Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Pred vročino pobegnimo v gore

    Prosti časjulij '21

    Ljubitelji potepanja po slovenskih gorah imamo na voljo mrežo več kot dva tisoč planinskih poti, označenih s prepoznavno rdečo piko, skupne dolžine okoli 10.000 kilometrov. Počitek, okrepčilo in prenočevanje pa so zagotovljeni v 179 planinskih kočah s 7400 ležišči, ki so dosegljive na domala vsakih nekaj ur hoje. Tudi redko posejane hribovske kmetije rade vzamejo pod streho goste in jim postrežejo s ščepcem svojega hribovskega življenja

    Biti član Planinske zveze Slovenije (PZS) ali planinskih društev pomeni prijetno družabne – in varne! – izlete, člani pa so deležni ugodnih popustov pri nastanitvah v gorah, nakupu opreme pa tudi zavarovanju za primer nesreče. Na voljo so že odlične mobilne aplikacije, ki omogočajo orientacijo tudi po gorah, a moramo se zavedati, da so to sicer dobrodošli pripomočki, ne morejo pa nadomestiti izkušenj, fizične pripravljenosti, ustrezne opreme ter zemljevide z dobro opisanimi potmi, ki so jih skrbno pripravili planinski vodniki. Priporočljivo je, da manj izkušeni planinci najamejo gorskega vodnika, ki po varnih poteh izpelje marsikatero gorsko turo, primerno in prilagojeno njihovim sposobnostim. Med priljubljenimi pohodniškimi potmi, na katerih lahko spoznavate našo deželo, izstopajo tri.

  • Smeh je pol zdravja

    Prosti časjulij '21

    Test

    Ko greš v gostilno – koronatest. Ko greš iz gostilne – alkotest. Nasrkaš v vsakem primeru.

    Oglas

    »Samski moški po dvakratnem cepljenju spozna samsko žensko v podobnem imunološkem stanju, z namenom skupnega zmanjševanja socialne distance in sproščanja omejitev.«

    Čip

    To, da ti vstavijo čip ob cepljenju, sploh ni slaba stvar. Marsikdo tega ne ve, ampak če se preveč približaš robu Zemlje, začne piskati in te tako opozori, da ne padeš čezenj.

    Obvestilo za javnost

  • Soda bikarbona krepi rastline pred boleznimi

    Prosti časjulij '21

    Med domačimi pripravki je soda bikarbona najučinkovitejša za krepitev rastlin. Tako bo manj škode zaradi težav, ki jih na rastlinah povzročijo glivične bolezni, pepelaste in prave plesni. Rastline pa je treba začeti krepiti že pred prvimi težavami.

    Domače škropivo iz sode bikarbone pripravimo tako, da s toplo vodo zmešamo sodo bikarbono, dodamo nekaj žlic navadnega rastlinskega olja in kapljico mila ali detergenta za pomivanje posode. Pred uporabo vse dobro premešamo, pretresemo in škropimo rastline. Soda bikarbona se v topli vodi hitreje topi. Olje, ki ga dodamo vodi in sodi bikarboni, omogoča, da se pripravek ne izpere ob rahlem dežju ali močnejši jutranji rosi. Količino olja lahko v suhem vremenu zmanjšamo za polovico. Milo ali detergent za pomivanje posode omogočata, da se olje razporedi po celotnem pripravku in ne plava na površini.

  • PRILOGA UVOD

    Prosti časjulij '21

    Odkriva(j)mo domače zaklade

    Beseda »zaklad« ima po Slovarju slovenskega knjižnega jezika (SSKJ) več pomenov: to je večja količina skritih dragocenosti, za katere se ne ve, čigave so; ali zbirka dragocenosti, ki se hrani kje; ali nekaj, kar je za nekoga veliko vredno ali kar je dragoceno, vredno sploh – umetnostni zakladi dežele; zakladi kulture …

    Vsakemu izmed nas je dragoceno nekaj drugega, vsak ima kakšen svoj bolj ali manj skriti zaklad, lahko ga nepričakovano odkrijemo v kakšnem človeku. Še toliko več pa jih najdemo v naravi. Nekaj smo jih poiskali za vas, zagotovo pa boste sami našli še številne druge. Zabavajte se ob iskanju!

  • LITERARNE STRANI POLETNA 2021

    Prosti časjulij '21

    MORSKA ZGODBA

    Še rahlo zaspan in omotičen je stopil iz prikolice. Ozrl se je okoli, s pogledom premeril morje in pogled mu je obstal na svetilniku. Zazdelo se mu je, kot da ga vabi, da ga vleče k sebi kot magnet. V trenutku se je odločil: šel bo lovit ribe s svetilnika.

    Oblekel si je kopalke, vzel vrečko, dal vanjo ribiški pribor in jo mahnil peš ob obali v smeri svetilnika. Zadnjo razdaljo med obalo in svetilnikom je preplaval. Med plavanjem je vrečko z ribiškim priborom držal kar med zobmi. Pri svetilniku se je po lestvi povzpel do police in se udobno namestil. Nekaj časa je užival v lepoti, ki se mu je ponujala, v modrini morja in neba, belini peska, zeleni oazi dreves in cerkvici v daljavi. Potem si je v miru pripravil ribiško palico, dal vabo na trnek, odvil vrvico in jo odvrgel v vodo.

  • Čopasta lilija in ptičje mleko

    Prosti časjulij '21

    Med našim domačim rastlinstvom poznamo le ptičje mleko (kar je prevod strokovnega poimenovanja, ki izvira iz grščine), čopaste lilije pa ob kakšni čopasti putki in šopastem škrjančku ne premoremo. V poniglavem presojanju znamo reči o nekom, da ima vsega, le ptičjega mleka in žabje volne ne. Ob tem morda zanimivem in pestrem besedovanju tu ostajamo v navezanosti z rastlinskim svetom in dvema rodovoma vrtnarsko manj znanih čebulnic.

    Doma je v Južni Afriki, a kljub oddaljeni domovini in skoraj eksotičnemu videzu si je čopasta lilija med vrtnarji pridobila domovinsko pravico tudi na severni polobli. Z resničnimi lilijami seveda ni v sorodstvu in že zdavnaj uveljavljeno ime je za nepoznavalca zavajajoče. Kogar zanimajo manj običajne vrtne lepotice, naj se z njo kar preizkusi, saj oskrba ni prezahtevna. Najpogostejša izmed nekako petnajstih vrst je Eucomis comosa, ki pa v gojenih sortah nima več le cvetja v skromni zelenkasto rumeni barvi. Žlahtnitelji so v dednostnih zapisih te in nekaterih drugih vrst izbrskali zasnove močnejših in mikavnejših barv. Predvsem novozelandski vrtnarji so bili prav uspešni in so v plejadi skrižanih sejančkov našli tudi takšne z rožnatim in rdečkastim cvetjem. Izhodišče pri križanjih je bila že omenjena vrsta ter Eucomis bicolor skupaj z Eucomis undulato. Cvetje večine čopastih lilij tudi prijetno diši.

  • Osvežitev v naravi

    Prosti časjulij '21

    PRILOGA

    Pri nas je mogoče najti na stotine vodnih površin – od jezer, ribnikov, rečnih tolmunov pa do zajezenih rek in potokov. V poletnem času se je v mnogih vodah mogoče namočiti in tako ohladiti, marsikje pa celo zaplavati. Treba je le upoštevati, da to večinoma niso urejena kopališča in se obiskovalci podajajo v vodo na lastno odgovornost.

    Ker pa je v času pandemije zaradi omejenih možnosti potovanj v tujino okrog voda precej več obiskovalcev kot v preteklosti, se je dobro tja odpraviti takrat, ko menimo, da bo gneče najmanj. Torej po možnosti med tednom, ob koncih tedna pa v zgodnjih jutranjih ali poznopopoldanskih urah.

  • Nepozabna filmska izkušnja 

    Prosti časjulij '21

    Letos mineva 45 let od snemanja legendarnega filma Sreča na vrvici, ki so ga premierno predvajali naslednje leto (1977) v Pulju. Lanski božični večer smo si na prvem programu Televizije Slovenija lahko ogledali digitalno restavriran film, v katerem si glavni vlogi delita svetlolasi Matic (Matjaž Gruden) in črni kosmatinec Jakob. Novofundlandec se je po zaslugi lastnice Mire Bizjan in njene prijateljice Metode Mikuž, ki imata snemanje v zelo lepem spominu, odrezal več kot odlično.

    Mira in Metoda sta se spoznali pred dobrimi 51 leti in »krivec« za srečanje, ki se je razvilo v dolgoletno prijateljstvo, je bil prav kasnejši pasji filmski junak s pravim imenom Ron, Mirin prvi pes. »O ja, prvega srečanja z Metodo se še kako dobro spominjam,« pravi Mira. Z enoletnim Ronom se je sprehajala po Tivoliju, ko jo je Vlado Gerbec, takratni inštruktor Kinološkega društva Ljubljana, ogovoril, ali pride šolat psa k njim. »Ker o 'njih' nisem vedela še nič, sem hotela slišati kaj več, v tistem trenutku pa sta čez travnik strumno prikorakali Metoda in Tanja Bizilj s svojima psoma Panom in Karo v strogem poleg, kar je Gerbcu prišlo ravno prav: 'Evo, to sta naši tečajnici.' In prijateljevanje se je začelo.«

  • Ladjica

    Prosti časjulij '21Ljudje

    Igrača ladjica, ki prav zares pluje po ribniku sredi parka, je nekoč navduševala otroke. Z njimi so tekmovali, se postavljali in sanjarili, da bodo še sami odpotovali.

    Marsikatera je doživela pravi brodolom in za vedno izginila v ribniku. Ko so sredi prejšnjega stoletja čistili velik okrogel ribnik v londonskem Kensingtonskem parku, so v mulju našli več kot 150 potopljenih barčic. Med otroki so bile najbolj priljubljene okrog leta 1920, seveda pa so obstajale že dolgo pred tem. Ljudje so doma izdelovali ladjice, podobne pravim ladjam, tovarne igrač pa so jih začele izdelovati okoli leta 1850. Sprva so bile lesene, ko pa sta les in veter začeli nadomeščati kovina in para, so se spremenile tudi barčice.

  • Domislice vnukov

    Prosti časjulij '21

    Zakaj je koruza rumena, če je zelenjava?

    Ej, ti naši vnuki! Presenečajo nas vsak dan znova z domislicami, svojo otroško logiko in neposrednostjo, spravljajo nas v zadrego, ko ne znamo odgovoriti ali smo s svojim odgovorom neprepričljivi. Vedno znova ugotavljamo, da še kako velja tisti stari izrek, ki pravi, da pišče več od koklje ve ...

    Imam osem vnukov. Obdobje »zakajčkov« starejših dveh je že mimo, zdaj je že nekaj časa zelo aktualno spraševanje štirih mlajših, dve vnukinji pa sta še premajhni za spraševanje in odgovarjanje.

  • 1
  • …
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • …
  • 248
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Domoljubje človek pokaže z dejanji, ne z besedami O morju, o iskanju univerzalne ljubezni, o pomorskem pravu in politiki, katere del je bil nekoč, pa o žlahtnih ljudeh, ki mu poleg družine veliko pomenijo in o...

    Naravne rešitve za miren spanec Nespečnost je zdravstveni problem, ki prizadene na milijone ljudi po svetu. Najbolj skrbi podatek, da slabo spijo že otroci v osnovni šoli.

    Dobre bakterije v fermentiranih izdelkih Ob besedi bakterija se marsikdo zgrozi. Pri tem ima seveda v mislih tiste, ki povzročajo hude bolezni, tudi kužne. Toda bakterije so kot del mikroorganizmov in jih...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov