-
Čičerka s sladkim krompirjem in panceto
Potrebujemo:
50 g pancete ali ostankov suhih klobas/salam
večji sladki krompir (najbolje oranžen)
večji por
malo olja
pločevinko vloženega paradižnika
sol, poper
rožmarin
jušno osnovo
2 skodelici kuhane čičerke ali enaka količina vložene čičerike
3 stroke česna
Priprava: Panceto narežemo in stresemo v posodo. Sladki krompir olupimo, narežemo na kocke, na kolobarje narežemo por in vse stresemo v posodo k panceti. Pristavimo, po potrebi dodamo malo olja in nad šibkim ognjem pražimo približno 5 minut.
Babi speče najboljšo lazanjo in skuha najslastnejše raviole!
Z iznajdbo testenin se nam je odprl svet brezmejnih gastronomskih možnosti. To niso le rezanci v goveji »žup'ci« in »makaronflajš« za enostaven obrok, ampak tudi številne polnjene testenine in večji kosi rezančnega testa, ki jih zlagamo drug na drugega skoraj v nebotičnik, med posamezna nadstropja pa vstavimo omako.
Zloženko so že davno poimenovali lasagne (po posodi, v kateri so pripravljali jed), ki jo pri nas poslovenjeno izgovorimo kar lazanja. Najbolj klasična je lazanja z omako iz mletega mesa in paradižnika, brez težav pa jo lahko naredite tudi z drugačnim nadevom, na primer s špinačnim nadevom s skuto ali ribjim za ljubitelje vsega morskega.
-
Morda se vam zdi, da so testenine le različno veliki polžki in špageti … Vendar je poznanih več kot 600 oblik testenin – od gladkih dolgih testenin, votlih, cevastih do školjkastih, mini jušnih testenin in nadevanih/polnjenih testenin. Nekaterih izmed teh ni mogoče narediti ročno. So pač iznajdba po industrializaciji vsega našega življenja. Že pri izdelavi špagetov bi se mučili brez ustreznega strojčka, medtem ko je izdelava rezancev in metuljčkov izvedljiva doma brez posebnih pripomočkov.
-
Rižota z rdečo peso, rdečim zeljem in slanino
Potrebujemo:
srednje velik koren rdeče pese
pol glave rdečega zelja
250 g riža za rižoto
50 g mesnate slanine ali pancete
sol, poper
timijan
kozarec suhega rdečega vina
parmezan ali zbrinc
PRIPRAVA: Rdečo peso tanko olupimo, narežemo na kocke in v manjši količini vode skuhamo do mehkega. Hitreje gre, če uporabimo že kuhano rdečo peso.
Vodo ali jušno osnovo zavremo. Slanino narežemo na kocke, v ponvi popečemo in prihranimo.
Rdeče zelje narežemo na rezance in v širši kozici z malo vode na hitro podušimo. Dodamo riž, počakamo, da postekleni, nato zalijemo z vrelo tekočino in premešamo. Ogenj zmanjšamo, kuhamo naprej in postopoma prilivamo vodo ali jušno osnovo. Krepko mešamo.
-
Ocvrte slaščice – krofi, kvašeni in krhki flancati ter miške – niso le slovenska pustna značilnost. Kot naše miške so na primer fritule in fritulice v Istri, navadno jih pripravijo iz tekočega jogurtovega testa z dodanim pecilnim praškom. To testo ne dovoljuje veliko dodatkov, morda le rozine, vendar v manjši količini, saj je testo tekoče in zelo lahko. V vroče olje jih vstavljamo z mastno žličko, na podoben način delamo tudi pri kvašenih miškah, kot jih poznamo pri nas.
Razni dodatki, recimo naribana jabolka in skuta, morda na prvi pogled res povečajo sočnost, vendar se med cvrenjem voda v njih zamenja z oljem, zaradi česar je to pecivo vedno precej mastno. A miške iz skutnega testa, tako kvašenega kot umešanega, so tako prijetno kiselkasto-sladkega okusa, da gotovo najdejo mesto na pustno obloženi mizi.
-
Janssons Frestelse
Za 4 osebe potrebujemo:
8 večjih krompirjev
4 čebule
3 pločevinke sardin
žlico masla
2,5 dl sladke smetane
2 dl mleka
sol
Priprava: Krompir narežemo na tanke rezine, prav tako čebulo. Pečico segrejemo na 200 stopinj. V ponvi na maslu svetlo popražimo čebulo, pazimo, da ne porjavi, in jo prihranimo.
V model zlagamo sestavine v plasteh: najprej malo krompirjevih rezin, jih solimo, nanje položimo sardine, praženo čebulo in vse nekajkrat ponovimo. Končamo s plastjo krompirja, ki ga solimo. Posebej zmešamo smetano in mleko ter s tem prelijemo sestavine v modelu. Pokrijemo z aluminijevo folijo in pečemo pol ure, nato temperaturo povečamo na 220 stopinj, odstranimo folijo in pečemo še 25 do 30 minut, da se krompir povsem zmehča in zapeče.
-
Bodimo letos pri izbiri darilc za svoje bližnje nekoliko izvirnejši. Pripravimo v zadnjem času zelo modna darilca iz kozarca. Preprosto v kozarec za vlaganje natresemo ali v plasteh naložimo sestavine za neko jed in s trakom privežemo kartonček z receptom.
Največkrat na ta način podarimo sestavine za sladke jedi, predvsem piškote ali kolače, s katerimi razveselimo strastne kuharice ali kuharje (morda s sestavinami za slaščico, po kateri slovimo), gotovo pa tudi otroke. Če poleg sestavin v kozarčku za slavne babičine piškote podarite še modelček ali dva za izdelovanje ter povabilo na (učno) urico peke, ste zadeli bistvo obdarovanja.
-
Bujta repa
Za 6 do 8 oseb potrebujemo:
1 kg kisle repe
1 kg svežih mesnatih svinjskih kosti in pol kg svinjskega mesa
2 dl (150 g) prosene kaše
3 stroke česna
manjšo čebulo
2 žlici moke
2 žlički mlete rdeče paprike
lovorov list, poper, sol po potrebi
Priprava: Meso narežemo na večje kose in položimo v lonec. Dodamo kislo repo, začinimo z lovorom, strtim in celim poprom ter prilijemo malo vode. Pristavimo in pokrito kuhamo pol ure. Soliti ni treba. Potem stresemo v lonec proseno kašo, po potrebi prilijemo vodo (kaša popije precej vode) in pokrito kuhamo 10 minut.
-
Korenčkov kolač
Za tortni model s premerom 23 do 26 cm ali manjši pravokoten model potrebujemo:
325 g moke
žličko pecilnega praška
2 žlički jedilne sode
žličko mletega cimeta
ščep soli
2 dl olja ali raztopljenega masla
250 g sladkorja
4 jajca
vrečko vaniljevega sladkorja
350 g korenja
150 g pekanov ali orehov
lupinico neškropljene limone ali pomaranče
Krema:
60 g masla
250 g smetanovega sira
185 g sladkorja v prahu
žlica pomarančnega ali limonovega soka
Priprava: Pečico segrejemo na 180 stopinj, model namastimo. Korenje naribamo. Orehe grobo nasekljamo. V posodo presejemo moko, pecilni prašek, sodo, cimet, nastrgano lupinico in solimo. Premešamo. Posebej spenimo maščobo s sladkorjem, postopno dodajamo jajca, vaniljo. Počasi dodajamo moko z dodatki in gladko zmešamo. Nazadnje vmešamo naribano korenje in orehe ter zmes naložimo v model. V segreti pečici počasi pečemo 40 do 50 minut. Pustimo 10 minut v modelu, nato vzamemo iz modela in ohladimo na mrežici.
Spečemo danes, pojemo za praznik
Bliža se konec leta in najbrž vsak po malem ob tem že čuti nervozo. Najprej nas skrbi glede daril za vse sorodnike in prijatelje, potem pa razmišljamo, kaj bomo sploh ponudili gostom. Nekaj slaščic je mogoče pripraviti vnaprej. Še več: celo bolje je, saj se šele tako izoblikuje tista prava aroma.
Mnogo drobnega peciva lahko spečemo vnaprej, saj se večina piškotov v pločevinastih škatlah obdrži več tednov brez posebne škode. To so vsi krhki piškoti brez kremnega polnila ali čokoladnega obliva. Piškoti z marmelado so pogojno obstojni, ne smejo biti preveč vlažni, sicer splesnijo. Sama se adventne peke lotim vedno tako, da najprej spečem vse enostavne piškote in jih pospravim v škatle. Spečem tudi vse tiste piškote, ki jih bom še posebej okrasila, saj se z okraševanjem raje ukvarjam le nekaj dni pred porabo. Okrašene piškote je namreč treba pazljiveje shraniti, navadno med posamezne plasti položim plast povoščenega papirja, da okras gotovo ostane na njih in se piškoti ne polomijo.