Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Bogastvo kulture in arhitekture

    Prosti časoktober '20

    Izrael, ki so ga za državo uradno razglasili maja leta 1948, leži v vzhodnem delu Sredozemskega morja. Meri okoli 20.770 kvadratnih kilometrov in ima približno 8 milijonov prebivalcev. Vmes je precej razdrobljeno palestinsko ozemlje.

    Večina ozemlja na jugu je kamnita puščava, na severu pa so hribovita gorska območja. Tam, kjer je mogoče umetno namakanje, so čudovita rodovitna polja prekrita s plastiko. Tako vse leto ustvarjajo dobre pogoje za rastlinstvo. Skoraj v celoti so samooskrbni. Pridelujejo zelenjavo, sadje, še posebej datlje, agrume. Namakalni sistemi so speljani iz reke Jordan, ki teče po tektonski prelomnici. A prav zaradi vode so že od leta 1948 v vojnem stanju s sosednjimi državami.

  • Pomagajte mu, da bo uspešen v šoli

    Prosti časoktober '20Ljudje Starejši

    Z VNUKI

    Vsi si želimo, da našim vnukom matematika, slovenščina in drugi naravoslovni in družboslovni predmeti ne bi povzročali težav, da ne bi imeli odpora do šole ali občutka, da so manj sposobni kot sošolci. Kako pomagati vnuku, da bo uspešen v šoli?

    Za uspešne učence je značilno, da so skrbni, odgovorni, vztrajni, samostojni, radovedni in osredotočeni na tisto, kar počnejo. To pa so vrline, ki jih je treba gojiti in rastejo z otrokom. Začne se že pri čisto majhnem vnuku. Vztrajnost vadi že, ko na primer sestavlja kocke, pa se mu stolp podira in ga mora zgraditi še enkrat. Nikar ga ne sestavite vi namesto njega. Raje ga spodbujajte, da še poskuša. Skrbnosti se uči, ko ob odhodu iz peskovnika sam pospravi lopatko v vedrce. Odgovornost goji, ko po končani igri postavi avtomobilček v garažo.

  • Zgodba o ljudeh na Vogarju

    Prosti časoktober '20

    To leto se je mnogo Slovencev odločilo spoznavati domovino, zato je tudi zanimanje za planinske domove in koče zelo naraslo. Tako so kočo na Vogarju spoznavali tudi novi obiskovalci z vseh koncev Slovenije. In jo še spoznavajo, saj bo odprta do 15. oktobra. 

    Koča na Vogarju ali Kosijev dom na višini 1045 metrov je last Planinskega društva Železničar, ki je lani praznovalo 70 let od ustanovitve. Leta 1961 so kupili planinski stan, ga uredili s prostovoljnimi prispevki in prostovoljnim delom in po petih letih odprli kočo. Vse od takrat so jo dograjevali, urejali, zgradili vodovod, čistilno napravo, namestili sončne celice in agregat, pozneje pa obnovili streho in notranjost, da je koča lepa, dobro opremljena, oskrbljena s pitno vodo, novo kuhinjo in celo z lepimi, udobnimi kopalnicami. Da o rjuhah, ki se vsak dan sušijo na svežem zraku in soncu, pa o zabojih rož na vsakem oknu in vsakem vogalu sploh ne govorimo!

  • Popularne trave v jesenskih zasaditvah 

    Prosti časoktober '20

    Okrasne večletne trave so v zadnjem desetletju postale zelo priljubljene, saj ne potrebujejo veliko vzdrževanja. Odporne so proti boleznim in škodljivcem ter zelo hitro rastejo. Številnim med njimi se listje v jesenskem času čudovito obarva, zato so zaželene v samostojnih in mešanih cvetličnih zasaditvah.

    Imperata cylindrica 'Red Baron' ali japonska krvava trava je zaradi intenzivno rdeče obarvanih konic ena najlepših okrasnih trav v jesenskem času. Zaradi čudovitega kontrasta, ki ga lahko ustvarimo v kombinaciji z drugimi rastlinami, je izredno privlačna za jesenske zasaditve. V višino doseže 50 centimetrov. Odporna je proti nizkim temperaturam. Z leti postaja njena rast vse bolj košata. Uživala bo na polnem soncu ali v delni senci. Na fotografiji je v kombinaciji trajnic s cvetočim ameriškim slamnikom in škrlatno hojhero. (F1)

  • Uporaben je tudi divji kostanj 

    Prosti časoktober '20

     V nasprotju s splošnim prepričanjem o uporabnosti le »domačega« jedilnega kostanja je divji pravzaprav tisti, ki je precej bolj uporaben. Drevo, ki zraste tja do tridesetih metrov, obdrži pa se tudi več kot dvesto let, je k nam prišlo z južnega Balkana z diplomatsko pošto iz Turčije okoli leta 1576.

    Večina nas užitni kostanj pozna le v pečeni ali kuhani obliki, marsikatera gospodinja pa ga zna spremeniti tudi v okusen pire ali slastno kostanjevo torto. Divji kostanj pa uporabljajo predvsem otroci, ki s pomočjo zobotrebcev iz njega naredijo krevljastega možica ali pa kakšno žival.

  • Sadimo zgodnje sorte kakijev

    Prosti časoktober '20

    Za celinsko podnebje so priporočljive zgodnejše sorte kakija, ki jih obiramo konec oktobra do začetka novembra. V tem času še ne pričakujemo prve slane, ki predstavlja nevarnost za plodove. Med zgodnje sorte kakijev uvrščamo sorte tono wase, amankaki in tipo. Če jih sadimo na pravo lego, se bomo zagotovo veselili pridelka.

    Med debelejše zgodnje sorte kakija spada sorta amankaki, katere plodovi tehtajo tudi do 260 g. Zori konec oktobra. Plodove je treba umediti, če niso oplojeni. Je odlična sorta, ki dobro prenaša skladiščenje. Za to sorto je značilna dobra in stalna rodnost. Sorta tono wase je zgodnja sorta kakija, ki zori konec oktobra. Plodove je treba umediti, ker so ob obiranju trpki. So kvadrataste oblike in izjemno okusni. Tudi ta sorta kakija je zaradi zgodnjega obiranja priporočljiva za celinska območja. Drevo obilno rodi. Sorti amankaki in tono wase sta sorazmerno redki na domačih vrtovih, zato jih posadimo in obogatimo okus kakijev na domačem vrtu. Pogosteje srečamo sorto tipo, ki zori nekoliko kasneje in jo lahko ulovi prva slana. Plodovi so debeli in bolj okrogle oblike, zorijo v začetku meseca novembra. Tudi te je treba umediti, ker so ob obiranju trpki. Takoj užitni so le tisti plodovi, ki so oprašeni.

  • Jesensko zatiranje škodljivcev

    Prosti časoktober '20

    Jesen prihaja v deželo, vrtovi počasi izgubljajo svojo lepo barvo, sadje dozoreva in listje odpada. To je poseben čas za ljudi in živali, žal pa tudi za škodljivce vseh vrst.

    S propadanjem in odmiranjem rastlin in prihajajočimi hladnejšimi dnevi se tudi škodljivci postopoma umikajo na toplejša mesta, ki jih na vrtu običajno najdejo v zemlji, na drevju pod lubjem, v razpokah ali sami drevesni masi. Podobno je tudi v bivalnih prostorih, saj mrčes leže jajčeca na skrita mesta v stanovanju, kaščah, kokošnjakih ipd.

  • Priprave na kurilno sezono, menjava sistema

    Prosti časoktober '20Ljudje Starejši Dom

    Kurilna sezona se nezadržno bliža, zjutraj ali zvečer že želimo pogreti stanovanjske prostore. Pa je to za vse enako preprosto? Ne, kadar to želimo storiti s centralnim ogrevanjem in smo vezani na daljinsko ogrevanje ali smo v stanovanjski hiši, kjer je star sistem ogrevanja na nafto, drva. Ta ni namenjen za kratke zagone, ker je preveč priprav in tudi porabe. Tisti s plinskim ogrevanjem ali toplotnimi črpalkami se preprosteje odločijo za občasno vključitev ogrevanja. Preden nastopi hujši mraz, si lahko za krajši čas pomagamo z dodatnimi ogrevali, kot so infrardeče plošče in druga električna ogrevala, s kamini ali štedilniki na trda goriva.

  • Kultura 

    Prosti časoktober '20

    KINO

    Kino na zahtevo – novost Kinodvora

    Če ste zamudili film na njihovem rednem sporedu in si ga želite ogledati v družbi prijateljev, praznujete jubilej in bi radi bližnje obdarili z ogledom filma, ki vam je bil všeč, ali pa vas skrbi gneča na kulturnih prireditvah, v Kinodvoru ponujajo priložnost za rezerviranje zasebne projekcije v Mali dvorani, ki si jo lahko ogleda zaključena skupina do deset oseb.

    GLEDALIŠČE

    Borštnik 2020, Maribor

  • Življenja se oklepam kot bršljan

    Prosti časoktober '20

    Pomen združenja pisateljev in pesnikov je Nadežda Ažgihina, ruska pesnica in članica ruskega PEN-a, pojasnila vlogo njihovega združenja s pomenljivimi besedami: »Promovirati človečnost, ne pa sovraštva.« Kakšno združenje je to, kaj je njegova vloga na širšem in slovenskem območju, smo vprašali predsednico slovenskega PEN-a Ifigenijo Simonović, ki mu je predsedovala skoraj štiri leta, oktobra pa bo predala mandat. Poleg tega je tudi vsestranska ustvarjalka, pesnica, prevajalka, esejistka, nagrajena z Rožančevo nagrado (2009), ki je najvišja nagrada pri nas za esejistiko, poslikava pohištvo in oblikuje z glino.

  • 1
  • …
  • 100
  • 101
  • 102
  • 103
  • 104
  • …
  • 248
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Domoljubje človek pokaže z dejanji, ne z besedami O morju, o iskanju univerzalne ljubezni, o pomorskem pravu in politiki, katere del je bil nekoč, pa o žlahtnih ljudeh, ki mu poleg družine veliko pomenijo in o...

    Naravne rešitve za miren spanec Nespečnost je zdravstveni problem, ki prizadene na milijone ljudi po svetu. Najbolj skrbi podatek, da slabo spijo že otroci v osnovni šoli.

    Dobre bakterije v fermentiranih izdelkih Ob besedi bakterija se marsikdo zgrozi. Pri tem ima seveda v mislih tiste, ki povzročajo hude bolezni, tudi kužne. Toda bakterije so kot del mikroorganizmov in jih...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov