Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Krf – najbližji grški otok

    Prosti časjunij '12

    Krf – najbližji grški otok

    Poleti so najbolj vabljivi primorski kraji in Grčija, ki vsem gospodarskim težavam navkljub ostaja ena najbolj priljubljenih držav v Sredozemlju. Še posebno so privlačni otoki. Krf, najsevernejši med njimi, je Slovencem dosegljiv tudi z redno trajektno linijo.

    Ladje, ki vsakodnevno plujejo med Benetkami in Krfom, za začetek potovanja ponujajo čudovite razglede na slavno mesto. In to s prav posebne perspektive, saj je zgornja paluba višja od najvišjih beneških hiš in tako lahko med počasno plovbo skozi največje kanale uživate v izjemni panorami. Plovba do Krfa traja skoraj 24 ur, a je po navadi prav prijetna in jo lahko izkoristite za poležavanje na palubi ali zaplavate v majhnem bazenu. Vsekakor je to precej udobnejša in lahko tudi cenovno ugodnejša izbira kot vožnja z avtomobilom prek ozemlja nekdanje Jugoslavije. Priporočljivo pa je najeti kabino, saj spanje na ladijskih sedežih ni prav udobno.

  • Kisla ali bazična tla?

    Prosti časjunij '12

    Kisla ali bazična tla?

    V hamletovski zagati se včasih zaloti tudi vrtnar pri svojih odločitvah in takrat lahko pomagata samo znanje in izkušnje. Izhodišče je dilema, v kakšno prst sodi ta ali ona rastlina. Zemlja namreč ni enaka zemlji, rastline pa tudi niso neskončno potrpežljive. Zato še vedno trdim, da je vrtnar zapleteno bitje: malo je kemika, precej ročnega delavca, nekaj matematika in botanika, logika in estetika mu nista tuji in celo nekaj vremenoslovja mu pride prav.

  • Po toči ukrepajmo čim prej

    Prosti časjunij '12

    Po toči ukrepajmo čim prej

    Močan veter in toča lahko naredita znatno škodo na vrtu, v sadovnjaku in na okrasnem rastlinju. Veter polomi veje ali celotne rastline, toča pa oklesti listje, polomi vejevje in poškoduje plodove. Seveda vremenskih ujm ne moremo preprečiti, lahko pa zmanjšamo škodo, ki nastane zaradi teh pojavov. Poškodovana debla najprej obrežemo z ostrim nožem, da zgladimo rane in tako zmanjšamo njihovo površino, s tem pa tudi možnost okužb in omogočimo lažje celjenje. Premaz opravimo s cepilno pasto.

  • Prijetno posedanje v senci na balkonu

    Prosti časjunij '12

    Prijetno posedanje v senci na balkonu

    Sončno vreme in ozelenela narava nas vabita na prosto. Zato je skrajni čas, da z balkona odstranimo nepotrebno kramo in si uredimo ali preuredimo bivalni kotiček na prostem, kjer bomo uživali v lepih jutrih in večerih. Učinkovita prenova zunanjega bivalnega prostora ni nujno velika in draga investicija. Že z drugačno postavitvijo zdajšnjega pohištva dosežemo učinek novega. Marsikaj lahko izdelamo ali obnovimo kar sami. Vrtno pohištvo na novo pobarvamo, dodamo nove sedežne blazine v modnih barvah in vzorcih, živahen prt ali kak manjši kos...

  • Po Angliji s parnikom ali muzejskim vlakom

    Prosti časmaj '12

    Po Angliji s parnikom ali muzejskim vlakom

    Anglija, največja dežela Velike Britanije, je velika skoraj za sedem Slovenij in v njej je poleg Londona še veliko zanimivih mest in krajev. Zlasti zanimiva je njena tehnična dediščina, in to od obnovljenih parnikov do odlično ohranjenih vlakov in starodobnih avtomobilov. Eden izmed najbolj slikovitih predelov je grofija Cumbria, ki je na skrajnem severozahodu. Pravijo ji tudi »Angleške Alpe«, saj je tu najvišji vrh Anglije - 976 metrov visoki Scafell Pike. Zaradi številnih jezer so območje poimenovali Lake District – Jezersko okrožje.

  • Prek Rožce na Klek

    Prosti časmaj '12

    Pot nas bo tokrat vodila po pobočjih, na katerih so v teh dneh zacvetele narcise in drugo raznobarvno spomladansko cvetje. Klek, obmejni vrh v osrčju Karavank, leži v pogorju med Hruškim vrhom in Golico. Pobočja, gledana z gorenjske ravnine, so prijazna, prisojna in polna cvetja, medtem ko s severne strani, iz Dravske doline, kažejo razdrto, prepadno in gručasto ostenje ter dajejo podobo precej odmaknjenega, v gorski mir zagledanega sveta. Izhodišče za naš tokratni izlet je idilična vasica Planina pod Golico.

  • Vrtna in vrtnarjeva suša

    Prosti časmaj '12

    Vrtna in vrtnarjeva suša

    Razglabljanje o tem, da imamo v žepu vedno sušo, čeprav poskušamo sproti zakrpati nastajajoče luknje, ni preveč obetavno. Razmislek naj zato raje velja očitno vse bolj sušnemu podnebju naših krajev ter prilagodljivosti rastlin. Nekatere med njimi so že od nekdaj, iz otroštva genetskega nastanka navajene skromnih padavin. Je pa tudi kar nekaj vrtnarskih pogruntavščin, kako se lahko postavimo po robu skopim vodnim zalogam in skromnim padavinam. Večinoma ne moremo izbirati vrtne lege, a v glavnem poskušamo na sončnem vrtu gojiti gospodarsko...

  • Rastline pomagajo rastlinam

    Prosti časmaj '12

    Prvi posevki so v zemlji in gredice že zelenijo. Lahko le upamo, da jutranja slana ni povzročila večje škode; mirnejši smo seveda lahko, če smo gredice prekrili z vrtnarsko tkanino. Toplota bo pomagala k zgodnejšemu pridelku. Če pa so rastline pozeble, jih zalivajmo z Medicoplantom ali Regenerinom. Pa tudi v vodi raztopljeni Bioorganik bo dober. Tako si bodo rastline hitro opomogle. Posevke radi napadajo škodljivci. Pred njimi se branimo tako, da rastline poškropimo s fitofarmacevtskimi pripravki ali pa si pomagamo na naraven način.

  • Ni vseeno, na čem spimo

    Prosti časmaj '12

    Ni vseeno, na čem spimo

    Dober spanec je odločilnega pomena za duševno, čustveno in fizično zdravje ter dobro počutje. Zagotavljajo ga tišina, tema in ustrezna temperatura spalnice, predvsem pa udobno in kakovostno ležišče. Ni vseeno, na čem in kako spimo, saj v postelji preživimo tretjino življenja. Z leti potrebuje človek čedalje več udobja. Udobje pa je zelo individualen občutek. Zdrav človek se ponoči premika in potrebuje prostor za nemoteno obračanje, zato naj bo ležišče široko vsaj 90 centimetrov in od 10 do 15 centimetrov daljše od telesne višine.

  • Sv. Miklavž nad Gradiščem v Tuhinju

    Prosti časapril '12

    Sv. Miklavž nad Gradiščem v Tuhinju

    Nad Tuhinjsko dolino, pokrajino ob Nevljici in Motnišnici med Celjsko in Ljubljansko kotlino, ki se širi na severovzhodu Posavskega hribovja, na severu pa jo Menina ločuje od zgornje Zadrečke doline, med neokrnjenimi dolinicami na razglednem gozdnatem slemenu leži Gora. Na njej stoji kompleks s cerkvijo Sv. Miklavža, mežnarijo in obnovljenim obzidjem z obrambnim stolpom nekdanjega protiturškega tabora. Zdajšnja cesta po Tuhinjski dolini, ki povezuje Štajersko z Gorenjsko, je bila v 12.

    V bližini Preden se odpravimo raziskat bližnjo okolico, se odpočijemo v Termah Snovik, ki so se iz majhnega termalnega vrelca v dobrih desetih letih razvile v sodobno turistično zdravilišče. Z notranjimi in zunanjimi bazeni, tobogani, savnami, masažami in še marsičem skozi vse leto privabljajo številne obiskovalce. Temperatura vode, ki vsebuje kalcij, magnezij in natrij, med 31 in 38 stopinjami omogoča psihofizično sprostitev in ugodno vpliva predvsem na hrbtenico in sklepe.

  • 1
  • …
  • 223
  • 224
  • 225
  • 226
  • 227
  • …
  • 244
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov