. Na začetku naj poudarim, da s tokratnimi vajami ob povezanem, neprekinjenem dihanju skozi nos izginejo iz telesa...