Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Kultura

    Prosti časjunij '17

    Tri Antigone

    Vsako zgodovinsko obdobje ponuja novo razlago večne antične tragedije, ki je preživela čas. Tokrat jo razlaga svetovno uveljavljeni filozof Slavoj Žižek. Njegovo besedilo, ki ga je sam imenoval etično-politična vaja, so na oder postavili v Anton Podbevšek Teatru pod vodstvom režiserja Matjaža Bergerja. Žižek je zapisal, da je nastal zato, ker je bil nezadovoljen z njeno vnaprejšnjo mitologizacijo lastne geste pokopa bratovega trupla, zato je kar dvakrat obrnil potek dogodkov – in prišel do dveh poskusov spremembe družbenega reda v 20.

  • Rožnik v znamenju vrtnic

    Prosti časjunij '17

    Naša revija vas tokrat pozdravlja na začetku meseca, ki ima nekoliko pozabljeno ime po vrtnicah, četudi vsaj nekatere med njimi zacvetijo že maja in bodo cvetele tudi še julija ter pogosto ne omagajo niti v prvem snegu. Kraljica rož, pogosto enostavno kar roža, sicer pa vrtnica, v Prlekiji ščipek, drugje spet gartroža, zajema obsežno območje v prostoru in času, zato je ta prispevek le kamenček ali dva v mozaiku njene lepote. Uživajte v razkošju barv in oblik, v nežnosti vonjav in enostavno pozabite, da imajo nekatere rože tudi trne, ampak samo za obrambo pred rastlinojedimi živalmi.

  • En, dva, tri, en, dva, tri …

    Prosti časjunij '17

    Da bo tudi on povabljen na maturantski ples, se Andreju še sanjalo ni. Ljuba Nika, kako so se ji svetile oči, ko mu je prinesla vabilo. »In boš plesal z mano dunajski valček?«

    Dunajski valček! En, dva, tri, en, dva, tri … Še zdaj se vidi, mladeniča v vojaških čevljih, kako si je polglasno štel, ko se je od vojakov vrnil na nagradni dopust za novo leto. Mladina je v kulturnem domu pripravila praznovanje in z veseljem se ga je udeležil. V uniformi, taka so bila takrat pravila. Pet let je bil starejši od Mete, ki je v času njegove vojaščine zrasla iz punčke v mladenko – pa jo je povabil plesat. Kako pa bi jo drugače dobil iz gruče deklet, ki so čakale na plesalce? Joj, še vedno se spomni zadrege, ko je s svojimi velikimi podplati pohodil njene čeveljčke – da je ne boli, je rekla.

  • Zavese – jih potrebujemo?

    Prosti časjunij '17Ljudje Starejši Dom

    Zdi se, da včasih razkošne in nabrane zavese bolj izkazujejo skrb za zunanjo podobo hiše kot pa rešitev za zastiranje prostorov pred neželenimi pogledi sosedov. Umetelno nabrane zavese, polne čipk, so predvsem na podeželju morda tudi izraz razkošja. Vendar ali to še vedno velja, se sodobna družina še vedno želi izkazovati z zavesami, se zapreti pred okolico?

    Pred stoletjem in še dlje v preteklost so zavese predstavljale predvsem zaporo pred vdorom hladnega zraka ob oknih, ki so slabo tesnila in niso dovolj ščitila pred mrazom. Debeli zastori so bili tako neke vrste izolacija. Razkošne svilene tkanine so pričale o bogastvu v dvorcih in meščanskih stanovanjih, drapiranje pa je bil način nabiranja tkanin v debele gube in umetelne naborke, ki so padali ob oknih. Za take naborke so bili potrebni metri in metri dragocene tkanine.

  • Ekološke rešitve proti škodljivcem na vrtu

    Prosti časjunij '17

    Tokrat vam predstavljamo ekološke rešitve, kako se znebiti uši, pršic, rastlinjakovega ščitkarja in korenjeve muhe na zelenjavnem vrtu. Uši naredijo največ škode na fižolu, blitvi in špinači. V zgodnjem poletju povzroča škodo tudi korenjeva muha, ki napada korenček, peteršilj, pastinak, zeleno, komarček in kumino. Ukrepati je treba tudi proti škodljivcem na sadnem vrtu.

    Spomladi se najprej razvijejo listne uši, za njimi pa koristni organizmi. Na rastlini pustite nekaj uši, da postanejo hrana koristnim organizmom, prve kolonije pa uničite z roko. Zmečkane uši oddajajo kemične signale, ki preženejo tudi preživele uši. Po mečkanju uši uporabite tudi pripravek na osnovi olja navadne ogrščice, ki uniči tudi njihova jajčeca. Poleg uši deluje tudi na pršice in rastlinjakove ščitkarje, ki jih opazite na paradižniku. Pršice se rade pojavijo v vročem poletju in so največkrat na fižolu, kumarah, jajčevcu in bučkah. Če uporabite olje oljne ogrščice v razpršilki, ni bojazni za poškodbe na listih. Varstvo ponovite vsaj dvakrat v presledku 7 do 10 dni, škropite v večernih urah.

  • Dober nasvet je vreden zlata

    Prosti časjunij '17

    S strokovnjaki Kluba Gaia pripravljamo nasvete in odgovore na vprašanja o vrtnih opravilih. Kadar naletite na nerešljivo težavo, pokličite na brezplačno številko Kluba Gaia 080 81 22 in skušali bomo najti najboljšo rešitev.

    Uši izčrpavajo rastlino

    V naši družini že od nekdaj okolico hiše krasijo vrtnice. Vsako pomlad pa jih napadejo uši, ki uničijo vršičke. Ali obstaja kakšno naravno škropivo, saj ne želim uporabljati kemičnih snovi, ker imam doma tudi mačko in kužka?

    Uši so na vrtnicah in vseh drugih rastlinah velika nadloga, saj močno oslabijo rastlino, poleg tega pa lahko prenašajo bolezni. Ker se zelo hitro množijo, je treba ukrepati takoj, ko se pojavijo. Uporabimo sredstvo Bio Plantella Flora kenyatox verde, s katerim kontaktno poškropimo škodljivca in ga uničimo. Narejen je iz naravnega piretrina, iz rastline dalmatinski bolhač. Učinkuje kontaktno in uniči vse stadije škodljivcev. Ker je rastlinskega izvora, nima nobenega negativnega vpliva na okolje. Za popolno učinkovitost škropljenje ponovimo čez tri dni.

  • Otrok in živali ne puščamo v razgretih avtomobilih!

    Prosti časjunij '17

    Morda ste se že vozili z avtomobilom, ki ima kovinsko prestavno ročico. Tako veste, da se v kabini avtomobila, temperaturno gledano, dogaja marsikaj. Pozimi nas kovinska ročka zazebe, v sončnih poletnih dneh pa močno speče. Če avto stoji na soncu, se namreč zrak v njem neznosno segreje, do 50, 60 ali celo do 70 stopinj Celzija. Si predstavljate, da bi bili v tem času v avtomobilu?

    Žalostno je, da moramo mediji o tem sploh pisati. A žal se dogaja … In čeprav je to povsem nesprejemljivo in neopravičljivo, se v situacijo znamo vživeti. Dojenček je komaj zaspal, prej se je drl na ves glas, vi pa morate nujno skočiti v trgovino. Čisto na kratko, samo mleka je zmanjkalo. Seveda za mleko točno veste, na kateri polici ga v trgovini ponujajo. A ko ga pograbite, se pri blagajni načrt zalomi. Vrsta je dolga, in ko ste vi že čisto pri koncu, blagajničarki zmanjka papirja v tiskalniku računov, povrh pa se je gospodu pred vami razmagnetila kartica. Tako se je »samo skočim, v minuti bom nazaj« raztegnilo na toliko časa, da se je speči otrok v avtu povsem prepotil, pregrel. In žal se smrtni primeri otrok, ki so jih starši pozabili v pregretem avtu, niso pripetili samo v Ameriki. Še več je primerov, ko je takšna vroča smrt odpeljala tudi živalske ljubljenčke.

  • Polži, nedolžna ali huda nadloga?

    Prosti časjunij '17

    Polži predstavljajo gospodarske škodljivce na vrtu, polju in sadovnjakih v razmerah, ki so zanje zelo ugodne. To so mile zime in čas z obilico dežja. Tako pa je tudi letos, zlasti ker je obilico vlage spremljala še zmrzal na začetku maja. Mladi poganjki, ki so pravkar pokukali iz stebel, so idealna hrana za te škodljivce. Prav je, da začnemo takoj ukrepati.

    Največ gospodarske škode naredijo polži brez hišic iz družin slinarjev (Limacidae) in lazarjev (Arinoidae). Uvrščamo jih med vsejede živali, ker so tako rastlinojedi kot mesojedi. Dejavni so v glavnem ponoči in v oblačnem deževnem vremenu. Hranijo se z odmrlimi rastlinskimi ostanki in sadikami, nato se lotijo mladih rastlinic, listov, mladih poganjkov na drevesnih steblih, raznih semen ipd. Torej so v nevarnosti vse vrtnine, poljščine, sadno drevje, grmovnice, trava, zelišča, okrasne rastline pa tudi razna semena na vrtovih in njivah. Njihovo prisotnost opazimo po najedenih listih, pregriznjenih steblih sadik, objedenih plodovih, tudi po golih njivah in gredah, kjer so polži pojedli seme ali pa celo že nakaljeno seme in mlade rastlinice ipd. Nekatere sadike preprosto izginejo.

  • Königssee, Passau in po Donavi do Linza

    Prosti časjunij '17

    GREMO NA IZLET

    V soboto, 26. avgusta 2017 (2 dni)

    Vstopna mesta: Ljubljana, za odhod iz drugih krajev doplačilo: iz Maribora 20 evrov in iz Celja 10 evrov (če bo najmanj 15 potnikov). Vstopi so mogoči še na poti po Gorenjski.

    Prvi dan: S parkirišča na Dolgem mostu v Ljubljani bomo odpeljali ob 6. uri. Peljali se bomo proti Karavankam in potem po avtocesti proti Salzburgu in Nemčiji. Prvi postanek bo ob jezeru Königssee, kjer bo čas za sprehod ob jezeru in osvežitev. Pot bomo nadaljevali mimo Salzburga po Bavarski do mesta Passau, ki leži ob sotočju treh rek: Donave, Inn in Ilz. Sprehodili se bomo po mestu in si ogledali mestne znamenitosti. Potem sledijo prevoz do hotela, večerja in prenočevanje.

  • Tudi psi morajo v šolo

    Prosti časjunij '17

    Pasji mladički so tako prikupni, da se jim ne moremo upreti. Veliki zvedavi očki, polni zaupanja, mahajoči repki, skratka sreča na štirih tačkah. Kdo se lahko upre? In tako pride pasja kepica k nam domov v splošnem navdušenju.

    Kaj kmalu pa nastopijo težave, nimamo časa za dolge sprehode med tednom, naš ljubki borderski ovčar pa tega ne razume. Uničeno pohištvo, prežvečeni čevlji, lajanje, za katero izvemo od sosedov, ko se vrnemo iz službe … Pes na sprehodu vleče v vse smeri in se zaganja v vse, kar miga.

  • 1
  • …
  • 164
  • 165
  • 166
  • 167
  • 168
  • …
  • 244
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov