-
Reka življenja
Teče mi, teče reka življenja,
teče, teče, nič ne reče, nič ne vpraša,
samo telo za letom odnaša.
Teče mi, teče reka življenja.
Da mogel tok njen bi spremeniti,
ga ustaviti, umiriti,
a ona tega ne pusti,
samo drvi in vedno bolj se ji mudi.
Teče mi, teče …
Njen tok močan je neizprosen,
ne dovoli, da bi na to, kar sem ustvaril,
bil ponosen,
mi vzela je najlepša leta,
kot da želi, da pesem njena bi bila
čim prej izpeta.
Teče mi, teče …
Zajedla s svojo strugo se mi je globoko
v življenje, po njej odnesla mi
-
Lastnik z rednim vzdrževanjem avtomobila pravzaprav nima nobenih skrbi. Paziti mora le na dovolj polno denarnico in na prevožene kilometre, da ne zamudi proizvajalčeve predpisane meje za servisni pregled. Običajno je interval menjave olja in oljnega filtra 30.000 kilometrov … ali enkrat letno. Vsaj enkrat na tri tedne pa je dobro pogledati stanje vseh tekočin v avtomobilu.
To uporabniško ugodje ima svojo ceno. Prvič, strošek za servis je pomembno višji, ker so moderna olja in druge tekočine precej drage, delo tudi ni poceni. Kot drugo pa voznik vseskozi tvega, da začne zaradi neke tihe okvare ali pomanjkljivosti po malem iztekati olje ali hladilna tekočina, in ko se okvara pokaže, je finančno-tehnična nesreča že precejšnja.
Razstava Sledi časa na kostelskem gradu
Občina Kostel, ki leži na skrajnem jugovzhodu države, ob mejni reki Kolpi, je s 5.667 hektarji površine in okoli 700 prebivalci ena najmanjših slovenskih občin, imenujejo jo tudi dežela vode. Zelo obiskana turistična točka je grajski kompleks.
Po velikosti je takoj za celjskim gradom, ki je največji v Sloveniji, njegova posebnost je tudi ta, da združuje grad in še živo naselje pod njim. Grad, ki ga prvič omenjajo leta 1336, je zelo skrbno obnovljen, z njega se odpira prelep razgled na kanjon reke Kolpe.
-
Navdih iz narave
Velik namizni prt, pravokoten ali kvadraten nadprt, manjši prtiček, zavese ... poživimo z ljubkimi okrasnimi obrobami.
Obrobe so vezene s križnim in stičnim vbodom. Zato mora biti prt oziroma prtiček iz blaga, na katerem lahko štejemo niti. Najprej preštejemo število križcev na vzorčni risbi, nato število niti na tkanini. Tako vidimo, kako velik bo vzorec in kam ga lahko namestimo. Poiščemo sredino na vzorčni risbi in sredino na prtu. Vesti začnemo od sredine navzven. Vzorčno enoto (VE) ponavljamo po potrebi oziroma jo prilagodimo meram prta oziroma prtička.
-
Ko se narava začne prebujati, pravijo, da sveti Valentin že nosi ključ od korenin. Privoščite si ali pa podarite nasad pomladnega cvetja v lončku, ki vas bo na domači mizi navduševal vsaj do konca meseca.
Spomladi cvetoče čebulice sadimo že jeseni, če pa ste na to pozabili, boste v vrtnarijah našli širok izbor čebulic, posajenih v lončke, ki bodo vsak čas zacvetele. Ali pa iz drobnocvetnih narcis, hijacint in muskarija sami naredite cvetlični nasad. Doma poiščite zanimive cvetlične lonce iz šibja, keramike ali gline. Na dno posode položite nekaj centimetrov drenažnega materiala (večje kamne ali koščke razbite lončene posode), potem dodajte dobro odceden zemeljski substrat, v katerega presadite čebulice iz lončkov. Rahlo pritisnite zemljo, da iztisnete vse zračne žepke. Če rastline še ne cvetijo, dodajte cvetoče trobentice, ki bodo nasad popestrile. Na fotografiji so v orjaški glineni skodelici posajene drobnocvetne narcise in spredaj hijacinte.
-
Virtualno praznovanje kulturnega praznika
Namesto popularnega branja Prešernove poezije pred njegovim spomenikom v Ljubljani bo letošnji 35. recital Prešernove poezije Združenja dramskih umetnikov Slovenije zaradi epidemioloških ukrepov potekal z neposrednim prenosom iz studia Radia Slovenija. Od 12. do 13. ure bo recital prenašal tretji program nacionalnega radia – program Ars. Prešernove verze pa bo mogoče slišati tudi v stari Ljubljani prek mestnega ozvočenja in po spletu.
Tudi na pohodu po Poti kulturne dediščine Žirovnica, ki ga tradicionalno organizirajo v rojstnem kraju pesnika, vas bo virtualno vodil sam dr. France Prešeren v podobi animiranega lika. Prešernega dogajanja vsekakor ne bo manjkalo, saj je pesnik v domače kraje povabil uveljavljene umetnike, ki pripravljajo pester kulturni program. »Z nami bodo Aleksander Mežek, Boštjan Gorenc - Pižama, Rok Terkaj - Trkaj, Irena in Leon Leskovšek, učenci Osnovne šole Žirovnica, Mešana pevska skupina Dr. France Prešeren Žirovnica, v pozdravnem govoru pa nas bo nagovoril tudi župan žirovniške občine Leopold Pogačar,« je povedal Matjaž Koman, direktor Zavoda za turizem in kulturo Žirovnica.
-
Prosti časfebruar '21Ljudje Starejši Dom
Redko imamo dovolj časa, da že vnaprej razmislimo o preureditvi kuhinje za ljudi s funkcionalnimi oviranostmi, čeprav bi morali vedno predvidevati, da jo uporabljamo različno zmogljivi uporabniki. A ko vidimo, da oseba peša, in je videti, da bo v kratkem potrebovala pomoč, je skrajni čas za ukrepanje. Kadar pa je na vozičku oseba s trajno oviranostjo ali starostnik, je preureditev temeljitejša in rešitve niso začasne.
Kuhinja je namreč v stanovanju poleg kopalnice tisti prostor, ki mora biti poškodovani osebi in invalidu najbolj prilagojena. Brez tega uporaba ni mogoča ali je otežena in tudi nevarna. Če oseba živi z drugimi v skupnem gospodinjstvu, morda radikalna prenova ni nujna, so pa dobrodošle prilagoditve, najprej tiste osnovne, kot so odstranitev pragov in preprog. Kadar pa oseba na vozičku živi sama, brez večjih posegov in premestitev ne gre. Za gibanje potrebuje zadosti prostora, za obračanje vozička celo krog s premerom 150 cm.
-
Neža Maurer, Liljana Jarh: V pesmih je moje življenje
Ob nedavni devetdesetletnici Neže Maurer je izšla njena poetična biografija. Zapis ni kronološki, pač pa se jezik pesništva izmenjuje z opisi dogodkov ali ljudi, spomin, čeprav mnogokrat pomanjkljiv in nezanesljiv, pa z literarnim ustvarjanjem. Avtorico knjige s pesnico povezujeta več kot štiridesetletno prijateljstvo in duševno sorodstvo, zato pravi, da je knjiga poklon njeni poeziji in njej, njenemu zaupanju v moč ljubezni ter iskanju svobode, ki ustvarja prostor za umetnost. Vsebino bogatijo izbrane pesmi, saj kot pravi pesnica: V pesmih je moje življenje. Ne kakor se je zares dogajalo, temveč kakor sem ga občutila. (Založba Pivec, 29,90 evra)
Igral na predal v vlogi harmonike
Dobre stare viže
»Leta, ki sem jih preživel v ansamblu Fantje izpod Rogle, so minila izjemno hitro, človek včasih skoraj ne more verjeti, kako hitro teče čas,« začne vodja ansambla Branko Flis pripoved o letih, preživetih predvsem z glasbo. Rodil se je na Planini na Pohorju, prekrasni vasici tik pod Roglo, kjer je preživel, kot pravi, čudovito otroštvo. V družini je bilo ob kmečkih opravilih veliko petja in igranja in tako se je tudi njega hitro dotaknila glasbena iskrica.
Ko je zaslišal petje v hiši, je stekel do nočne omarice, vzel iz nje predal in z njim uprizarjal igranje na harmoniko. "Takrat sem bil star pet let in oče je rad govoril, poglejte ga, ta pa bo muzikant,« obuja spomine na glasbene začetke. Njegov stric, ljudski godec in najbližji sosed, je bil tisti, ki ga je naučil prvih prijemov igranja. Ko pa je bil Branko star šestnajst let, mu je oče kupil staro Lubasovo harmoniko. V sosednji vasi je živel še en ljudski godec, ki je prave stare polke in valčke ter koračnice igral predvsem na svatbah.
Tavžentroža na vrtu in v zdravilstvu
Ali vas zanima, kako gojimo tavžentrožo na domačem zeliščnem vrtu? Uspešni boste z vzgojo sadik ali neposredno setvijo na stalno mesto. Cvetoča stebla nabiramo v drugi polovici poletja. Njena zdravilnost je že tisočletja zelo cenjena v ljudskem zdravilstvu, vsestransko pa je uporabna tudi v kulinariki.
Tavžentroža v naravi najbolje uspeva na sončnih in odcednih peščenih tleh z malo hranili in rahlo kislim pH. Najpogosteje jo najdemo na travnikih, ki niso gnojeni. Večina cvetočih travnikov je v zadnjih desetletjih uničena, ker jih pogosto kosijo in močno gnojijo. Najdemo jo samo na travnikih z ohranjenim naravnim ravnovesjem. Ponekod v Evropi je zaradi tega že zaščitena.