-
Prosti časapril '21Ljudje Starejši
Zadnje leto, ko smo se vsi skupaj srečevali z omejitvami, ki jih je prinesla epidemija, se je marsikaj, kar so otroci imeli za samoumevno, izkazalo za privilegij. Druženje je postalo razkošje, sprehod po najbližji naravi zdravilo za počutje, odhod v vrtec težko pričakovan dogodek, učenje v šolski klopi olajšanje po pouku od doma. Pomagajmo vnukom utrditi pozitivna spoznanja, ki so jih obrodile neprijetne izkušnje. Modrost raste tudi iz neprijetnih izkušenj, ki smo jih ozavestili.
Kaj mi je pomembno in za kaj se je vredno potruditi? To sta vprašanji, na kateri si mora prej ali slej odgovoriti vsak mlad človek, tudi vaš vnuk. V času epidemije se je pokazalo, kako pomembna je družina, koliko so vredni dobri odnosi z najbližjimi. Otroci to močno občutijo, ne vedo pa še, da je treba dobre odnose negovati. Svoj kamenček v mozaik spoznanja, kako se negujejo odnosi, lahko dodate tako, da pomagate vnuku pokazati, kako rad ima svoje starše. Pomagajte mu na primer izdelati izvirno čestitko za mamico ali očka. Vzemite kos tršega papirja, premažite svojo dlan s prstno barvo in jo odtisnite. Ko se barva posuši, naj z drugo barvo svojo dlan pobarva še vnuk in jo pritisne čez vašo dlan. Odtisa velike in majhne dlani bosta pošiljala ljubeč pozdrav še dolga leta. Enako lahko izdelate kazalo za knjigo ali pa sliko prilepite v dnevnik spominov, ki ga boste nekega dne podarili vnuku.
-
Iz koška ročnih del
Za male navihanke bodo babice skvačkale in spletle ljubek rožnato-bel pulover in rožnato kvačkano kapico.
Velikosti: 92–98 (od 2. do 3. leta) in 104–110 (od 4. do 5. leta). Opisi za 104–110 so v oklepajih.
Potrebujemo: po 100 g bombažne preje v beli in svetlo rožnati barvi, 150 g rožnate bombažne preje; kvačko št. 3 in pletilke št. 4.
Vzorci. Osnovni vzorec na 7 petljah: kvačkamo po vzorčni risbi. Ponavljamo vzorčno enoto (VE) po širini in od 2. do 5. vrste v višino. Ponavljamo po 1 rožnato in 1 belo progo. Zobci: *3 verižne petlje, 1 polgosta petlja v 1. verižno petljo, preskočimo 1 petljo prejšnje vrste, 1 polgosta petlja v naslednjo petljo*. Ponavljamo od * do *. Gladke desne petlje: v vrstah na licu desne petlje, v vrstah na narobni strani leve petlje.
-
Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže optimistične zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.
Svilena reciklonka
Nikoli ni zares odšel, zagotovo pa se je zadnje čase še globlje zasidral v naših srcih. Rutni vzorec. Oblikovalski dvojec Dolce & Gabbana je v svojih kolekcijah prikupno obseden z njim. Svilene rute z žametnim odbleskom, ki jih odlikuje bogato barvita eksotična figuralika, so me navdihnile za svileno reciklonko v slogu kimona. Kupila sem dve enaki in dve različno vzorčasti veliki ruti, jih sestavila in nato ukrojila. Res, precej natančnosti je potrebno, da pri tem ujameš vzorec in dekorativne rutne bordure. Je pa zato končni izdelek navdušujoč, kot bi prišel iz modnega hrama D&G!
-
Odkar preživimo več časa doma, se marsikateri veliko bolj zanimajo za gojenje zelenjave ali nabiranje užitnih rastlin v naravi. Hrana, pridelana doma ali nabrana v naravi, je običajno okusnejša in kakovostnejša, saj vsebuje več vitaminov, mineralov in drugih snovi, koristnih za telo. Poleg tega pa pri nabiranju poskrbimo še za gibanje na prostem.
Regrat vsekakor zaseda prvo mesto med divjimi užitnimi rastlinami. Uporaben je za pripravo številnih jedi, ne le za solato. Tako lahko iz regratovih listov naredimo juho, prilogo, omleto ali jih uporabimo kot zanimiv dodatek na pici. Najokusnejši so mladi listi, a liste lahko nabiramo vse do novembra. Uporabne in okusne so še številne druge rastline.
Učilna okusov - Prostor za učenje in povezovanje
Za naš obstoj je gotovo pomembno, kakšno hrano bodo jedli naši otroci, vnuki in pravnuki. Ali bo le-ta prazna, obdelana s kemikalijami ali pa bo rasla na zdravi zemlji in bo zato polna vitaminov, mineralov in drugih pomembnih snovi za naše zdravje. Dejstvo je, da bi rodovitna zemlja lahko bila naša najboljša naložba v prihodnost. Zato je pomembno izobraževanje ljudi, ki delajo v kmetijstvu, predelavi hrane, gostinstvu in turizmu.
Tu ima pomembno vlogo konzorcij Biotehniških šol Slovenije, ki ga sestavljajo Center biotehnike in turizma Grm Novo mesto, Biotehnični izobraževalni center Ljubljana in Izobraževalni center Piramida Maribor. Učilna okusov na osrednji ljubljanski tržnici, točneje pod Plečnikovimi arkadami, je ena od dejavnosti tega konzorcija, ki je stičišče izobraževanja dijakov in študentov. Je prodajalna, degustacijski prostor in restavracija. V njej prodajajo kmetijske pridelke s šolskih posestev in tudi izdelke z družinskih kmetij bivših dijakov in partnerjev iz vseh slovenskih regij.
Prošček, visoko pod bohinjskimi gorami
Vabimo v Kneške Ravne, kjer se tik pred vasjo prav ob cesti zliva eno najlepših slapišč v Sloveniji, imenovano Prošček. Do tu je s Kneže malo manj kot tri ure lepe hoje. Verjetno ni nikjer drugje tako izredna naravna znamenitost tako lahko dostopna. Je tik pod mejo Triglavskega narodnega parka.
Iz Ljubljane potrebujemo do tja 62 kilometrov, od Škofje Loke prek Selške doline in Petrovega Brda do Kneže in naprej v dolino rečice Knežice. Iz naselja Kneža (244 m) je do vasice Kneške Ravne (735 m) pod Voglom (1922 m) v verigi Spodnjih Bohinjskih gora 11 kilometrov po asfaltu.
Po sledeh Atile po kapelskih gričih
Atilova pot skozi Radgonsko-Kapelske gorice je prijetna in nezahtevna pohodniška pot, ob kateri boste izvedeli, kako je zloglasnega hunskega vojščaka Atilo pot zanesla v te kraje. To je pokrajina odlične kulinarike, prijaznih domačinov in številnih zanimivosti.
Krožno pot začnemo v razloženem naselju Kapelski Vrh, ki je nedaleč stran od zdraviliškega kraja Radenci. Že na daleč je vidna cerkev sv. Magdalene, saj stoji na enem izmed razglednih gričev, imenovanem Kapela (312 m). Prvotna kapelica naj bi bila na tem mestu, a še sredi gozda, že konec 13. stoletja posvečena sv. Mariji Magdaleni. Po kapelici naj bi kraj dobil tudi ime (leta 1300 se je naselje imenovalo Capell). V cerkev je prerasla leta 1617, a veliko podatkov o njej ni, saj je župnišče leta 1805 pogorelo. Današnjo cerkev je dal leta 1824 zgraditi rojak, župnik Martin Kaučič. Zanimivo je dejstvo, da so opeko za cerkev žgali farani sami, darovali so les, kamen za temelje so vozili iz Atilovega gradu, pesek pa iz bližnje reke Mure. Glavni oltar je posvečen sv. Mariji Magdaleni, v zahodni steni južne kapele pa so vzidani trije nagrobniki z napisi v bohoričici in latinici. Ob cerkvi je eno najlepših razgledišč Slovenskih goric, od tod naj bi se videlo menda kar 45 sosednjih cerkev.
Najboljše sorte ameriških borovnic
Vsem, ki obožujete ameriške borovnice, priporočam, da jih brez zadržkov posadite na svoj vrt. Izbirajte sorte, ki bodo rodile postopoma od polovice junija do septembra. Med ameriškimi borovnicami najdemo sorte, ki letno celo dvakrat rodijo, in sorte, ki imajo namesto klasičnih modrih plodov rožnate plodove. Rade imajo kislo zemljo na sončnem rastišču.
Sort ameriških borovnic je veliko. Ko se odločimo za nasad na vrtu, izbiramo sorte, ki so bile v Sloveniji uvedene v sadni izbor in je glede gojenja veliko izkušenj. Priporočene debeloplodne sorte so bluecrop, duke, ivanhoe, eliot, sierra, blueray, herbert, patriot. Naštel sem samo nekaj zares izvrstnih iz širokega izbora sort. Razlikujejo se po času zorenja, obliki plodov, bujnosti in velikosti grma ter količini pridelka. Ameriška borovnica daje v polni rodnosti štiri do deset kilogramov plodov, kar je odvisno od sorte in širine zasaditve. Zelo pomembna je vsakoletna pravilna rez, ki jo izvajamo spomladi že prvo leto po sajenju. Več sort sadite skupaj, boljša bosta oprašitev in pridelek. Priporočamo, da skupaj posadite štiri do pet različnih sort in si zagotovite pridelek domačih borovnic od sredine junija do septembra.
-
Pomlad se kaže na vsakem koraku. Tudi v mlakah, obraščenih z vodnim rastlinjem in drugo vegetacijo, ki ju je rjavo pobarvala zima, se počasi prebuja življenje. Najprej tu in tam kakšen skok žabice z obale v hladno vodo, čez nekaj dni pa se že pojavi mrest, žabja jajca, ki ga vidimo kot plavajoči in na vodno rastlino pripet kupček pene, v vsakem mehurčku pa drobno pikico, iz katere se bo izlegla mlada žabica. Ta bo v začetku majhen temen pupek z repkom, podoben ribici, ki se bo počasi prelevil v pravo žabico. Najprej svoja jajčeca odložijo rjave žabe, kmalu za njimi pa zelene žabe.
-
Prosti časapril '21Ljudje Starejši Dom
Če pri oknih vleče, je v prostoru pozimi prehladno, poleti prevroče, in če se vsakokrat, ko odpiramo in zapiramo okno ali dvigujemo roleto, jezimo, je verjetno čas za menjavo oken. A za tak poseg se ne odločimo zlahka. Vzrokov je več: skrbi nas visoka cena, bojimo pa se sitnosti ob menjavi, poškodb na zidovih in umazanije. Težko se je odločiti med mnogimi ponudniki, da bi dobili kakovostna okna in zadovoljivo izvedbo.
Na tržišču je mnogo različic oken glede materialov, razlikujejo pa se tudi v energetski učinkovitosti. Prevladujejo plastična okna, potem kovinska, kombinacije plastike ali lesa s kovino, še najmanj je zdaj lesenih. V novogradnje se vgrajujejo običajno le še troslojna okna, kar pomeni, da jih sestavljajo trije sloji stekel, med katerimi je lahko plin, ki predstavlja dodatno izolacijo. Profili okenskih okvirjev imajo mnogo komor in dejansko ne predstavljajo šibke točke okna, kjer bi uhajala toplota.