-
Vandramo po Sloveniji
Takšno je ustno izročilo vaščanov iz vasi Gropada: So sosedje Kraševci pasli tudi na naši gmajni, in če so šli na sejem v Bazovici, so radi zavili z bazoviške ceste tudi proti naši vasi in se ustavili v križišču, kjer so se cepile ceste v Bazovico, Gropado in Orlek pri Sežani. Na cepišču je rasel mogočen hrast, ki je imel zdravilne moči. Da je res zdrav in svet, smo ugotovili mi.
Hrast danes stoji sicer na naši strani državne meje, vendar je do njega najlaže in tudi najbolj zanimivo priti z italijanske strani, iz Gropade. Do te slovenske vasi se pripeljete s ceste Opčine–Bazovica, tako da v vasi Padriče (Padriciano) zavijete levo. Po enem kilometru ste že v Gropadi. Peljete skozi vas, kjer na desno vodi cesta k bližnji državni meji. Pred njo parkirate, se peš podate na slovensko stran in se po dobrem kilometru znajdete na sečišču starih cest, ki peljejo v Bazovico, Sežano in Orlek. Hrast stoji točno na sečišču in že spada v Živi muzej Krasa, katerega sestavni del je Gropajska gmajna. Do njega pridete tudi po daljši stari cesti, ki je iz Sežane peljala v Bazovico, dolgi okoli dve uri hoda.
-
»Najbrž bo dež,« je bila njegova prva jutranja misel. Ni ga bolelo le koleno, trgalo ga je v nogah in ramenih, glavo je imel vso megleno in tudi v želodcu ga je tiščalo. Spomnil se je pesmi, ki jo je nagajivo pela stara mati: »Pa roke pa noge pa vsaka kost zase, v trebuhu mi nekaj ni prav, drugač' sem popolnoma zdrav...« Natančno tako se je počutil in ni mu bilo do smeha – kot ga je v mladosti nagajiva pesem vedno spravila vsaj v kisel nasmeh, kadar je tarnal, da bi si priboril dovoljenje, da ne gre v šolo.
-
Branja časopisov in revij na računalniku ali pametnem telefonu smo se že dobro navadili. Vse bolj priljubljene pa postajajo tudi elektronske knjige. Med drugim zato, ker si bralci e-knjige lahko izposodijo kadar koli, ne da bi zapustili stanovanje, in ker si pri branju prilagodijo velikost črk in osvetlitev zaslona, ki je očem prijazen, kot jim najbolj ustreza.
Dobro je zaživel tudi sistem za izposojo elektronskih knjig v slovenskem jeziku Biblos, ki ga je pred šestimi leti zasnovala založba Beletrina skupaj s slovenskimi splošnimi knjižnicami. Vanj je vključenih 61 knjižnic, 145 založnikov ter več kot 17.000 uporabnikov. Biblos lahko uporablja vsak, ki izpolnjuje tri osnovne pogoje: biti mora član ene izmed slovenskih splošnih knjižnic, imeti mora dostop do svetovnega spleta ter ustrezno elektronsko napravo.
-
Slikar
Nova razstava v uredništvu Vzajemnosti je nekaj posebnega, saj so na ogled rezbarije v lesu zakoncev Šmid iz Ljubljane. Najprej je začela rezbariti Olga, sčasoma se ji je pridružil mož Alojz. V lesu upodabljata najrazličnejše motive, od tradicionalnih, ki jih povzameta po starih slikah, do sodobnejših. Svojo spretnost sta do potankosti izpopolnila in pridobila tudi nacionalno poklicno kvalifikacijo. Olga je šele druga ženska v Sloveniji, ki je dobila certifikat za mojstrico rezbarjenja.
Pot med krošnjami je posebno doživetje
Prosti časoktober '19Ljudje Zdravje Starejši
Rogla vabi z neokrnjeno naravo in raznoliko turistično ponudbo vse člane družine, od najmlajših do najstarejših. To jesen je bogatejša še za doživljajsko pot, ki sprehajalce popelje visoko med krošnje, od koder se odpirajo razgledi, kot jih vidijo ptice.
Najvišja točka poti, ki je dolga 1.043 m, je lesen razgledni stolp. Obiskovalec se po njem spiralno dviga do višine 37 m, ob tem pa se odpirajo osupljivi 360-stopinjski pogledi. Ob lepem vremenu se vidi od Triglava do Učke, od Snežnika do Panonske nižine. Okoli stolpa se 20 m nad gozdnimi tlemi krožna pot pne ravno med šumečimi vrhovi smrek. Na poti so adrenalinske postaje, kot je strašno navidezno brezno, ki je seveda popolnoma varno. Doživetje narave ima tudi poučno plat, saj se ob poti vrstijo panoji, ki zanimivo pripovedujejo o kamninah...
-
Za jesensko vreme izberite tak par čevljev, ki ga res potrebujete in ste za kakovostno izdelavo in material pripravljeni nameniti nekaj več denarja. Če veste, kakšen model zaradi oblike stopala in višine pete vam najbolj pristaja, v kakšni kombinaciji z oblačili ga boste nosili, kateri slog oblačenja vam ustreza in za kakšno vreme boste izbrani par nosili, nakup ne bo zgrešen.
Jesensko-zimska kolekcija čevljev ostaja v klasičnih temnih odtenkih z nekaj nevtralnimi rjavimi in za poudarek rdečimi odtenki.
-
Grobovi so izpostavljeni vremenskim pojavom in različni umazaniji, in če jih redno ne vzdržujemo, nastanejo poškodbe na nagrobniku. Kamnoseki zato priporočajo, da vsaj trikrat ali štirikrat letno očistimo površino kamna, da odstranimo blato, ptičje iztrebke, ostanke peska …
Odpadlo listje, sploh mokro, na kamnu pušča madeže, zato ga je dobro sproti odstranjevati. Na nov nagrobnik nanesemo impregnacijsko zaščitno sredstvo. To bo preprečilo vdor umazanije v kamen in tudi čiščenje bo lažje. Vsakih pet let nagrobnik temeljito očistimo in ponovno nanesemo sloj impregnacije.
-
GREMO NA IZLET
V soboto, 9. novembra 2019
Vstopna mesta: Celje, Ljubljana, mogoči vstopi ob poti
Odhod avtobusa iz Celja ob 6. uri. Vožnja proti Ljubljani, vstop potnikov na Dolgem mostu ob 7. uri. Pot bomo nadaljevali mimo Postojne na Kras. Zapeljali se bomo v Štanjel, ki je eno najslikovitejših in najstarejših kraških naselij. Njegov osrednji del predstavljata grad in cerkev sv. Danijela. Posebnost kraja je tudi Ferrarijev vrt, ki je delo arhitekta Maksa Fabianija.
-
Sedmega julija 1949 je na Goli otok v Kvarnerskem zalivu priplula prva ladja s političnimi zaporniki, tako imenovanimi informbiraši. Začelo se je najbolj žalostno poglavje v zgodovini povojne jugoslovanske države. Sedemdeset let kasneje se za otok zanimajo predvsem tuji turisti, med njimi je največ Slovencev.
Ko se z ladje izkrcamo na Golem otoku, se nam najprej zazdi, da smo prišli na vojno območje. Za nami morje, pred nami na obali podrte in razrušene stavbe, belo kamenje in skrivenčeni borovci. Tu se je čas zares ustavil. Ureditev otoka Hrvaško do zdaj ni zanimala. Ob letošnjem obisku smo od enega izmed štirih ljudi, ki skušajo na otoku s skromno ponudbo kaj iztržiti od obiskovalcev, slišali, da se premika, sredstva za postopno ureditev otoka naj bi prišla iz Evropske unije.
Električni skiro – nebodigatreba
Na naših ulicah se je kar nenadoma spet pojavil – skiro. Marsikoga preplavijo spomini na mladost, ko je vsak otrok po ulici gonil svoj skiro. Šele naslednja stopnja je bil »bicikel«, in če je bil to Rogov Pony, je bila sreča že popolna. Z močjo svojih mišic so se otroci in odrasli seznanjali s prometom in hitrostjo. Pa tudi z bolečinami, ki so bile opozorilo, da ne gre pretiravati.
Prvi pogled na sicer znano vozilce (pač, skiro) sploh ne izda, da ima sodobna različica dobro skrit električni motor z baterijo in elektroniko, ki upravlja porabo električne energije. Na prvi pogled je reč navdušujoča: preprost skiro, zelena elektrika pa osebna in ekološka mobilnost in še malce mladostne igrivosti zraven, in ker cene za osnovne modele sploh niso pretirane, človeka nakup premami. A bi bilo dobro dvakrat premisliti.