Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • KULTURA NA KRATKO

    Prosti časjanuar '18

     Izginjajoče kulture – razstava fotografij 

    Na razstavi v Jakčevem paviljonu Dolenjskega muzeja v Novem mestu si lahko do srede marca ogledate portrete staroselcev iz težko dostopnih delov porečja reke Omo v Etiopiji ter iz Arunačal Pradeša in Nagalanda, zadnjih kotičkov divjine v Indiji. Posameznice in posameznike sta Arne Hodalič in Katja Bidovec želela prikazati, kot bi bili posneti v pravem fotografskem studiu, čeprav sta jih fotografirala na odmaknjenih območjih in v zelo težkih razmerah. Fotografije so lepe in zanimive, kar ni čudno, če vemo, da je Hodalič tudi urednik fotografije pri reviji National Geographic Slovenija, Katja Bidovec pa prejemnica nagrade Hanna Hardta za izstopajoče dosežke študentov medijskih in komunikacijskih študij.

  • NA KNJIŽNI POLICI

    Prosti časjanuar '18

    Ana Cajnko: Demenca, moja učiteljica

    Založba Forma 7, 22,90 evra

    Ana Cajnko je tudi zaradi svoje izkušnje s pokojno mamo, ki je imela demenco, pred leti ustanovila društvo RESje, katerega cilj je osebam z demenco in njihovim svojcem izboljšati življenje ter zmanjšati stigmo na področju demence.

    V knjigi piše o tem, kako je mama počasi drsela v svoj svet in kako so njeno bolezen spremljali – in sprejemali – njeni bližnji pa tudi zdravstveno osebje in negovalno osebje, ko je živela v domu starejših občanov. Zapisala je tudi pretresljive zgodbe o psihičnem nasilju, posmehovanju, ukazovanju, zasmehovanju ali ignoriranju oseb z demenco. Takega ravnanja v družbi ne smemo dopustiti, za pravice starejših in spoštljivejše ravnanje z osebami z demenco se moramo boriti tisti, ki se lahko, pravi avtorica. In to tudi počne.

  • Letos bo srečanje Vzajemnosti na Lošinju

    Prosti časjanuar '18

    Dragi naši bralci in prijatelji,

    kot smo vam že namignili v decembrski Vzajemnosti, bo naše 14. srečanje na Lošinju, na otoku vitalnosti in tisočerih vonjev in okusov, kot mu pravijo domačini. Lošinj je zaradi izjemno blagega sredozemskega podnebja, veliko vrst rastlinja, borovega gozda, morske vode in številnih sprehajalnih poti že več kot 120 let znan kot klimatsko zdravilišče, ki zelo ugodno vpliva na dihalne organe, kožo in splošno počutje.

    Vabljeni v našo veselo družbo od nedelje, 27. maja, do srede, 30. maja 2018.

  • Do Belih Kranjcev s posebnim pasošem

    Prosti časjanuar '18

    Pred šestimi leti so se Belokranjci osvobodili, ker jih je oblast v Ljubljani zanemarjala in ker ljubijo svobodo. Osvobodili so se, da bi zaščitili svojo prijaznost, svoj nasmeh in svoje srce na dlani. Osvobodili so se, ker si zaupajo. Obiščite jih in se prepričajte, da je pri njih veselje nekaj svetlobnih let pred žalostjo, nezadovoljstvom, depresijo. Toda – pozor. Za vstop na Svobodno belokranjsko ozemlje (SBO) boste potrebovali pasoš, kot pravijo Beli Kranjci potnemu listu.

    Kmalu potem ko boste na Vahti prekobalili Gorjance, ga bodo od vas zahtevali na Jugorju v gostilni Petra Badovinca, v prvi stavbi na belokranjski strani, predelani v carinarnico. Z njim boste na svojem potepu po deželi med Kolpo in Gorjanci deležni popustov v gostilnah, na domačijah, ki se ukvarjajo s turizmom, pri vinarjih, v trgovinah in pri drugih ponudnikih svojih izdelkov ali storitev. K pasošu spada tudi samolepilna vinojeta za uveljavljanje petdesetodstotnih popustov na vseh brezplačnih parkirnih prostorih v Beli krajini. Strogi carinik Peter Badovinac vam bo postregel s tekočim vizumom, imenovanim karampampuli, za spomin pa si boste lahko kupili protokolarno vino metliček, ki vam ga ob naročilu za pogasitev žeje v gostilni sicer postrežejo z belimi rokavicami na rokah.

  • Zeleni Ozeljan in polenta

    Prosti časdecember '17

     Nekoč se je skozi Vipavsko dolino s kočijo namenila princesa. Na Notranjskem se je peljala skozi zasneženo pokrajino in zaspala. Ko se je po nekaj urah zbudila v prikupni dolini, snega ni bilo več. »O, zeleno!« se je navdušila. Tako je kraj menda dobil ime – Ozeljan.

    Z legendo me je seznanila Tina Simonič, predsednica Turističnega društva Ozeljan-Šmihel. Društvo deluje šele poldrugo desetletje, a v tem času jim je uspelo obuditi stare običaje in z različnimi prireditvami poživiti dogajanje v vasici, ki je na prvi pogled nevpadljiva, in njeni okolici. Najbolj znana je julijska prireditev Praznik polente. Polenta iz koruznega zdroba, zabeljena s pršutom, je namreč avtohtona ozeljanska jed. Nekoč je bila za preprosto prebivalstvo glavna jed, v novih preoblekah pa postaja sodobna kulinarična specialiteta. Na prireditvi se prijavljene skupine pomerijo v pripravi polente po lastnem receptu, jedi pa nato razdelijo med obiskovalce. Leta 2014 so pravo ozeljansko polento skuhali celo na Triglavu.

  • Na razburkanih valovih rim

    Prosti časdecember '17

    Pravijo, da so latinski pregovori polni modrosti. Tudi Nomen est omen. Vendar za književnico Zvezdano Majhen to enostavno ne velja. Ni majhna po velikosti, njen opus pa je velikanski: 52 knjig za otroke, osem knjig za odrasle, je avtorica vseh besedil na 16 zgoščenkah za otroke in odrasle, na mnogih udeležena skupaj z drugimi avtorji, in avtorica libreta muzikala Čarobno drevo. Napisala je scenarije za 12 kratkih filmov pod skupnim naslovom Harmonija Evrope. Poleg literarnih del ima v državnem registru ZAMP (Združenje avtorjev Slovenije) prijavljenih 150 strokovnih člankov, objavljenih v različnih revijah …

  • Čari vzhodnega dela Slovaške

    Prosti časdecember '17

    Slovaška je velika za več kot dve Sloveniji in ima skoraj trikrat toliko prebivalcev. Po razdružitvi z mlajšo in manjšo sestro Češko leta 1993 jih je čakala podobna pot kot nas, vključno z draginjo, ki je po mnenju marsikoga prišla z uvedbo evra. A kljub vsemu je spoznavanje države – razen prestolnice Bratislave – še vedno cenovno ugodno.

    Zadnji obisk sem začel na precej neobičajnem koncu – v delu Slovaške, ki je stisnjen med Poljsko, Madžarsko in Ukrajino. Na meji me je presenetila policijska kontrola, a videti je bilo, da so tam bolj naključno. Potni list so le ošvrknili s pogledom in se takoj nasmehnili: »Slovenija, kaj? V nogometu vam pa zadnje čase ne gre najbolje!« Lahko sem samo prikimal, saj so se zadnja srečanja z našo reprezentanco večkrat končala s slovaško zmago ... Nogomet je na Slovaškem zelo priljubljen, a vseeno še zdaleč ne tako zelo kot hokej.

  • Darila iz domače delavnice

    Prosti časdecember '17

    Kaj podariti vnukinji ali vnuku, da se bosta razveselila darila, se z njim veliko igrala in ga nekoč spravila med svoje najdragocenejše zaklade – za spomin na svoje otroštvo? Pri izboru si lahko pomagate s pisemcem, ki ga otrok napiše dobremu možu, toda česa si otroci želijo? Največkrat tisto, kar so videli v oglasih in pri vrstnikih. Nič ni narobe, če jim katero izmed zapisanih želja uresničite. A trajno dragoceno in prav posebno darilo je tisto, ki ga ni mogoče kupiti, ker so palčki darilo izdelali prav za vašega vnuka ali vnukinjo v delavnici dobrega moža. 

  • Kako varčevati v finančno mirnem obdobju

    Prosti časdecember '17

    Čeprav si po nekaterih anketah dobra tretjina Slovencev varčevanja sploh ne more privoščiti ali pa si ga zaradi značajskih lastnosti niti ne zna privoščiti, ostaja dejstvo, da smo Slovenci med varčnejšimi narodi v Evropi. Zgodovina in tradicija sta naredili svoje – pregovorna slovenska skromnost se namreč kaže tudi v varčevanju.

    Vendar pa moramo biti, če želimo kakovostno varčevati, tudi malo ekonomisti in tudi delček pravnega znanja ni odveč. Vedeti moramo namreč, da so nekatere oblike varčevanja že nekoliko preživete in niso finančno racionalne – v mislih imam predvsem varčevanje v obliki bančnih depozitov (vezave denarja) v bankah. Obrestne mere za take oblike varčevanja so izjemno nizke, v večini primerov pod odstotkom letno, in če ob tem upoštevamo še inflacijo, ki trenutno znaša 1,4 odstotka letno, hitro ugotovimo, da na ta način naš denar celo izgublja vrednost.

  • Kultura

    Prosti časdecember '17

    Zavetje Babilona

    S to svetopisemsko zgodbo je povezana tema razstave, ki si jo lahko ogledate v mariborskem Kibla Portalu (do februarja 2018). Dela 46 umetnikov iz sveta in Slovenije predstavljajo današnji čas na temo zavetja. »Vse pa povežejo s temo migracije,« je povedala kuratorka razstave Nina Jeza. Umetniki se ubadajo z vprašanji bivanja in obstoja, obujajo vprašanja eksistencializma, ki se je zavzemal ne le za svobodo posameznika in enakopravnost ljudi, ampak tudi za avtonomijo vsakogar in pravico do izražanja. Čeprav so različni, je njihova osnovna misel preživetje. Razstava je del štiriletnega projekta Tvegaj spremembo, ki ga z mednarodnimi partnerji do leta 2020 podpisuje prav mariborska Kibla. Na ogled od torka do sobote od 15. do 19. ure.

  • 1
  • …
  • 155
  • 156
  • 157
  • 158
  • 159
  • …
  • 244
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov