Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Cvetje, ki nenehno cveti

    Prosti časapril '18

    Na Vranskem je bila v začetku marca že peta razstava cvetja iz krep papirja, na kateri se je predstavilo več kot 100 izdelovalcev najrazličnejših cvetličnih in drugih aranžmajev iz vse države. Pod pokroviteljstvom občine so jo pripravile članice sekcije Vranske rož'ce, te sicer delujejo v okviru Društva univerze za tretje življenjsko obdobje Vransko.

     »Ko sem se upokojila, sem razmišljala, s čim naj si popestrim dolge jesenske in zimske večere, ko moj vrt počiva. Spomnila sem se, kako nam je nekoč doma v Mariji Reki pri Preboldu domačinka pokazala izdelavo cvetja iz krep papirja. Ko poznaš osnove, te naprej vodijo domišljija in spretni prsti, pa še možgani so zaposleni!« Tako je dejala Mira Kelemen iz Prebolda, ena izmed sto razstavljavcev in izdelovalcev cvetja iz krep papirja, ki so v deževnih dneh konec tedna s svojimi prelepimi živopisnimi cvetnimi aranžmaji obiskovalcem pričarali pravo pomlad.

  • Obarvajmo okna in balkone

    Prosti časapril '18

    Ali že razmišljate, kaj bi letos posadili v cvetlična korita? Sama sem mnenja, da so okna brez cvetja pusta in brez življenja. Za ljubitelje cvetja je prava nočna, katere rastline posaditi skupaj, da bo zasaditev čim lepša. Da bo sajenje v zabavo, vam ponujamo nekaj idej, ki bodo zagotovo olajšale delo. Vrtnarji sledimo vsem trendom, ki jih ponuja vrtnarska stroka, in preizkušamo nove rastline, zato znamo svetovati strankam.

    Brez pelargonij tudi letošnje leto ne bo šlo. Če jih z malo domišljije kombiniramo v cvetličnih zasaditvah, dobimo moden in trpežen cvetlični nasad. Vse vrste pelargonij se lepo kombinirajo med seboj (sem spadajo pokončne pelargonije, klasične bršljanke in polviseče bršljanke). V kombinaciji s petunijami in okrasnimi travami so to zavidanja vredne zasaditve z bogatim cvetenjem.

  • Klimatske enote za dogrevanje in hlajenje

    Prosti časapril '18Ljudje Starejši Dom

    Pravijo, da se je podnebje v zadnjih petdesetih letih tudi v Sloveniji ogrelo za dve stopinji. Posamezni vroči dnevi niso taka težava za počutje, kot so vroči dnevi, ki si sledijo drug za drugim. Toplota se nalaga v zidovje stavbe, počasi se jo navzame tudi sicer dobro izolirana hiša, ki postane zalogovnik toplote.

    Po drugi strani pa dobro izolirane hiše spomladi ne prepuščajo toplote prvih sončnih žarkov skozi zidove. Te prepuščajo le velike steklene površine. Prehodno obdobje, ko se spomladi narava zunaj prebuja, jeseni pa se kaže prvi mraz, je lahko za nas najhladnejši del leta.

  • Kultura

    Prosti časapril '18

    O procesu staranja

    V Gledališču Glej pripravljajo zanimiv filmsko-gledališki projekt, h kateremu so povabili seniorke in seniorje, da bi jim zaupali svoje spomine, izpovedi in življenjske zgodbe, iz katerih bodo nastali kratki filmi, potem pa gledališka predstava. Odzvalo se jih je nepričakovano veliko, saj so seniorji zaznali priložnost, da bo njihovo pričevanje ostalo pomembno zapisano kot sestavni del bogatega izročila življenja in mišljenja nekdanjih časov. Dobili bodo priložnost, da postanejo režiserji, scenaristi, snemalci in nastopajoči, saj bodo najprej posneli kratke filmske epizode, te pa bodo kasneje postale osrednji del predstave Starci. Zanimiv projekt, ki ga vodita Hana Vodeb in Tin Grabnar, nastaja v duhu dokumentarnega gledališča, več o njem pa bomo povedali v naslednji številki.

  • IZ KOŠKA ROČNIH DEL

    Prosti časapril '18

    Mini ali maksi

    V muhastem aprilskem vremenu nam v luknjičasto pleteni mini obleki (maksi puloverju) še ne bo prevroče. Kapa pa tudi vedno prav pride.

    Velikosti: 38/40, 42/44 in 46/48. Opisi za 42/44 in 46/48 so v oklepajih.

    Potrebujemo: 400 (400/450) g volne (pulover) in 100 g volne (kapa); pletilke in kvačko št. 4.

    Vzorci. Rebrasti vzorec: nasnutek je deljiv s 4 + 2 krajnima petljama. Vrste na licu dela: krajna petlja, *3 desne petlje, 1 leva petlja, od * ponavljamo. Vrste na narobni strani: krajna petlja, *2 desni petlji, 1 leva petlja, 1 desna petlja, od * ponavljamo. Ponavljamo od 1. do 4. vrste. Gladke desne petlje: v vrstah na licu desne petlje, na narobni strani leve petlje. Luknjičasti vzorec: nasnutek je deljiv z 2 + 2 krajnima petljama. 1. vrsta: krajna petlja, *2 petlji popletemo desno skupaj, 1 ovoj, od * ponavljamo, krajna petlja.

  • Pohodniški kotiček

    Prosti časapril '18

    V marčni Vzajemnosti smo vas povabili na skupna potepanja po hribih v Ljubljani in okolici pod vodstvom Janeza Alberta, izkušenega vodnika z licenco Planinske zveze Slovenije. Prva pohodniška skupina je bila zaradi vremenskih razmer v začetku marca maloštevilna, a verjamemo, da bo že naslednjič popolnoma drugače. Za spodbudo obljubljamo, da tistemu, ki se bo udeležil petih pohodov v tem letu, podarimo majico Vzajemnosti.

    V nedeljo, 8. aprila, vas vabimo na Koreno (iz Polhovega Gradca). Hoje bo za tri do štiri ure. Zbor udeležencev je ob 8. uri na glavni ljubljanski avtobusni postaji (boks št. 3, kjer stoji avtobus št. 56 za Polhov Gradec). S sabo imejte napolnjeno urbano, za vožnjo s primestnim avtobusom bo namreč potrebno doplačilo 1,60 evra.

  • Preobrazba, pa ne stilska

    Prosti časapril '18

     Kar naenkrat je Lena ugotovila, da je tu vendar še on, njen večdesetletni mož in oče njenih otrok!

    »Ha, navadila sem se nanj kot na stare copate, da še opazila nisem, kako spreminjajo barvo – in kako sem jih pošvedrala!« je rekla Sonji pri kavi tisto dopoldne.

    Sedeli sta v Vodnikovem hramu, tam se pač ustavijo gospe, ko opravijo nakupe na trgu – in če se jim ne mudi. Leni se zdaj ni mudilo, ne kuha več!

    »Kako ne kuhaš več?« je vprašala prijateljica.

    »No, odkar se je odselil Teo, mi ni več treba ...«

  • Fižol na domačem vrtu

    Prosti časapril '18

    Nizki fižol ne potrebuje svoje gredice, lahko ga umestite med različne vrtnine. Na domačem vrtu ga sejemo od pomladi do konca poletja. Visoki fižol uspeva skoraj na vsakem domačem vrtu. Za dober pridelek ga sejemo pravočasno in upoštevamo dobre sosede. Če izberemo prave sorte nizkega in visokega fižola, je uspeh zagotovljen.

    Nizki fižol sejemo od konca aprila naprej. Še enkrat ga lahko sejemo v drugi polovici avgusta vse do prvega septembra. Priporočamo, da ga sejete večkrat, tako bo vedno na voljo. S setvijo fižola ne hitite, saj potrebuje za kalitev topla tla. Zato ga v celinskem delu Slovenije ne sejte pred koncem aprila, če ga sejete prehitro, bo vznik slabši pa tudi sadike bodo slabše in bolj bolne. Na domačih vrtovih je nizki fižol vse bolj viden med gredicami zelja, ohrovta, cvetače, brokolija in drugih kapusnic. Sadite ga lahko tudi med solato, odlično se počuti tudi ob kumarah, paradižnikih, bučkah, jajčevcih in drugih plodovkah, ki jih sadimo v maju. 

  • Kralj polke naših korenin

    Prosti časapril '18

    Svojo prvo ploščo je slavni godec na klavirsko harmoniko Walter Ostanek iz Kanade posnel leta 1963. Od tedaj pa do danes je svojo ljubezen in strast posvečal predvsem igranju polk in valčkov na clevelandski način, ki je v Severni Ameriki zelo priljubljen. Bil je izjemno uspešen, saj je za svoje delo prejel kar tri priznanja grammy, ki jih najboljšim podeljuje tamkajšnja glasbena industrija.

    »Ko prejmeš nagrade grammy, to res veliko pomeni, postaneš kralj! Pridem v trgovino, prej sem bil samo Walter, potem pa sem postal sir Walter,« opiše Walter Ostanek odmevnost prejetih priznanj. Prejel je tri grammyje, za to najpomembnejšo nagrado v glasbeni industriji pa je bil predlagan kar trinajstkrat. Leta 2007 pa je dobil tudi nagrado za življenjsko delo.

  • Gnojila kot prehrana rastlin

    Prosti časapril '18

    Ponudba gnojil na našem trgu je zelo velika in pestra, zato moramo vsaj malo vedeti, kaj želimo, da izberemo pravega. Katera so najpomembnejša vprašanja pri tem?

    Naštejmo elemente, ki jih rastline najbolj potrebujejo:

    DUŠIK (N) je najpomembnejši element v pravem razmerju in pravih mejah. Omogoča rast rastlin. Zanimivo je, da zrak, ki ga vdihavamo, vsebuje 79 odstotkov dušika, vendar je iz zraka dostopen le redkim rastlinam iz rodu metuljnic, na primer detelji, fižolu … Vse druge rastline dobijo dušik prek koreninskega sistema z dodajanjem. Dušik v elementarni ali mineralni obliki dodajamo v štirih vrstah spojin.

  • 1
  • …
  • 148
  • 149
  • 150
  • 151
  • 152
  • …
  • 244
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov