Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Po sledeh Atile po kapelskih gričih

    Prosti časapril '21

    Atilova pot skozi Radgonsko-Kapelske gorice je prijetna in nezahtevna pohodniška pot, ob kateri boste izvedeli, kako je zloglasnega hunskega vojščaka Atilo pot zanesla v te kraje. To je pokrajina odlične kulinarike, prijaznih domačinov in številnih zanimivosti.

    Krožno pot začnemo v razloženem naselju Kapelski Vrh, ki je nedaleč stran od zdraviliškega kraja Radenci. Že na daleč je vidna cerkev sv. Magdalene, saj stoji na enem izmed razglednih gričev, imenovanem Kapela (312 m). Prvotna kapelica naj bi bila na tem mestu, a še sredi gozda, že konec 13. stoletja posvečena sv. Mariji Magdaleni. Po kapelici naj bi kraj dobil tudi ime (leta 1300 se je naselje imenovalo Capell). V cerkev je prerasla leta 1617, a veliko podatkov o njej ni, saj je župnišče leta 1805 pogorelo. Današnjo cerkev je dal leta 1824 zgraditi rojak, župnik Martin Kaučič. Zanimivo je dejstvo, da so opeko za cerkev žgali farani sami, darovali so les, kamen za temelje so vozili iz Atilovega gradu, pesek pa iz bližnje reke Mure. Glavni oltar je posvečen sv. Mariji Magdaleni, v zahodni steni južne kapele pa so vzidani trije nagrobniki z napisi v bohoričici in latinici. Ob cerkvi je eno najlepših razgledišč Slovenskih goric, od tod naj bi se videlo menda kar 45 sosednjih cerkev. 

  • Najboljše sorte ameriških borovnic 

    Prosti časapril '21

    Vsem, ki obožujete ameriške borovnice, priporočam, da jih brez zadržkov posadite na svoj vrt. Izbirajte sorte, ki bodo rodile postopoma od polovice junija do septembra. Med ameriškimi borovnicami najdemo sorte, ki letno celo dvakrat rodijo, in sorte, ki imajo namesto klasičnih modrih plodov rožnate plodove. Rade imajo kislo zemljo na sončnem rastišču.

    Sort ameriških borovnic je veliko. Ko se odločimo za nasad na vrtu, izbiramo sorte, ki so bile v Sloveniji uvedene v sadni izbor in je glede gojenja veliko izkušenj. Priporočene debeloplodne sorte so bluecrop, duke, ivanhoe, eliot, sierra, blueray, herbert, patriot. Naštel sem samo nekaj zares izvrstnih iz širokega izbora sort. Razlikujejo se po času zorenja, obliki plodov, bujnosti in velikosti grma ter količini pridelka. Ameriška borovnica daje v polni rodnosti štiri do deset kilogramov plodov, kar je odvisno od sorte in širine zasaditve. Zelo pomembna je vsakoletna pravilna rez, ki jo izvajamo spomladi že prvo leto po sajenju. Več sort sadite skupaj, boljša bosta oprašitev in pridelek. Priporočamo, da skupaj posadite štiri do pet različnih sort in si zagotovite pridelek domačih borovnic od sredine junija do septembra.

  • Žabja svatba v Vrbini

    Prosti časapril '21

    Pomlad se kaže na vsakem koraku. Tudi v mlakah, obraščenih z vodnim rastlinjem in drugo vegetacijo, ki ju je rjavo pobarvala zima, se počasi prebuja življenje. Najprej tu in tam kakšen skok žabice z obale v hladno vodo, čez nekaj dni pa se že pojavi mrest, žabja jajca, ki ga vidimo kot plavajoči in na vodno rastlino pripet kupček pene, v vsakem mehurčku pa drobno pikico, iz katere se bo izlegla mlada žabica. Ta bo v začetku majhen temen pupek z repkom, podoben ribici, ki se bo počasi prelevil v pravo žabico. Najprej svoja jajčeca odložijo rjave žabe, kmalu za njimi pa zelene žabe.

  • Ko je čas za menjavo oken

    Prosti časapril '21Ljudje Starejši Dom

    Če pri oknih vleče, je v prostoru pozimi prehladno, poleti prevroče, in če se vsakokrat, ko odpiramo in zapiramo okno ali dvigujemo roleto, jezimo, je verjetno čas za menjavo oken. A za tak poseg se ne odločimo zlahka. Vzrokov je več: skrbi nas visoka cena, bojimo pa se sitnosti ob menjavi, poškodb na zidovih in umazanije. Težko se je odločiti med mnogimi ponudniki, da bi dobili kakovostna okna in zadovoljivo izvedbo.

    Na tržišču je mnogo različic oken glede materialov, razlikujejo pa se tudi v energetski učinkovitosti. Prevladujejo plastična okna, potem kovinska, kombinacije plastike ali lesa s kovino, še najmanj je zdaj lesenih. V novogradnje se vgrajujejo običajno le še troslojna okna, kar pomeni, da jih sestavljajo trije sloji stekel, med katerimi je lahko plin, ki predstavlja dodatno izolacijo. Profili okenskih okvirjev imajo mnogo komor in dejansko ne predstavljajo šibke točke okna, kjer bi uhajala toplota.

  • Življenje z glasbo v srcu

    Prosti časapril '21

    Zaslužna profesorica Univerze v Mariboru, ambasadorka Slovenskega narodnega gledališča Maribor in dobitnica Glazerjeve nagrade dr. Manica Špendal je prejemnica letošnje Mantuanijeve nagrade, najvišjega strokovnega priznanja muzikologov, ki jo Slovensko muzikološko društvo podeljuje za življenjsko delo na področju muzikologije. »Nagrada je priznanje mestu in njegovi glasbeni kulturi,« pojasni skromno. Vendar pa je njena življenjska pot izjemno pestra, zato jo predstavljamo.

    S svojim več kot štiridesetletnim raziskovalnim, znanstvenim, publicističnim in pedagoškim delom je bistveno prispevala k uveljavljanju slovenske muzikologije, glasbe in kulturne zgodovine doma in na tujem. Njena odlika je, da ni ostala zaprta v svojem znanstvenem kabinetu, ampak se je pogumno izpostavila s pisanjem ocen opernih predstav, urejanjem operno-gledališkega lista, dokazovanjem, da Maribor ni bil nikdar glasbena provinca. Prizadevala si je, da na mariborski operni oder umestijo dela slovenskih skladateljev. Raziskovala je življenje in delo skladatelja Huga Wolfa v Mariboru, se zavzemala, da bi mu postavili spominsko ploščo, kar ji je tudi uspelo. Ob ogromnih uspehih pa je doživela tudi kakšno grenko razočaranje.

  • Ne prevroče, a nikar ne premrzlo

    Prosti časjanuar '00

    Pred hudo poletno vročino lahko bivanjske prostore zaščitimo s senčenjem oken, zunanjimi žaluzijami, pravilnim zračenjem (daljše zračenje v hladnejših urah dneva, ponoči in zjutraj) in z boljšo izolacijo stavb. Če je v stanovanju prevroče, se vsaj za nekaj ur umaknimo v hladnejše ali klimatizirane javne prostore (trgovski center, knjižnica, muzej, cerkev …). Tako zmanjšamo toplotno obremenitev telesa.

    Če nam je res prevroče, si priskrbimo klimatsko napravo, a uporabljajmo jo po pameti, kajti velike temperaturne razlike lahko povzročajo zdravstvene težave. Pri uporabi klimatskih naprav namreč marsikdaj grešimo. Pogosto prostor preveč in prehitro ohladimo, nastavimo prenizke temperature, napravo usmerimo neposredno v ljudi, namesto vstran. Vse to lahko povzroči slabo počutje, glavobol, srbenje oči, solzenje ali suhe oči, zamašen nos, izcedek iz nosu, bolečine v žrelu … Prevelika razlika med zunanjo in notranjo temperaturo zraka lahko povzroči poslabšanje astme in podobnih obolenj. Še posebej so za te razlike občutljivi starejši ljudje, bolniki in otroci.

  • Knjiga metliškega čevljarskega ceha 1587–1836

    Prosti časmarec '21

    ZAKLADI SLOVENSKIH MUZEJEV

    Zgodovina metliškega obrtništva in trgovine sega prav gotovo v čas nastanka takratnega Novega trga in pozneje mesta, ki je kmalu po pridobitvi mestnih privilegijev (1365) prevzelo pokrajinsko ime Metlika. Obrtniki so svoje izdelke sprva prodajali na domu in tudi kot krošnjarji od vrat do vrat v bližnjih in oddaljenih krajih. Z uveljavitvijo trških in mestnih privilegijev so ob plačani mitnini prodajali na sejmih.

    Mestni obrtniki so bili že zgodaj združeni v cerkveno Bratovščino sv. Rešnjega telesa (1444). V boju za večji zaslužek so nastopali proti kmečkemu obrtništvu in tovorništvu, ki ga je zaradi lastnih koristi – pobiranja mitnin – podpiralo plemstvo. Metličani so že leta 1492 pod pretvezo turške nevarnosti dosegli, da se je povsem legalen sejem iz hribovske Bojanje vasi preselil v Metliko. Mestu so poskušali priboriti izključno pravico do prostora, kjer potekata trgovina in obrtniška dejavnost.

  • Šopki, vremenska napoved in aperitiv

    Prosti časmarec '21

    Vse to se nanaša na lepe in zanimive rožice, o katerih tokrat po vrtnarsko kramljamo. Razen ene so po svoji botanični pripadnosti vse košarnice, kar izdaja že videz njihovih socvetij. Vse pa so tudi bodičaste, kar moramo pač vzeti v zakup in se s tem ob vseh drugih dobrih lastnostih že vnaprej sprijazniti.

    Vsi gospodinjci bi morali začeti s solato in regratom, nadaljevati s koristnostjo sončnic in njim sorodnega topinamburja. Ljubitelji cvetja se bodo spomnili na astre (družina se po njih imenuje Asteraceae), dalije in ivanjščice. Poljedelci bi pomislili na trdoživost plevelnega osata, enega izmed 62 rodov omenjene družine v slovenski flori. Gospodarsko koristnost, ki se končuje na krožniku, in dekorativno vrednost za vrtno in cvetličarsko rabo pa združuje artičoka, ki je tudi del te druščine.

  • En objem na daljavo

    Prosti časmarec '21

    V teh časih je Mojca veliko razmišljala o svetu. In osuplosti nad odkritjem, kako lepo pravzaprav živimo na tem koncu sveta v tem času, ni mogla zadržati zase. »Si zamisliš, kaj vse imaš, ko se recimo cesarici Sisi še sanjati ni moglo o takem lagodnem razkošju!« je razlagala prijateljicam po telefonu.

    Civilizacija prinaša udobje polnih trgovin, vode iz pipe in toplih radiatorjev, delujočega radia, televizije, telefonskega signala, avtomobilov in bencinskih črpalk ... Prinaša pa tudi zanke, saj v skupnosti posameznikova svoboda postaja vedno ožja in so človekove pravice, lepo napisane v ustavah in zakonih, stisnjene v kalupe družbe. Spomnila se je priljubljenega Grizlija Adamsa – tisti možak sredi gozda je bil res svoboden! Če pa bi prišel živet v civilizacijo, bi ga pokončala vsa pravila. Kaj vse bi skupnost zahtevala od njega! Kako bi strmel nad semaforjem, ki bi mu prepovedal drveti po svoji poti, tudi če bi se mu mudilo – ker bi moral dati prednost drugemu. Kaj šele, da bi mu kdo rekel, da se mora recimo cepiti, če hoče živeti v skupnosti, da bodo zaščiteni on in tudi drugi okoli njega. Ne bi razumel tega vdora v zasebnost in bi zahteval nedotakljivost svojega telesa. In bi se najbrž raje kar odselil nazaj v svojo samoto, kjer bi upošteval samo svoja pravila.

  • Pri glasbi ni nikoli konec, razen ko čutiš, da nisi več ti

    Prosti časmarec '21

    Po navadi rečemo: Neca Falk, to je tista, ki prepeva o mačku Muriju in muci Maci, ima dolge, valovite rdeče lase, saj jo poznamo. Pa jo res? Njen pevski opus je veliko bolj barvit. Začel se je s popevkami v sedemdesetih letih, nadaljeval z rokovskimi pesmimi v osemdesetih in sega vse do kantavtorske ustvarjalnosti v devetdesetih letih in dlje. Tudi če bi hotela, ne more pobegniti prepoznavnosti, a pravzaprav niti noče, ker je ponosna na tisto, kar je naredila v svoji dolgoletni karieri.

  • 1
  • …
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • …
  • 244
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov