Starejši
-
Prosti časjunij '17Ljudje Starejši Dom
Zdi se, da včasih razkošne in nabrane zavese bolj izkazujejo skrb za zunanjo podobo hiše kot pa rešitev za zastiranje prostorov pred neželenimi pogledi sosedov. Umetelno nabrane zavese, polne čipk, so predvsem na podeželju morda tudi izraz razkošja. Vendar ali to še vedno velja, se sodobna družina še vedno želi izkazovati z zavesami, se zapreti pred okolico?
Pred stoletjem in še dlje v preteklost so zavese predstavljale predvsem zaporo pred vdorom hladnega zraka ob oknih, ki so slabo tesnila in niso dovolj ščitila pred mrazom. Debeli zastori so bili tako neke vrste izolacija. Razkošne svilene tkanine so pričale o bogastvu v dvorcih in meščanskih stanovanjih, drapiranje pa je bil način nabiranja tkanin v debele gube in umetelne naborke, ki so padali ob oknih. Za take naborke so bili potrebni metri in metri dragocene tkanine.
-
Prosti časmaj '17Ljudje Starejši Dom
Kako bi prenovili ali osvežili balkon, da bi v toplejših mesecih resnično postal mala oaza sredi mestnega vrveža? Potrebujemo dobro voljo, nekaj iznajdljivosti in spretnosti.
Tla na balkonu so običajno kar nekaj centimetrov nižja od tal v stanovanju, in je prag, čez katerega moramo stopiti, kar nevaren. Zato na balkonska tla preprosto položimo lesene plošče. Na vrtnih oddelkih ali oddelkih z lesom večjih trgovin najdemo že pripravljene lesene plošče za terase. To so običajno okrog 40 ali 50 centimetrov velike plošče, narejene iz tankih lesenih letvic, položenih v prečni/vzdolžni vzorec. Če so velike 50 x 50 cm, zavzame vsaka četrt kvadratnega metra, tako potrebujemo štiri za en meter površine.
-
Prosti časapril '17Ljudje Starejši Dom
Spomladi se lotimo pospravljanja, ker želimo stanovanje urediti in očistiti. Pri tem ne moremo mimo shranjevalnih površin. To so razne visoke in nizke omare, police v shrambi in kleti pa vsi tisti zaboji, v katere pospravimo reči, ki jih potrebujemo le včasih in morda nanje sčasoma tudi pozabimo. Garderobne sobe se pri nas pojavljajo v novogradnjah šele v zadnjih letih, so pa še kako dobrodošle. So namenski prostor, običajno ob spalnici, kjer imamo vso garderobo pregledno urejeno in pospravljeno v enem prostoru.
Svetloba v stanovanju je zelo pomembna
Prosti časmarec '17Ljudje Starejši Dom
Brez večje predelave opreme je mogoče vtis prostora zelo spremeniti le s spremembo razsvetljave. S pravilno nameščeno razsvetljavo – ne glede na namembnost prostora – poskrbimo, da so tiste površine, ki jih najbolj potrebujemo, najbolj vidne. Jasno lahko vidimo, kako je prostor zasnovan, pomembno pa je, da se v prostoru počutimo prijetno. Znano je namreč, da lahko neprimerno izbrana vrsta sijalke vpliva na počutje, povzroča celo razdražljivost, nemir in glavobol.
S staranjem se lahko pojavijo tudi težave z očmi. Na to je dobro misliti tudi pri preurejanju in opremljanju stanovanja s svetlobo. Pred desetletji so stanovanja načrtovali brez posebnega razmišljanja o kakovosti svetlobne opremljenosti. V vsakem prostoru je bila predvidena ena svetilka na sredini stropa ne glede na namen prostora in možnost prilagajanja posameznikovim potrebam.
-
Prosti časfebruar '17Ljudje Starejši Dom
Ko razmišljamo, kako bi preuredili in prilagodili stanovanje, po navadi spalnica ostane vedno zadnja na spisku, čeprav v njej preživimo veliko časa. Zamenjamo sicer vzmetnico, morda še odejo, kaj več pa ne. Morda pa bi v spalnici preživeli več časa, če bi bila opremljena prijetneje in bi imeli v njej kotiček zase.
Verjetno je ena glavnih težav spalnice, da je mnogokrat tudi glavna garderoba v stanovanju. Spalnica je običajno majhen prostor in pozimi tudi manj ogrevan. Ker nas prostor z enako ureditvijo spremlja mnogo let, sčasoma oprema ne odraža več naših potreb in bi lahko kaj zlahka pogrešili. Kadar ostanemo sami, brez partnerja, se predolgo oklepamo starega videza in opreme, čeprav je čas, da prostor prilagodimo svojim potrebam. Ni nujno, da posteljo zamenjamo z enojno, lahko pa namesto 180 centimetrov široke izberemo manjšo francosko posteljo s 120 ali 140 centimetri širine. Posteljo prislonimo ob steno in na sredini sobe pridobimo veliko prostora. Tja pa položimo preprogo in nanjo postavimo udoben počivalnik s pogledom skozi okno in poleg še mizico.
-
Še tuš je vzburjen
Baddie Winkle je nekdanja manekenka, ki je dopolnila 88 let in še vedno opravlja manekenski poklic. To je ženska, ki živi z modo in za modo, tako se v slogu tudi stara. A le navzven, gube so, uplahnjene mišice tudi, ampak vse drugo – od oči do smeha in iskrivega duha – ostaja, kot je bilo pri njenih 22 letih, ko so jo »odkrili«. Odtlej se ni pustila izriniti z modnih pist, njen slogan je vedno bil: Ne puščajte svojih moških blizu mene! Pri meni se celo tuš vzburi, ko se mu zvečer gola približam.
-
Prosti časjanuar '17Ljudje Starejši Dom
Menjava kuhinje predstavlja velik strošek in predvsem zahteven organizacijski poseg. Naše kuhinje so v povprečju stare okrog dvajset let, lahko pa tudi več desetletij. V mnogih stanovanjih ostane kuhinja nespremenjena praktično vse življenje. Sicer zamenjamo dotrajano belo tehniko, pipe, za menjavo kuhinjskega pohištva pa se redkeje odločimo. Morda ne pomislimo, da lahko kuhinjo generalno obnovimo, pri tem pa nam ni treba menjati prav vsega.
Namesto da bi zamenjali vse kuhinjske elemente in ob tem izvedli tudi razne funkcionalne prilagoditve in reorganizacijo dela v prostoru, pohištvo le obnovimo. Zamenjamo le dotrajane dele omaric in si morda kuhinjo tako tudi polepšamo. Lahko spremenimo videz stenske obloge v nizu, barvo in slog vrat omaric, oplesk prostora in razsvetljavo. S spremenjeno razsvetljavo je mogoče storiti veliko, s tem pa nimamo veliko stroškov.
-
Prosti časdecember '16Ljudje Starejši Dom
Bi radi prenovili in osvežili dnevno sobo, ki jo zapolnjujejo velika omara, sedežna garnitura in kup stvari, ki so samo v napoto. In kdaj je pravi čas za prenovo? Ko v življenju nastopijo prelomnice ali kadar začutimo, da lahko v svojem bivalnem okolju nekaj spremenimo, takrat je prav, da to tudi storimo.
Spremembe pa naj ne bodo samo kozmetične, ker z nekaj barve ali drugačnimi blazinami ne bomo rešili bistva, zaradi česar se v dnevni sobi ne počutimo prijetno. Poskusimo prepoznati tisto, kar nas zelo moti in kar najbolj pogrešamo. Lažje bomo prišli do dobre rešitve, če si pomagamo z mislijo, kako bi preuredili, če bi imeli na voljo neomejena sredstva. Potem pa v okviru lastnih finančnih zmožnosti poiščemo podobno rešitev. Tudi s cenejšimi materiali in pohištvom je mogoče narediti prostor uporaben in prijeten.
-
Akcija nekdanjih funkcionarjev nogometa
Starost prej ali slej dohiti vsakogar, nekdanji nogometaši in ljudje, ki so življenje preživeli v ozadju nogometa, skrbeli za priliv denarja, za nakupe dobrih nogometašev, funkcionarji, niso izjeme.
Nekaterim od nekdanjih funkcionarjev švedskega nogometnega kluba AIK je prišlo na misel, da bi iz ozadja lahko naredili nekaj dobrega zase in svoj nekdanji klub.
Na Švedskem je navada, da otroci na začetek tekme za roko pripeljejo vsak svojega tekmovalca. Otroci so maskota, ki nogometašem prinaša srečo. Ne pa tudi denarja. Zato so nekdanji funkcionarji, znani iz zgodovine švedskega nogometa, nadomestili otroke in sami pripeljali svoje varovance kluba AIK na tekmo prve švedske nogometne lige. In jim prinesli srečo oziroma zmago.
-
Prosti časnovember '16Ljudje Zdravje Starejši
STANOVANJE
Predsoba je ogledalo stanovanja, za starejše pa predstavlja prostor, kjer se morajo udobno preobuti in obleči. V hiši je predsoba dovolj velika, v stanovanju pa tako majhna, da se zdi kot križišče poti, polna je vrat in omar. V omarah so mnoge stvari, na katere smo že zdavnaj pozabili. V slabo voljo nas spravljata natrpanost in star pohištveni element za obešanje plaščev z omaro za čevlje in ogledalom, kjer se oblačila grmadijo, ogledala ne vidimo več, manjka pa nam udoben sedež, kjer bi se lahko preobuli. Kako bi preuredili predsobo, da bo videti večja, uporabnejša in prijetnega videza, prenova pa ne bo draga?