Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • V tujino z evropsko zdravstveno kartico

    Dobro počutjejulij '19

    Pred odhodom na krajše obiske ali daljše počitnice v tujino preverite, ali vaša evropska kartica zdravstvenega zavarovanja še velja. Datum veljavnosti je eno leto, za upokojence in otroke do dopolnjenega 18. leta pa velja celo pet let. Novo kartico lahko naročite 30 dni pred iztekom veljavnosti stare. Dobite jo brezplačno. Če evropske kartice niste pravočasno naročili, se oglasite na pristojni območni enoti ali izpostavi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, kjer vam bodo izdali Certifikat, ki začasno nadomešča evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja.

  • Gibanje krepi mišice

    Dobro počutjejulij '19

    Redna telesna dejavnost izboljša telesno in psihosocialno zdravje: krepi mišice, vpliva na zdravje kosti, ohranja psihofizične in funkcionalne sposobnosti telesa, krepi imunski sistem ter vpliva na dober spanec. Samostojnost pri gibanju pomeni neodvisnost pri opravljanju življenjskih potreb, omogoča vzdrževanje stikov in druženje, zato preprečuje osamljenost ter zmanjša stres.

    Za starostnika so priporočljive vaje za ohranjanje mišične moči, vaje za gibljivost, ravnotežje in aerobne dejavnosti, kot so hoja, hoja po stopnicah, tek, kolesarjenje, ples, planinarjenje, tek na smučeh, plavanje, aerobika. Telesna vadba naj bo prilagojena zdravstvenemu stanju in sposobnostim posameznika. Takoj jo prekinemo, če začutimo bolečine ali pritisk v prsih, vratu, ramenih, rokah, če občutimo slabost ali omotico, če nas oblije mrzel pot, se pojavijo krči v mišicah, če občutimo močnejšo bolečino v sklepih, gležnjih, podplatih ali nogah.

  • Rekreativno čez poletje

    Dobro počutjejulij '19

       

    Poletne vadbe so pri nas vedno malo drugačne od običajnih, bolj igrive in spontane. Letošnji izbor so s svojimi vprašanji in potrebami pomagali sestavljati udeleženci srečanja v Trogirju. Po navadi sami dobro vemo, kaj bi bilo koristno za nas, in tiste vaje, ki nam ne gredo najbolje, v resnici najbolj potrebujemo.

    Ko se odločate, kako in kdaj boste vadili, je dobro slediti utečenemu dnevnemu ritmu, ki ga z vadbo le obogatite. Izkušnje so pokazale, da je jutranja vadba navadno najučinkovitejša. Vadite lahko tako, da naenkrat naredite vse vaje, lahko pa si posamezne vaje razporedite glede na svoje obveznosti in jih delate večkrat čez dan. Zadnje je koristno uporabiti (tako delajo resni rekreativci in športniki), če ste se odločili, da boste okrepili telo in popravili gibalne primanjkljaje. V vsakem primeru vaje delajte predano, ob tem enakomerno dihajte skozi nos in bodite dobre volje.

  • Kaj jesti in piti v poletni vročini?

    Dobro počutjejulij '19

    Ne glede na letni čas telo potrebuje vse vrste hranilnih snovi: beljakovine, maščobne kisline, ogljikove hidrate, vitamine in minerale. A zdravje in počutje sta odvisna tudi od zaščitnih fitokemikalij, ki so bioaktivne snovi v sadju in zelenjavi, v obliki naravnih barvil v kožicah rastlin. Temeljna naloga barvil je zaščititi rastline pred nevarnimi močnimi sončnimi žarki, bakterijami in virusi, in ko rastline zaužijemo, imajo enako vlogo tudi v našem telesu. Ta vloga pride v poletni vročini še toliko bolj do izraza.

  • Kako posušiti slušni aparat?

    Dobro počutjejulij '19

    Vas je ujel dež? Se prekomerno potite? Ste šli v vodo in pozabili na slušni aparat, ali pa vam je celo  padel v vodo? S slušnim aparatom morate zelo pazljivo ravnati, da se ne zmoči, saj lahko povzroči okvaro oziroma skrajšuje njegovo življenjsko dobo. Če pa že pride do nezgode, je pomembno vedeti, kako si pomagamo.

    Elektronske naprave kot so tudi slušni aparati so občutljivi na vodo in vlago. Voda sama po sebi ni tako škodljiva, bolj nevarni so nečistoča in ioni. Ioni v vodi tvorijo verigo, ki ustvarja povezavo med dvema kontaktnima točkama v vaši napravi. Potem, ko je naprava vklopljena, ionska veriga povzroči, da elektrika ne potuje nemoteno, kar ustvarja pomanjkanje energije in posledično seveda slabši sluh, saj prihaja do prekinitev. 

  • Dezodorant, narejen doma

    Dobro počutjejulij '19Ljudje Starejši

    V času vročine in potenja je dezodorant zelo dobrodošel, a kaj, ko marsikateri vsebuje snovi, ki bi se jim raje izognili. Naredite ga sami, in sicer iz domačih in telesu zagotovo neškodljivih sestavin. Navdušil vas bo!   

    Potenje je naravni proces hlajenja telesa. Moteče je le dvoje: vlažne lise na oblačilih in neprijeten vonj potu, ki se razvije zaradi delovanja bakterij na koži. Zadnje preprečimo, če po prhanju kožo pod pazduhami obrišemo s kosmom vate, namočenim v mešanico vode in jabolčnega kisa v razmerju 4 : 1. Nato lahko uporabimo dezodorant, ki ga prav tako naredimo iz naravnih sestavin. Pripravimo ga lahko v dveh oblikah: kot tekočino, ki jo nalijemo v pršilko, ali kot mazilo, ki ga hranimo v lončku. V obeh primerih je najbolje, da izberemo stekleno embalažo, ker se tako vsebina najbolje ohrani in zaradi varstva okolja, saj je prav, da se uporabi plastike izogibamo. Potnim madežem na oblačilih pa se izognemo, če na kožo pod pazduhami in v kožne gube nanesemo otroški puder, ki vpije pot in pomirja razdraženo kožo. Pomaga tudi, če nosimo široka, lahka in zračna oblačila iz naravnih materialov.

  • Vsestransko uporaben rman 

    Dobro počutjejulij '19

    Navadni rman (Achillea millefolium L.) je trajnica, ki raste od nižine do alpskega pasu na travnikih in med grmovjem. Vsebuje več kot 100 znanih spojin in pater Simon Ašič je rman zaradi njegovih mnogoterih zdravilnih učinkov pogosto uporabljal za pripravo različnih čajnih mešanic.

    Rman zraste do 50 cm. Ima pokončno čvrsto steblo, ki se konča s 4 do 6 mm velikimi belimi ali rahlo rožnatimi cvetnimi koški, ki so urejeni v češuljasto socvetje. Poleti ga z lahkoto naberemo za domačo uporabo, pazimo pa, da rastline ne izpulimo s korenino vred. Zgornji cvetoči del rastline namreč težko utrgamo, zato pri nabiranju uporabljajmo nož.

  • Naše misli so žive sile

    Dobro počutjejulij '19

    Placebo je lahko postopek ali snov, po videzu enaka zdravilu, ki pa ne vsebuje zdravilne učinkovine. Ker bolnik tega ne ve, verjame, da je to, kar prejme, koristno zdravilo in zato izgine bolečina. Tako kot placebo pa učinkuje tudi nocebo, ki predstavlja strah pred neželenimi učinki zdravila oziroma slab odnos bolnikov do terapije, zato lahko občutijo poslabšanje simptomov. Medicina je še vedno dokaj skeptična glede teh dveh pojavov, saj placebo pojmuje kot » moč utvare«.

    Pa vendar je v znanosti vse več raziskav o medsebojnem vplivu duševnih in telesnih mehanizmov. Sodobne tehnike slikanja možganov odpirajo vrata teoriji, ki pravi, da posameznikov način razmišljanja in njegova prepričanja ne vplivajo le na njegovo duševno stanje, temveč lahko povzročijo tudi dejanske biološke spremembe v telesu.

  • Neješčost oslabi naše telo

    Dobro počutjejulij '19

    Zaznavanje okusa s starostjo peša, prav tako moč v rokah in prstih. Izločanje želodčnih sokov je zaradi starosti in nekaterih zdravil upočasnjeno, tako ni niti občutka lakote in za nameček je slabši izkoristek hranil. V starosti se izloča manj hormona grelina, kar vodi v izgubo teka. Svoje dodajo še diete, stranski učinki zdravil in osamljenost. Izbirčnost, še huje pa neješčost, je osrednja težava današnjega časa od otroštva do zrelih let. Od 15 in 35 odstotkov starejših se spopada z zavestno neješčostjo.

  • Pomislite na obliko, ne na velikost

    Dobro počutjejulij '19

    Veliko žensk, ki nosijo konfekcijske številke, večje od 46, ima težave z izbiranjem in kombiniranjem oblačil. Nezadovoljne pa niso samo ženske z močnejšo postavo. Težave pri izbiri predstavlja tudi nesorazmerna oblika telesa, kot so poudarjeni boki ali bolj izrazit prsni del, podaljšan trup in podobno. Prav vsaka ženska postava pa ima lepe lastnosti, ki jih morate znati izkoristiti in poudariti, da ustvarite všečno podobo.  

    Raziskave so pokazale, da pri ženskah z nesorazmerno postavo ni največji problem najti prave velikosti, pač pa najti pravo obliko oblačila. Ženske, ki iščejo pomoč v mojem studiu, imajo najpogosteje te težave: pas pri hlačah in krilih je preozek, nemogoče je zapeti zadrgo v pasu do konca, bluze so preozke čez prsni del, všitki in gube na krilih se zdijo, kot da niso na pravem mestu, krila lezejo navzgor, ker so preozka, vratni izrezi so preširoki, dolžina rokavov predolga, ramenski del oblačila ni na svojem mestu ipd.

  • 1
  • …
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • …
  • 231
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov