Ljudje
-
Dobro počutjejunij '19Ljudje Starejši
Obraba sklepnega hrustanca oziroma osteoartroza je najpogostejši vzrok za bolečino v sklepih v odrasli dobi. Na razvoj osteoartroze vplivajo genetski dejavniki, različni degenerativni procesi in preobremenjevanje sklepov. Obraba hrustanca običajno napreduje počasi, prvi simptomi pa se pojavijo že v zgodnji fazi. Gre predvsem za občasne bolečine, ki se razvijejo pri dolgotrajnem obremenjevanju prizadetega sklepa.
Pri osteoartrozi glavno začetno bolezensko dogajanje poteka na sklepnem hrustancu. S staranjem se sklepni hrustanec postopoma spreminja, prej gladka površina postaja neravna, lahko razpoka, v njem se nabira večja količina vode. Osteoartroza najpogosteje prizadene sklepe, ki so obremenjeni z lastno težo – kolki, kolena, hrbtenica. Glavni simptomi obrabe hrustanca so bolečina, težave pri gibanju in okorelost sklepov. Po pojavnosti je najpogostejša osteoartroza kolena.
Za razvoj države so pomembne vse generacije
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Pomembno je, da v današnji potrošniško naravnani družbi še vedno znamo sodelovati in videti sočloveka, je v govoru na otvoritvi nove Zdusove prireditve Dnevi medgeneracijskega sožitja na Gospodarskem razstavišču včeraj poudaril predsednik vlade Marjan Šarec in pohvalil skupni nastop mlajših in starejših, saj so za razvoj države pomembne vse generacije.
»Včasih so generacije znale živeti drug z drugim. Včasih je bil to normalen način življenja, ko so starejši prenašali svoje izkušnje na mlajše. Danes je svet veliko bolj individualen, veliko bolj si želi vsak živeti sam zase in včasih prezre sočloveka. To pa ne pomeni, da ni morda prav današnji dan tisti, ko si bomo rekli, da bo odslej nekaj drugače,« je dejal predsednik vlade Šarec, častni pokrovitelj tridnevnega medgeneracijskega dogodka. Na spremenjene demografske razmere, ki so za države izziv in zahtevajo odgovore je opozorila tudi...
Dnevi medgeneracijskega sožitja vabijo
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Zveza društev upokojencev Slovenije prihodnji teden vabi na prireditev, ki bo v ospredje postavila medgeneracijsko sodelovanje in solidarnost. Dnevi medgeneracijskega sožitja bodo potekali od 14. do 16. maja na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, ki je tudi soorganizator prireditve.
Pri organizaciji sodelujejo še člani medgeneracijske koalicije MeKos (Mladinski svet Slovenije, Študentska organizacija Slovenije in Dijaška organizacija Slovenije), s podporo ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter ministrstva za zdravje.
Ustvarjanje bližine in zaupanja
Prosti časmaj '19Ljudje Starejši
Z VNUKI
Vnuku skuhamo najljubšo jed, kupimo mu darilo za rojstni dan, varujemo ga, vodimo na dejavnosti ... Zanj storimo marsikaj. Ampak še veliko pomembnejše kot oprijemljive koristi je, da znamo z njim ustvariti bližino in zaupanje. Brez bližine je vse drugo kot jed brez soli.
Po čem se vi sami najbolj spominjate svojih starih staršev? Morda je to spomin na starega očeta, ko vas je vzel s seboj v delavnico, da ste mu »pomagali« zlepiti razbito skodelico, ki ste jo razbili po nerodnosti, in vam je bilo zato zelo hudo. Ali pa spomin na staro mater, ki je pustila delo samo zato, da vas je vzela v naročje in vas potolažila, ko ste prijokali domov. V starejših letih se nam pogosto nepričakovano utrnejo spomini tudi na besede, ki so nam jih namenili stari starši, na nasvet, posebno misel, skupno skrivnost. Taki spomini so zakopani globoko v nas, kot da bi čakali, da v pravem trenutku ponovno oživijo. Takrat se zdi, kot da je nam ljub človek spet z nami. Ali ni to tisto, kar bi želeli predati svojemu vnuku?
-
Dobro počutjemaj '19Ljudje Starejši
Nič ni lepšega kot sončen dan. Sončna svetloba izboljša razpoloženje in koristi zdravju, saj nas oskrbi z vitaminom D. Ko pa je sonca preveč, je treba kožo pred njim zaščititi.
Zdravniki že desetletja opozarjajo, da sončenje koži ne koristi in da porjavela koža ni zdrava. Še posebno nujna je zaščita, če smo se v preteklih desetletjih veliko sončili, ker se z leti poškodbe kopičijo. Pojavijo se lahko predrakava obolenja in različne vrste kožnega raka. Pa tudi če ostane koža zdrava, je zaradi izpostavljanja soncu videti bolj postarana, kot bi lahko bila.
-
Prosti časmaj '19Ljudje Starejši Dom
Ko pomislimo na varnost v kopalnici, najprej pomislimo na običajne nevarnosti, pred katerimi so nas svarili vse življenje: da voda in elektrika ne spadata skupaj in je nevarno stati na mokrih tleh, ko uporabljamo električne naprave, da je nevarno imeti staro infra grelno pečko ali kalorifer, kjer ju lahko dosežeta voda in vlaga. Vemo tudi, da blizu pipe ni dobro imeti vtičnice, saj tudi tako lahko pride do smrtonosnega električnega udara. Pa nam v kopalnici pretijo le te nevarnosti?
-
Brezgotovinska Kitajska
Svet se je spremenil, ljudje in ustanove so povezani le virtualno, kupujejo in plačujejo obveznosti, ne da bi stopili iz hiše. Plačevanje s plačljivimi karticami je že prehitelo manj zapleteno mobilno poslovanje. Seveda ima pri tem največji interes država, ki pridobi popolno kontrolo nad državljani, hkrati zagotavljajo, da s kontrolo lahko preprečijo delo na črno, organizirani kriminal in davčne utaje.
Kitajska je prehitela vse, blizu ji je morda le Indija, države v Evropi pa ji v hitrem teku sprememb lahko samo gledajo v hrbet. Na Kitajskem večina prebivalstva plačuje s telefonsko aplikacijo Wechat – kjer samo ukažeš in se zgodi. Uporaba pametnega telefona ali pametne zapestne ure se je razširila, več kot 583 milijonov Kitajcev vsak dan uporabi mobilno banko.
-
Prosti časapril '19Ljudje Starejši
Če imate majhnega vnuka, ste gotovo že doživeli, da se je pri vas vedel »grdo«. Sredi kosila začne izgovarjati besede na D, nalašč packa s hrano, sitnari, tuli, cepeta ...
Značilno za vnukovo »grdo« vedenje pri starih starših je, da se pogosteje pojavi, kadar so v bližini njegovi starši, in manjkrat, kadar je z vami sam. Vendar pa starši za njegovo neprimerno vedenje niso krivi. Vzrok je v normalnih razvojnih značilnostih otroka, včasih pa tudi v trenutnih okoliščinah, kot so utrujenost, dolgočasje ob odraslih in zagotavljanje pozornosti, ki jo otrok ob neprimernem vedenju zagotovo dobi. Kadar je otrok z vami sam, se mu lahko bolj posvetite in zato prej ocenite, kaj potrebuje, tako pa zmanjšate možnosti za neprimerno vedenje.
-
Dobro počutjeapril '19Ljudje Starejši
V starejših letih, ko postane koža na nogah bolj suha in hitreje razpoka, nohti pa bolj lomljivi in noge večkrat težke in utrujene, stopala potrebujejo več nege. Še posebno v sezoni, ko sezujemo škornje in težke zimske čevlje. Pripravimo si naravno domačo nego s tistim, kar najdemo v kuhinjskih omaricah.
V starejših letih so boleča stopala pogosta težava. Mehke blazinice na podplatih se stanjšajo, stopala pa nekoliko razširijo. Hoja postane utrujajoča. Pogosteje se pojavijo otiščanci, koža na petah se odebeli in razpoka. Razpokana stopala pa niso le estetski problem, saj so razpoke odlično vstopno mesto in gojišče za glivice. V starejših letih se tudi upočasni krvni obtok, zato se ranice na stopalih celijo počasneje. Sladkorna bolezen stanje še poslabša. Pomembna je redna preventivna nega stopal.
Koliko in katero posodo potrebujemo
Prosti časapril '19Ljudje Starejši Dom
Pred velikonočnimi prazniki, ko se več kuha in starejše obiščejo tudi njihovi otroci in vnuki, se pokaže, ali je med kuhinjskimi pripomočki in posodo vse, kar potrebujemo za zahtevnejšo kuho in da lahko postrežemo več ljudi kot običajno.
Kuhanje zahtevnejših jedi v večjih količinah zahteva drugačno delo, kot je kuhanje vsakodnevnega kosila za eno ali dve osebi. V šali pravimo, da za dva potrebujemo en lonec, eno kozico in eno ponev. Včasih se tako res poraja vprašanje, kako organizirati kuhinjo, da bi obenem omogočala preprosto in hitro vsakodnevno kuhanje z lahko dostopno posodo in občasne kuharske presežke ali številčnejše obede. Prvi pogoj je, da imamo dovolj delovne površine. Če pulta ni dovolj, si lahko pomagamo tudi z delom na jedilni mizi.