Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  •  Za zimsko veselje – živahne barve! 

    Prosti časjanuar '21

    Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže optimistične zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.

    Tu je dokaz, da lahko v šali kot za šalo ustvarimo super oblačilo. Glavni igralci pri tej barviti igri so pulover iz čiste volne in dolga šala. Vsi trije kosi so iz modne hiše, znane po svojih živahnih barvah. Prvi šal je enobarven, drugi črtast, dve izmed barv drugega šala sta v istem odtenku, kot sta pulover in prvi šal. Prav sproščujoče mi je bilo obračati in sestavljati črte ter razrezana šala prišiti na spodnji rob puloverja. Rodila se je dolga barvita in neskončno topla obleka – kot nalašč za premagovanje hladnih januarskih dni.

  • Posebni keramični pripomočki iz prazgodovinskih hiš

    Prosti časjanuar '21

    Tokrat poglejmo v notranjost doma v starejši železni dobi (od konca 9. do 4. stoletja pr. n. št.). Tedaj je obsežno območje reke Soče s pritoki doživelo velik razcvet, razmahnila se je poselitev, nastale so nove naselbine in pripadajoče nekropole. Rezultati arheoloških raziskav naselij in študije tam odkritih najdb nam vsaj delno odstirajo pogled v nekdanje domove – notranjost hiš in nakazujejo, katere dejavnosti so se tedaj v njih odvijale.

    Kljub številčnosti najdišč na tem območju so naselbine skromno raziskane. Izjema je Most na Soči, kjer je bilo med starejšimi izkopavanji Goriškega muzeja odkritih več kot 30 hiš iz obdobja med 6. in 4. stoletjem pr. n. št. Pretežno lesena bivališča so navadno imela več prostorov. Tla so bila iz phane ilovice, v njih so bile urejene jame za shrambo. Iz ilovice so bila na tleh izdelana preprosta ognjišča, nekatere hiše so verjetno imele tudi peči. Med najdbami, odkritimi znotraj hiš, prevladuje keramika, predmetov iz drugih materialov (kovine, kamna, kosti, roževine, stekla idr.) je veliko manj. Največ je posodja, v katerem so shranjevali, kuhali, stregli hrano, pogosti so tudi drugi pripomočki, ki so jih uporabljali ob ognjišču. Med temi je zanimiv predmet, ki ga poznamo pod grškim imenom pyraunos (piraunos), v slovenščini pa predvsem pod izrazom prenosna pečka.

  • Kultura kratke 

    Prosti časjanuar '21

    EVROPSKA PRESTOLNICA KULTURE

    Znano je, da je več slovenskih mest kandidiralo za prestižni naslov Evropska prestolnica kulture 2025. Po izboru komisije je naziv dobila Nova Gorica skupaj z Gorico. To bo prva prestolnica kulture v dveh državah z geslom: Gremo! Brezmejno! Zato bo epicenter dogodkov na Trgu Evrope, ki povezuje obe mesti. Pripravili bodo čez 600 kulturnih dogodkov, več kot 60 projektov in se povezali z 251 partnerji iz 34. držav.

    Pobuda, da Evropska unija razglasi evropsko prestolnico kulture, je nastala leta 1985. Ta naziv je do zdaj dobilo 60 evropskih mest, med njimi tudi Ljubljana in Maribor. Lani sta bili evropski prestolnici kulture hrvaško mesto Reka in irski Galway, do leta 2024 pa bodo še: letos Timisoara (Romunija), Elefsina (Grčija) in Novi Sad (Srbija); leta 2022 Kaunas (Litva) in Esch (Luksemburg); 2023 Veszprém (Madžarska); 2024 Salzkammergut (Avstrija) in Tartu (Estonija) ter Bodø (Norveška).

  • Janče, ena od vasi v največji mestni občini

    Prosti časjanuar '21

    Ob lepem vremenu Ljubljančani iz višjih nadstropij vidijo belo točko na vzhodnem hribovitem obzorju. To je planinski dom na Jančah (794 m). Logično je, kajpada, da se od tam še lepše vidi nazaj, na mesto. In res imajo Ljubljančani na Jančah eno najlepših in najbližjih razgledišč po osrednji Sloveniji, od mesta oddaljeno okoli 25 kilometrov. Njihova mestna občina se na vzhod namreč globoko – kot velik upravni trebuh – razteza v Posavsko hribovje in njegovo zelo razgibano kmečko pokrajino.

    Starejši rodovi imajo Janče v čislih tudi zaradi pomena v nacionalni zgodovini. Znana je na primer zgodba, kako so se pred 150 leti skušali te izletniške točke polastiti ljubljanski Nemci, zbrani v nacionalistični organizaciji Turnverein. Pripravili so propagandni pohod na Janče. Nemško zastavo, imenovano frankfurtarica, so nameravali zasaditi na vršni planoti in tako pravzaprav označiti še eno oporišče pri širitvi nemškega ozemlja od Baltika do Jadrana. Vendar so se ušteli.

  • Imate recept za srečo tudi zame?

    Prosti časjanuar '21

    »Srečno novo leto!«

    »Da bo le zdravje, vse drugo bomo že kako!«

    »Ah, ne, predvsem srečo ti želim. Na Titaniku so bili vsi zdravi, pa jim ni nič pomagalo!«

    Na to staro smešnico se je Mojca spomnila ob prehodu iz starega v novo leto. Kaj torej zaželeti sebi in drugim, zdravje ali srečo? Seveda človek bi oboje, človek bi vse! Če malo zafilozofiramo: vemo, da je zdravje v sreči mogoče in sreča v zdravju tudi. Kaj pa, kadar manjka enega ali drugega?

    Zdravje brez sreče, ja, to je mogoče. To nesrečno kombinacijo danes marsikateri preživljajo na nov način: medtem ko bolni lovijo zrak za dihanje in se borijo za življenje (da o vseh drugih boleznih, ki od nekdaj tarejo človeštvo, sploh ne govorimo), drugi preživljajo hudo nesrečne čase. Zdravi so, šli bi na potovanje, izlet, plavat, smučat, v kino, opero, muzej, kupovat obleke ... Zelo so nesrečni, ko jim je vse to onemogočeno. Nesrečni so tudi, ker morajo biti doma s svojimi najbližjimi. Pravijo, da je zdaj za domačimi stenami veliko hudega: ljudje so prisilno dolge ure skupaj, prenašati morajo drug drugega – in kar naenkrat so spoznali, da se sploh ne poznajo in nimajo nič skupnega. Zdravi, združeni z družino, a nesrečni tako, da ne morejo več zdržati ...

  • Slike dopolnijo podobo prostora

    Prosti časjanuar '21Ljudje Starejši Dom

    Potem ko je prostor na novo opremljen ali prenovljen, morda temeljiteje pospravljen, je na vrsti dekoriranje. Temu ne moremo reči le krašenje, ampak je lahko dopolnitev opreme, da bi dosegli celovit in zadovoljiv učinek v prostoru. Več pozornosti pa moramo nameniti obešanju slik na stene. 

    Pri ureditvi uporabimo razne drobne predmete, blazine, odeje, večje sveče, steklene posode, v katere lahko damo pesek, kamne, storže, torej kar koli, kar nam je zanimivo in se sklada s podobo prostora. Te predmete namreč najlažje zamenjamo in spremenimo, kadar želimo osvežiti podobo prostora tako glede na letni čas kot tudi na naše počutje in želje. Pozimi so bolj dobrodošle tople in živahne barve, poleti pa hladnejše.

  • Iz koška ročnih del 

    Prosti časjanuar '21

    Topli palčniki

     Topli otroški palčniki skrivajo štiri prste, palček pa živahno miga in pozdravlja vse naokrog.

    Palčnikov ni težko splesti. Še največ težav povzroča palec. Temu se ognemo tako, da na mestu, kjer naj bi spletli palec, vpletemo le pomožno nitko za palčni razporek. Ko je palčnik gotov, pomožno nitko izvlečemo. V pletenju nastane razporek in na tem mestu dopletemo palec.

    Opis izdelave palčnikov je za otroke v starosti od 6 do 8 let oziroma za dolžino rokavice 11 cm in obsega dlani 16 cm. Dolžino merimo od začetka dlani do konice sredinca, obseg dlani pa na najširšem delu. Preden se lotimo pletenja, moramo narediti poskusni vzorček, da prilagodimo število nasnutih petelj opisu.

  • Okraski povezali generacije

    Prosti časjanuar '21

    Slovenija in Slovenci smo imeli v preteklem decembru privilegij sodelovati pri božični krasitvi Trga sv. Petra v Vatikanu. Okraske iz slame in lesnih oblancev, ki so krasili veliko smreko iz kočevskih gozdov in še 11 manjših, so nekaj tednov izdelovali cicibani, mamice, očetje, babice in dedki od Prekmurja do Ankarana, od Dolenjske do Gorenjske.

    Bila sem koordinatorica nacionalnega projekta Božična dekoracija Vatikana 2020, zadolžena za pripravo okraskov. Etnolog prof. dr. Janez Bogataj je predlagal uporabo naravnih materialov in tako sem se odločila za okraske iz slame in oblancev. Motive sem oblikovala sama, razen motiva angela iz slame. Od oktobra naprej sem na delavnicah predstavljala postopke izdelovanja okraskov mentoricam iz Zveze kmetic Slovenije, skavtom Mamutovega stega, vzgojiteljicam, učiteljicam, mentoricam v društvu prostovoljcev Vincencijeve zveze dobrote, Srednji...

  • Letni horoskop 2021

    Prosti časjanuar '21

    Leto 2021 bo prineslo priložnosti in izzive. Spoznavali bomo sebe in dejavnike okolja ter hrepeneli po uspehu, zadovoljstvu in sreči. Sonce vsak mesec prestopi v naslednje znamenje. Pluton bo v retrogradnem gibanju od 27. aprila do 6. oktobra, Saturn od 23. maja do 11. oktobra, Jupiter od 20. junija do 18. oktobra in Neptun od 25. junija do 6. oktobra. Uran je v retrogradnem gibanju do 14. januarja in znova od 20. avgusta naprej; septembra se vsi našteti planeti gibljejo vzvratno. Merkur bo v retrogradnem gibanju od 30. januarja do 21. februarja, od 23. aprila do 23. junija in od 27. septembra do 18. oktobra, Venera od 19. decembra naprej. Simbolično se v tem času ukvarjamo s preteklostjo in ponavljamo lekcije. Marca bodo vsi planeti v neposrednem gibanju. Obdobja se zrcalijo v družbenem dogajanju.

  • Snovalec kulture v Šaleški dolini

    Prosti časjanuar '21

    Vlado Vrbič velja za res velikega poznavalca življenja in dela Karla Destovnika - Kajuha, na kar je zelo ponosen. A še marsikje je pustil svoj pečat, saj je bil med snovalci kulturnega življenja v Šaleški dolini. Med drugim se je ukvarjal z varstvom kulturne dediščine, bil je tudi med ustanovitelji znamenitega Pikinega festivala.

    Lani je izšlo njegovo delo Prestreljene sanje, roman o tem zanimivem šaleškem poetu, mladem uporniku, dijaku celjske gimnazije, partizanu, narodnem heroju, vodji kulturniške skupine pri 14. diviziji, ki je 22. februarja 1944 umrl pod streli slovenskega izdajalca v bližini svojega doma v Zavodnju pri Šoštanju, star niti 22 let. Kljub mladosti pa je Kajuh za seboj pustil presenetljivo veliko pesmi, ki niso danes nič manj aktualne, kot so bile pred skoraj osemdesetimi leti, in tudi mlade generacije so nekatere najbolj znane posvojile: Samo en...

  • 1
  • …
  • 95
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • …
  • 248
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Domoljubje človek pokaže z dejanji, ne z besedami O morju, o iskanju univerzalne ljubezni, o pomorskem pravu in politiki, katere del je bil nekoč, pa o žlahtnih ljudeh, ki mu poleg družine veliko pomenijo in o...

    Naravne rešitve za miren spanec Nespečnost je zdravstveni problem, ki prizadene na milijone ljudi po svetu. Najbolj skrbi podatek, da slabo spijo že otroci v osnovni šoli.

    Dobre bakterije v fermentiranih izdelkih Ob besedi bakterija se marsikdo zgrozi. Pri tem ima seveda v mislih tiste, ki povzročajo hude bolezni, tudi kužne. Toda bakterije so kot del mikroorganizmov in jih...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov