Ljudje
-
Prosti časmarec '20Ljudje Starejši
Ko se vam je rodil vnuk, ste bili polni načrtov, kako mu boste najboljši stari starši, kaj vse mu boste pomagali odkriti, kaj boste skupaj počeli. Potem pa se – le kdo bi vedel, zakaj – odnos ne razvija, kot si želite.
Vnuka vidite veliko manj, kot bi si želeli. Občasno dobite kakšno njegovo fotografijo, povabljeni ste na njegov rojstni dan in obisk za večje praznike, za več pa ni časa. Na vaše klice se njegovi starši odzivajo mlačno. Če jim napišete sporočilo, dobite odgovor šele čez nekaj dni ali pa sploh ne, čeprav veste, da imajo telefonski zaslon neprestano pred očmi. Vnuk raste in se razvija, prestopa majhne in velike mejnike razvoja, minevajo trenutki, ki ste se jih ob njegovem rojstvu tako veselili, vi pa njegovega napredka ne morete spremljati kot član družine, ker ste potisnjeni v vlogo občasnega obiskovalca. Vnuk se vam odtujuje, in to boli. Še bolj vas boli, ker sta vas v to vlogo potisnila vaš lastni otrok in njegov zakonec. Kako bi lahko popravili oziroma izboljšali odnos z vnukom?
ABC nege obraza v zrelih letih
Dobro počutjemarec '20Ljudje Starejši
Kože v zrelih letih ne negujemo povsem enako, kot smo jo v prejšnjih desetletjih. Potrebe kože se z leti namreč spreminjajo, kot se spreminjajo njene lastnosti.
Z leti koža postane tanjša, manj prožna in občutljivejša. Gube se globlje zarisujejo, koža postane ohlapnejša, konture obraza manj definirane. Koža je manj mastna in bolj suha. Ker je slabše prekrvavljena, je bolj bleda in ima manj leska, poleg tega pa se na njej jasneje pokažejo kožne nepravilnosti, kot so hiperpigmentacija (starostne pege), kožne lise in popokane žilice. Letom, genetski dediščini in normalnim telesnim spremembam se ne moremo izogniti, lahko pa začnemo čim bolje skrbeti zase, kar se bo pokazalo najprej na boljšem splošnem počutju in nato tudi lepši koži.
Uredimo in pospravimo domačo knjižnico
Prosti časmarec '20Ljudje Starejši Dom
Pravijo, da tiskane knjige nimajo več prave prihodnosti in bomo v prihodnje brali le digitalno. A obiski knjižnih sejmov doma in po svetu tega še ne kažejo in večina se s tem gotovo ne strinja. Doma imamo najbrž kar veliko knjig, ki smo jih postopoma kupovali, odvisno od tega, kako strastni bralci smo, nekaj smo jih tudi podedovali. Pred desetletji so knjige kupovali tudi na zalogo. Bolj kot zdaj so bile priljubljene knjižne zbirke, ki so žal mnogokrat le polnile police in dajale vtis kultiviranosti. Knjigam je bilo dejansko prilagojeno tudi pohištvo v dnevni sobi. Delno odprte omare čez vso steno do stropa so bile nekaj običajnega, knjige so bile na vidnem mestu. Pohištvo je zavzelo velik del dnevne sobe, ki je bila zaradi takih omar videti natrpana in manjša.
-
Ali je virus povzročitelj alzheimerjeve bolezni?
V jugovzhodni Franciji se znanstveniki različnih usmeritev že več kot dve desetletji trudijo najti povzročitelja alzheimerjeve bolezni.
Najnovejše objave kažejo, da so raziskave na stopnji, ko so znanstveniki prepričani, da vedo, kje bi bilo treba iskati glavnega krivca. Na kratko povedano, po njihovo naj bi to bil virus HSV1, ki ga poznamo kot herpes. Ko se človek enkrat z njim okuži, je njegova prisotnost vseživljenjska. Dobri dve desetletji trajajo raziskave, ki so jih opravljali na inštitutih in laboratorijih jugovzhodne Francije na več kot enajst tisoč osebah, starejših od 65 let, razdeljenih v različno velike skupine. Hkrati so prisotnost tega virusa opazovali tudi v režnjih možganov laboratorijskih živali. Herpes povzroča ljudem preglavice, ki sicer niso hude, a so zato zelo neprijetne. Izbruh herpesa v drobnih mehurčkih ljudje poznajo, ker se jim največkrat pokaže na robu ustnic, hujši med zgornjo ustnico in nosom, ob stresnih dogodkih pa se lahko naredi tudi drugje po telesu in skoraj vedno na istem mestu.
-
Prosti časfebruar '20Ljudje Starejši
Če vnuk razvleče igrače, da so z njimi prekrita tla, nazadnje pa zdolgočaseno obsedi sredi njih in ne ve, kaj bi počel, ni razvajen. Krivo je preobilje igrač.
Zdolgočasenost je še posebno očitna, ko minejo prazniki, med katerimi otroke zasujemo z igračami. Sliši se čudno, a preveč igrač otroku škodi. Preobilje mu povzroča stres, kot ga najstniku izzove pospravljanje sobe. »Kje naj sploh začnem? To nima smisla, preveč je, pustil bom, kot je ...« Odraslemu podoben stres povzroči preobilje dražljajev oziroma preveč dela, ki ga je treba opraviti hkrati. Otrok se sam ne zna omejiti, da bi si izbral za igro tri igrače, druge pa pustil shranjene. Omejevanje količine igrač je naloga odraslih.
-
Dobro počutjefebruar '20Ljudje Zdravje Starejši
Vitamin F ni vitamin v pravem pomenu besede, saj z njim imenujemo esencialne maščobne kisline omega-3 in omega-6. Alfa-linolenske kisline, ki spadajo v skupino maščobnih kislin omega-3, in linolenske kisline iz skupine maščobnih kislin omega-6 imajo zelo pomembno vlogo v človeškem organizmu. Ker jih telo ne more samo proizvesti, jih moramo dobiti s hrano.
Številne znanstvene študije so ugotovile, da redno uživanje rib (predvsem morskih) ali ribjega olja, v katerem prevladujejo nenasičene maščobne kisline omega-3, zmanjšuje smrtnost zaradi bolezni srca in ožilja, še posebej srčnega infarkta. Maščobne kisline omega-3 zmanjšujejo vnetja, izboljšajo funkcijo žil, normalizirajo srčni utrip, izboljšujejo učinkovitost srca ter preprečujejo tvorbo krvnih strdkov, znani so tudi pozitivni učinki na zmanjšanje vsebnosti maščob v krvi (trigliceridov in LDL-holesterola) in znižanje krvnega tlaka pri ljudeh...
-
Dobro počutjefebruar '20Ljudje Zdravje Starejši
Ni se prijetno zbuditi z zabuhlimi očmi, saj otekle zgornje in spodnje veke močno spremenijo videz obraza. Če se vam to zgodi le tu in tam, si lahko pomagate na naraven način, sicer pa obiščite zdravnika.
Zabuhle oči so običajno posledica pomanjkanja spanja ali močnega joka pa tudi fizičnega ali duševnega stresa. Pojavijo se tudi kot opozorilo, da smo zaužili preveč slane hrane, vnesli v telo preveč toksinov, aktivno ali pasivno kadili in nezmerno pili alkohol. Lahko imamo zabuhle oči tudi zaradi težav s sinusi, zaradi vnetja oči pri kontaktnih lečah ali zaradi alergene kozmetike. Za vse naštete vzroke je značilno, da so oči občasno zabuhle in da zabuhlost lahko omilimo sami. Če pa gre za pogosto težavo ali za hudo obliko zabuhlosti, je potrebno zdravljenje.
-
Navidezni človek Neon
Consumers Electronics Show (CES) se dogaja teden dni v začetku januarja v Las Vegasu in menda je to najbolj množično obiskan sejem elektronike v ZDA. Namenjen je vsem, ki jih zanima napredek na področju elektronike, in podobno kot za avtomobilski sejem se tudi tu vnaprej šušlja in domneva, kakšna presenečenja so pripravili največji proizvajalci elektronskih aparatov in drobnih predmetov, ki nam na ta ali oni način lajšajo življenje in delo z računalniki, tabličnimi računalniki, pametnimi telefoni in zapestnimi urami, ki zapisujejo zdravstveno stanje človeka, utrip srca, raven kisika v krvi in podobno.
Kljuke in ročaji so ovire za boleče roke
Prosti časfebruar '20Ljudje Starejši Dom
Ko neštetokrat na dan odpiramo predale in omare, vrata ali okna, obračamo gumb na štedilniku, niti ne pomislimo, kako je lahko to opravilo boleče ali skoraj nemogoče za nekoga, ki ga bolijo sklepi, dlani ali roke. Nešteto je situacij, ko moramo v stanovanju nekaj obračati, potegniti k sebi ali odriniti z močjo prstov in dlani.
Najrazličnejše stvari so v stanovanju lahko težavne za boleče roke; to so lahko kljuke na vratih in ročaji na omarah, pipe za vodo, odpiralo na pralnem stroju, gumbi na štedilniku in raznih aparatih, vrata hladilnika ali pomivalnega stroja, vhodna vrata, kljuke na oknih in še kaj. Sem lahko spada tudi uravnavanje temperature na termostatu ali tipkanje kode na kodirniku. Vse to so gibi, kjer moramo prste stisniti, prijeti nekaj majhnega, z roko pritisniti ali povleči ter jo zasukati.
-
Prosti časjanuar '20Ljudje Starejši
Samozavestnim otrokom je marsikaj lažje. Pogumnejše se lotijo novih nalog, saj verjamejo, da jih bodo zmogli. Ob neuspehu dalj časa vztrajajo, zato pridobijo več izkušenj, se več naučijo in več dosežejo. Lažje prenesejo poraze. Kako lahko pomagate vnuku graditi samozavest?
Nekoč je veljalo, da se otrok ne sme hvaliti, da se ne bodo prevzeli. Potem je veljalo, da jih je treba kar naprej hvaliti, da bodo čim bolj samozavestni. Toda nobena skrajnost ni dobra. Vsi poznamo koga, ki ni dovolj samozavesten, da bi se znal primerno ceniti, in vsi poznamo koga, ki je še preveč samozavesten in pričakuje, da ga bomo hvalili že za vsakdanja opravila in majhne dosežke. In ko tega ne dobi, je prizadet in užaljen.