V galeriji hranijo skoraj 400 del Toneta Kralja
Galerija Božidar Jakac je bila ustanovljena leta 1974 v nekdanjem cistercijanskem samostanu, ki je arhitekturni spomenik državnega pomena. Tu danes domuje muzej, ki privablja obiskovalce s kar desetimi stalnimi postavitvami: razstavo slovenskih umetnikov 20. stoletja (Tone in France Kralj, Božidar Jakac, Zoran Didek, France Gorše, Jože Gorjup, Bogdan Borčić in Janez Boljka), z izjemno razstavo Pleterska zbirka evropskih slikarjev iz bližnje Kartuzije Pleterje, Gorjupovo galerijo v OŠ Jožeta Gorjupa ter z odmevnimi občasnimi razstavami na treh razstaviščih znotraj galerije in v dislocirani enoti Lamutovem likovnem salonu.
Učinkovita pomoč prezimljenim lončnicam
V času, ko nam prenizke temperature preprečujejo resno delo na vrtu, poskrbimo za lončnice, ki so prezimile. Najprej jih natančno preglejmo. Od listov, stebel do koreninskega sistema. Pogosto opazimo škodljivce, kot so kaparji. Pokažejo se tudi zametki uši, če je bilo v prostoru pretoplo, in kot posledica še sajavost.
Za zatiranje kaparja imamo nekaj enostavnih in več ali manj uspešnih metod. Rastline enostavno obrišemo in tako odstranimo kaparje. Biti pa moramo pozorni, ker se pogosto poznajo sledi kaparjev samo po praznih srajčkah oziroma ovojnicah izleženih samčkov od jeseni. Samice pa prezimijo v nekakšnih pokrovčkih temnejših barv, ki običajno vsebujejo tudi dele rastline, da je barva teh pokrovčkov čim manj opazna.
Čas za sajenje medovitih dreves
Zgodaj spomladi (in pozno jeseni), ko tla niso zmrznjena in so rastline v mirovanju, sadimo medovite rastline, da čebelam in opraševalcem zagotovimo kar največ primernih virov hrane.
Poleg sadnih dreves sadimo še druga medovita drevesa in grme. Na gozdnih robovih, ob poteh, mejicah in vodnih površinah lahko zasajamo ali ohranjamo že obstoječe leske in vrbe (za opraševalce je zelo pomembna vrba iva). V gozdovih, na gozdnih robovih in posekah je priporočljiva prisotnost maline, robide, rdečega drena, jerebike, mokovca, lesnike, divje hruške, češmina in gloga, pogozdujemo pa lahko tudi z lipo (velikolistno lipo), lipovcem (malolistno lipo), divjo češnjo, kostanjem ter različnimi vrstami javorjev, na primernih območjih pa tudi s smreko in jelko.
-
Vlakec velja za igračo za očete in sinove, toda v resnici obstajata dve vrsti izdelkov: prvi so v razmerju pomanjšani posnetki lokomotiv in vlakov, ki so lahko zelo dragi in so namenjeni odraslim zbiralcem, igračka vlakec pa je prilagojena otrokovim potrebam.
Prvi vlakci so bili narejeni v 19. stoletju, ko se je »železna cesta« začela širiti po Evropi in ZDA, kar so proslavili tudi z modelčki vlaka. Narejeni so bili iz litega železa in se niso premikali. Kmalu so izdelali modelček lokomotive, ki je zmogla vleči vagončke, saj jo je poganjal motor na paro ali pa na mehanizem na navitje. Pravi razmah je igrača dosegla, ko ga je začela izdelovati nemška tovarna Märklin, kjer so izdelovali hišice za punčke, že nekaj časa pa so iskali igračo za dečke. Otroci so lahko sestavili cel sistem železnice s kretnicami, predori, mostovi in železniškimi postajami. Prvi električni vlakec je prišel na trg šele leta 1925. Električni vlakci so kmalu postali zelo priljubljeni, igrača pa je postajala vedno bolj zapletena. Vlakci so lahko menjali smer, se ustavili in spet speljali, prižigale so se luči in signalizacija na vlakcu, slišal se je zvočni signal …
-
Prosti časapril '21Ljudje Starejši
Zadnje leto, ko smo se vsi skupaj srečevali z omejitvami, ki jih je prinesla epidemija, se je marsikaj, kar so otroci imeli za samoumevno, izkazalo za privilegij. Druženje je postalo razkošje, sprehod po najbližji naravi zdravilo za počutje, odhod v vrtec težko pričakovan dogodek, učenje v šolski klopi olajšanje po pouku od doma. Pomagajmo vnukom utrditi pozitivna spoznanja, ki so jih obrodile neprijetne izkušnje. Modrost raste tudi iz neprijetnih izkušenj, ki smo jih ozavestili.
Kaj mi je pomembno in za kaj se je vredno potruditi? To sta vprašanji, na kateri si mora prej ali slej odgovoriti vsak mlad človek, tudi vaš vnuk. V času epidemije se je pokazalo, kako pomembna je družina, koliko so vredni dobri odnosi z najbližjimi. Otroci to močno občutijo, ne vedo pa še, da je treba dobre odnose negovati. Svoj kamenček v mozaik spoznanja, kako se negujejo odnosi, lahko dodate tako, da pomagate vnuku pokazati, kako rad ima svoje starše. Pomagajte mu na primer izdelati izvirno čestitko za mamico ali očka. Vzemite kos tršega papirja, premažite svojo dlan s prstno barvo in jo odtisnite. Ko se barva posuši, naj z drugo barvo svojo dlan pobarva še vnuk in jo pritisne čez vašo dlan. Odtisa velike in majhne dlani bosta pošiljala ljubeč pozdrav še dolga leta. Enako lahko izdelate kazalo za knjigo ali pa sliko prilepite v dnevnik spominov, ki ga boste nekega dne podarili vnuku.
-
Iz koška ročnih del
Za male navihanke bodo babice skvačkale in spletle ljubek rožnato-bel pulover in rožnato kvačkano kapico.
Velikosti: 92–98 (od 2. do 3. leta) in 104–110 (od 4. do 5. leta). Opisi za 104–110 so v oklepajih.
Potrebujemo: po 100 g bombažne preje v beli in svetlo rožnati barvi, 150 g rožnate bombažne preje; kvačko št. 3 in pletilke št. 4.
Vzorci. Osnovni vzorec na 7 petljah: kvačkamo po vzorčni risbi. Ponavljamo vzorčno enoto (VE) po širini in od 2. do 5. vrste v višino. Ponavljamo po 1 rožnato in 1 belo progo. Zobci: *3 verižne petlje, 1 polgosta petlja v 1. verižno petljo, preskočimo 1 petljo prejšnje vrste, 1 polgosta petlja v naslednjo petljo*. Ponavljamo od * do *. Gladke desne petlje: v vrstah na licu desne petlje, v vrstah na narobni strani leve petlje.
-
Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže optimistične zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.
Svilena reciklonka
Nikoli ni zares odšel, zagotovo pa se je zadnje čase še globlje zasidral v naših srcih. Rutni vzorec. Oblikovalski dvojec Dolce & Gabbana je v svojih kolekcijah prikupno obseden z njim. Svilene rute z žametnim odbleskom, ki jih odlikuje bogato barvita eksotična figuralika, so me navdihnile za svileno reciklonko v slogu kimona. Kupila sem dve enaki in dve različno vzorčasti veliki ruti, jih sestavila in nato ukrojila. Res, precej natančnosti je potrebno, da pri tem ujameš vzorec in dekorativne rutne bordure. Je pa zato končni izdelek navdušujoč, kot bi prišel iz modnega hrama D&G!
-
Odkar preživimo več časa doma, se marsikateri veliko bolj zanimajo za gojenje zelenjave ali nabiranje užitnih rastlin v naravi. Hrana, pridelana doma ali nabrana v naravi, je običajno okusnejša in kakovostnejša, saj vsebuje več vitaminov, mineralov in drugih snovi, koristnih za telo. Poleg tega pa pri nabiranju poskrbimo še za gibanje na prostem.
Regrat vsekakor zaseda prvo mesto med divjimi užitnimi rastlinami. Uporaben je za pripravo številnih jedi, ne le za solato. Tako lahko iz regratovih listov naredimo juho, prilogo, omleto ali jih uporabimo kot zanimiv dodatek na pici. Najokusnejši so mladi listi, a liste lahko nabiramo vse do novembra. Uporabne in okusne so še številne druge rastline.
Učilna okusov - Prostor za učenje in povezovanje
Za naš obstoj je gotovo pomembno, kakšno hrano bodo jedli naši otroci, vnuki in pravnuki. Ali bo le-ta prazna, obdelana s kemikalijami ali pa bo rasla na zdravi zemlji in bo zato polna vitaminov, mineralov in drugih pomembnih snovi za naše zdravje. Dejstvo je, da bi rodovitna zemlja lahko bila naša najboljša naložba v prihodnost. Zato je pomembno izobraževanje ljudi, ki delajo v kmetijstvu, predelavi hrane, gostinstvu in turizmu.
Tu ima pomembno vlogo konzorcij Biotehniških šol Slovenije, ki ga sestavljajo Center biotehnike in turizma Grm Novo mesto, Biotehnični izobraževalni center Ljubljana in Izobraževalni center Piramida Maribor. Učilna okusov na osrednji ljubljanski tržnici, točneje pod Plečnikovimi arkadami, je ena od dejavnosti tega konzorcija, ki je stičišče izobraževanja dijakov in študentov. Je prodajalna, degustacijski prostor in restavracija. V njej prodajajo kmetijske pridelke s šolskih posestev in tudi izdelke z družinskih kmetij bivših dijakov in partnerjev iz vseh slovenskih regij.
Prošček, visoko pod bohinjskimi gorami
Vabimo v Kneške Ravne, kjer se tik pred vasjo prav ob cesti zliva eno najlepših slapišč v Sloveniji, imenovano Prošček. Do tu je s Kneže malo manj kot tri ure lepe hoje. Verjetno ni nikjer drugje tako izredna naravna znamenitost tako lahko dostopna. Je tik pod mejo Triglavskega narodnega parka.
Iz Ljubljane potrebujemo do tja 62 kilometrov, od Škofje Loke prek Selške doline in Petrovega Brda do Kneže in naprej v dolino rečice Knežice. Iz naselja Kneža (244 m) je do vasice Kneške Ravne (735 m) pod Voglom (1922 m) v verigi Spodnjih Bohinjskih gora 11 kilometrov po asfaltu.