-
Lastniki povedo, da se njihovi psi ali mački večkrat praskajo po ušesih, drgnejo z glavo ob tla, stresajo z glavo, zaznajo spremenjen, včasih neprijeten vonj iz sluhovoda, lahko tudi temnejši izcedek. Nekateri pokažejo bolečino ob dotiku uhlja z zunanje strani, vedenje in tek pa načeloma nista spremenjena.
Vse to so lahko znaki vnetja ušes, ki je lahko omejeno samo na zunanji sluhovod, ali pa gre za vnetje srednjega in notranjega ušesa, pri čemer je poškodovan tudi bobnič.
Prekomerno izločanje ušesnega masla, prekomerno zaraščanje dlak v sluhovodu, neustrezna higiena zunanjega dela sluhovoda, prekomerna vlaga ali zamašitev sluhovoda zaradi tujka ali novotvorbe povečujejo možnost za vnetje. Vzroki so lahko tudi različne vrste preobčutljivosti na hrano, ušesni zajedavci, avtoimunske bolezni oziroma pasemske predispozicije.
-
Prosti časjanuar '21Ljudje Starejši
Z VNUKI
V navadi je, da ob začetku novega leta naredimo načrt, kaj bomo z novim letom spremenili. Letos je lahko cilj pokazati vnukom, kako se pogumno in modro spopasti s preizkušnjami zdravstvene krize.
Epidemija je zarezala v celotno družbo in razgalila resnico, katere vrednote cenimo kot družba in posamezniki. Prav zato je še toliko pomembnejše, da jih z zgledom predajamo vnukom. Na primer optimizem, sočutje, odgovornost, zvestobo, zanesljivost, vztrajnost, iskrenost, humor, potrpežljivost, pogum, premišljenost, spoštljivost, resnicoljubnost, pravičnost, igrivost, ljubeznivost, skrb zase in hkrati za druge … Kriza je priložnost, da se nanje osredotočimo, saj nam pomagajo »stati in obstati«.
-
Petra Pogorevc: Rac
Igra ni pretvarjanje, ampak hoja čez rob, tako kot življenje, pravi eden naših najbolj prepoznanih gledaliških in filmskih igralcev Radko Polič - Rac. Pred bralci odkritosrčno odstira tako lepe kot boleče dogodke iz zasebnega in poklicnega življenja, občasne pobege v samoto in včasih prav brutalne priprave na posamezne vloge … Zagotovo je to ena izmed boljše napisanih biografij, ki ohranja humor in sočen jezik, značilen za Raca, ki si je v mladosti bolj želel postati kirurg ali gozdar kot pa igralec.
Vnuki še pojejo slovenske pesmi
Dobre stare viže
Prvo srečanje s petjem sega v njegovo zelo zgodnjo mladost. Mama Milka mu je povedala, da ga je s kolesom, ko je šla navsezgodaj v službo, vozila v varstvo k svoji sosedi. Na krmilo kolesa je obesila »ziček« in Boris je po vsem Ihanu skupaj z njo naglas prepeval: »So ptičice zbrane, v planinco lete …« Ta mu je bila najljubša. Ko se Boris Kopitar v Brendijevi pesmi sprašuje, ali bo vnuk še pel slovenske pesmi, si odgovori: »Bo pel, če ga bo tega kdo naučil.« Petje se pri Borisu doma večkrat sliši. Zdaj poje tudi že skupaj z vnukinjami in vnukom.
-
ZAKLADI SLOVENSKIH MUZEJEV
Pred stotimi leti, natančneje 26. septembra 1920, je skupina mladih, takrat še neznanih novomeških ustvarjalcev stopila na umetniško pot, prežeto z avantgardnimi hotenji, in izpeljala vrsto dogodkov, kasneje poimenovanih novomeška pomlad, ki so dodobra razburkali kulturno življenje Novega mesta ter po intenzivnosti, drugačnosti in nekonvencionalnosti presegli okvire tedanje slovenske umetnosti. V Dolenjskem muzeju stoletnico zaznamujemo z dvema razstavama Let novomeške pomladi in Mladi neznani avantgardni, ki celostno prikazujeta dogodek, prežet z likovno, glasbeno in literarno umetnostjo, ki so jo ustvarjalci ustvarili, ter prikažeta njihovo življenje in delo.
-
Srčki vsepovsod
Vezenje srčkov, ki jih obesimo na smrekove vejice, nas sprošča in prežene slabe misli.
Srčke vezemo s križnim vbodom na prte in prtičke tako, kot prikazujeta sliki, ali pa jih sestavimo v poljuben vzorec. Vezemo s tremi nitkami deljive prejice v označenih barvah čez dve ali tri niti na tkanini.
Preden se lotimo vezenja, preštejemo križce na predlogi, nato preštejemo niti na tkanini. Tako vidimo, kako velik bo vzorec in kam ga lahko namestimo.
rdeča
zelena
Nekaj volne imamo vedno na zalogi, da lahko skvačkamo topla pokrivala in šale. Zase ali kot darilo ljubim osebam.
-
V časih, ko moramo prevečkrat ostati med štirimi stenami, nam krajšajo čas sobne lončnice, ki so prav tako živa bitja. Številne znanstvene raziskave so pokazale, da so rastline poleg absorpcije ogljikovega dioksida in sproščanja kisika sposobne odstraniti onesnaževalce iz zraka. Zato bo naše bivanje prijetnejše, če si bomo ozelenili bivalni prostor.
Delo z rastlinami sprošča stres, blaži depresijo in zmanjšuje negativizem. Posvetite jim delček svojega časa, se jih dotikajte, namenite jim kakšno lepo besedo. Že od nekdaj je znano, da so rastline čudovite poslušalke. Skrb zanje bo zagotovo pripomogla k našemu boljšemu fizičnemu in čustvenem zdravju, zato vam priporočam, da si doma ustvarite svojo zeleno oazo.
Mikrozelenjava na okenski polici
V zimskih mesecih poskrbite za sveže vitamine in minerale z mikrozelenjavo. Vrtiček si naredite tako, da v podstavke ali pladnje posejete špinačo, blitvo, solato, rukolo, vrtno krešo, azijsko listno zelenjavo, peteršilj in zeleno.
Mikrozelenjava vsebuje vse vitamine, minerale in druge snovi, ki so pomembne za razvoj mlade rastline. Žlica ali dve tako pridelane zelenjave je po hranilni vrednosti vredna več kot manjša skleda solate. V začetnem obdobju razvoja vsake rastline je vse bogastvo vitaminov in mineralov dostopno tudi nam. Vse pomembne snovi so mladi rastlini potrebne do trenutka, ko razvije prve prave liste. Če jo porežemo pravi čas, zaužijemo vse hranilne snovi. Za mikrozelenjavo uporabljamo špinačo, blitvo, solato, rukolo, vrtno krešo. Zanimiv okus imajo tudi azijska listna zelenjava, peteršilj in zelena. Uporabna so tudi žita. Med najokusnejšimi je zagotovo pšenica, uporabljamo pa tudi rž in ječmen. Ne pozabimo na setev zelišč, kot sta bazilika in majaron.
-
USTVARJALNICA
Te tri simpatične obešanke so kot nalašč za tiste, ki ne marate kupljenih novoletnih okraskov, a radi ustvarjate. Lahko jih naredite le nekaj in z njimi okrasite smrečico ali zeleno vejo v stanovanju. Ali pa jih izdelate več, jih po pošti pošljete sorodnikom in prijateljem in jim tako zaželite srečo in veliko zdravja v prihodnjem letu …
Jelenček
Potrebujemo: svetlo rjavo in belo volno, rjavo in belo penasto gumo (mossgumi), migajoče oči, cofek za nos in kroga, izrezana iz kartona.
-
USTVARJALNICA
Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je tudi odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže, optimistične zgodbe. In že občutek, ko za skoraj nič denarja ustvarimo všečen izdelek, je neprecenljiv.
Namizna svetilka s tekstilom je oddajala preskromno svetlobo. Staro preobleko je zamenjala nova, sestavljena iz kovinskih koščkov, ki zapirajo pločevinke. Ne ustrašite se, spajanje je preprostejše, kot je videti. Odpirač preščipnemo le na spodnjem delu, ga ukrivimo in vanj zataknemo novega. Podobno kot pentlje pri pletenju. Od danes na jutri pa takšne svetilke vendarle ne morete ustvariti. Razen če pri bližnjih in daljnih ljubiteljih pijač organizirate akcijo zbiranja pločevink. Preoblikovana svetilka je futuristični bleščeči okras v stanovanju tudi takrat, ko ne sveti.