Starejši
-
Vas za osrečevanje dementnih
Mala vasica Hogewey na Nizozemskem je na prvi pogled povsem navadna: 23 hiš se stiska okrog glavnega trga, obdanega s trgovinami in klopmi pod drevesi. Toda tako je le na prvi pogled. Od blizu je drugačna, mnogi ljudje si jo hodijo ogledovat, številni strokovnjaki jo proučujejo, ne da bi zmotili prebivalce, kajti vsak prebivalec, ki tu živi, ima zadnjo stopnjo Alzheimerjeve bolezni.
Hogewey je projekt, ki si ga je zamislila negovalka Yvonne van Amerongen. Dovolj ji je bilo nehumanih metod, s kakršnimi v tradicionalnih domovih za starejše obravnavajo ljudi z Alzheimerjevo boleznijo.
-
Kreativnost, umetnost in sneg
Nekdanji kartograf Simon Beck se je moral invalidsko upokojiti, kajti njegova stopala so skoraj povsem odpovedala. Zdravniki so mu svetovali, naj čim več telovadi z njimi, naj jih ima tako rekoč ves čas v pogonu, sicer mu je grozila popolna ohromelost. Globoko zadolžen (zdravstvene usluge so večinoma povsod precej dražje kot pri nas) je našel dejavnost, ki ga ni le ozdravila, ampak je z njo tudi obogatel. Svoje kartografsko znanje in računalniško usposobljenost je dobro spravil v promet.
-
Spominska pot na Kilimandžaro
Angela Vorobyeva, 86-letna Rusinja, je v spomin na sestro Lido osvojila najvišjo goro v Afriki. Sama je splezala na 5.892 m visok Kilimandžaro. »Ni bilo lahko,« je po sestopu povedala novinarjem, vendar obljubo je treba držati. Njena starejša sestra Lida je pri 12 letih zbolela za pljučnico in od nje tudi umrla. Malo pred smrtjo ji je takrat šestletna Angela obljubila, da bo nekega dne pripotovala za njo, kjer koli že bo. Obe sestri sta se najraje zabavali z branjem zgodb o črni Afriki in si predstavljali Kilimandžaro, obdan s sloni in meglicami pod vrhom. Življenje je močno premetavalo Angelo, tako da je obljubo, ki je nikoli ni pozabila, lahko izpolnila šele mnoga desetletja pozneje, na vrh Uhuru je stopila na rojstni dan sestre Lide in ji tako prišla naproti, kolikor je pač mogla.
Učenje in gibanje spreminjata možgane
SVET IN MI
Mednarodna knjižna uspešnica New York Timesa in polfinalistka na svetovnem družabnem omrežju ljubiteljev zanimivih in dobrih knjig Goodreads je knjiga z naslovom The Brain's Way of Healing, po naše Načini samozdravljenja možganov, ki jo je napisal kanadski psihiater in psihoanalitik Norman Doidge. V njej opisuje najnovejša dognanja nevrološke znanosti o delovanju možganov. Že njegovo prvo knjigo The Brain That Changes Itself (Možgani, ki se sami spreminjajo) je fundacija Journal cerebrum izbrala za najboljšo splošno knjigo o možganih med 30.000 knjigami o tej tematiki.
-
S pravimi čevlji ob poledici
V Kanadi so že sredi zime, led in sneg sta uklenila ceste (ki jih zaradi ekološke usmerjenosti marsikje ne solijo), urgentni centri pa so polni starejših s polomljenimi sklepi in udi zaradi zdrsov in padcev. Izračunali so, da se pozimi ponesreči 20 do 30 odstotkov starejših od 65 let. Pri inštitutu za rehabilitacijo v Torontu ugotavljajo, da je tudi strah pred padcem zdravju nevaren. Starejši, ki ostajajo doma, posedajo pred televizorji, počasi postajajo depresivni, občutljivi za prehlade in podobno.
-
Sejem medicinskih izumov za starejše
Globalno staranje prebivalstva in posledično spreminjanje družbe se kažeta tudi s številom različnih mednarodnih sejmov in festivalov. Sejem inovacij za pomoč samostojnemu življenju starejših in tistih, ki skrbijo zanje, se je pred kratkim končal v Los Angelesu, sredi novembra pa je nov rekord po številu razstavljavcev, predavateljev in obiskovalcev dosegel sicer vsakoletni prodajno-informativni sejem MEDICA, ki ga že 40 let prirejajo v Düsseldorfu.
Glavne teme letošnjega sejma MEDICA 2015 so bile namenjene digitalni medicini – informacijski tehnologiji in komunikacijam – na primer elektronskim zapisom o zdravstvenem stanju in napredku obravnavanega, telemedicini, oblačnemu računalništvu v medicini, vprašanjem zaščite podatkov na teh področjih in razpravam o realnem stanju v praksi, ki je lahko drugačna od namenov ustvarjalcev aplikacij v medicinski računalniški tehnologiji.
-
Raje zažgi gugalnik!
Med najzanimivejšimi imeni svetovnih športnih osebnosti je Olga Kotelko, slavna kanadska upokojena učiteljica, atletinja in lastnica številnih zlatih medalj. Svet jo pomni zaradi njene neutrudnosti, notranje moči in modrosti. Tisto, kar jo dviga nad podobne uspešne športnike, pa je življenjsko obdobje, ko je osupnila svet.
S športom se je začela ukvarjati šele, ko je odšla v pokoj, takrat stara 65 let. Do svojega 95. leta je v svoji starostni kategoriji dosegla 30 svetovnih rekordov in osvojila več kot 750 zlatih medalj in požela občudovanje vsega sveta.
-
Kokoške proti osamljenosti
Župan Londona in angleški premier James Cameron sta aktivna podpornika projekta, s katerim so se v Angliji lotili boja proti osamljenosti starejših. Moč kokoši je naslov projekta, ki je nastal na osnovi spoznanja, da so starejši odpornejši proti boleznim, depresijam in demenci, če imajo ob sebi domačega ljubljenčka.
Vsak si ob tem predstavlja psa, mačko, zlato ribico, kanarčka in podobno, vendar so Angleži poiskali bolj praktično rešitev, ki sploh ni draga in starejšim ne zbuja strahu pred vprašanjem, kaj bo z živalco, če starejši slučajno prej umre.
-
Robomedo, neutruden pomočnik
Na Japonskem se v svetovnem merilu najhitreje veča število ljudi, ki dosegajo sto in več let starosti, hkrati pa v tej deželi beležijo najnižji odstotek rojstev doslej. Število starostnikov, ki potrebujejo pomoč tretje osebe, je preseglo število dovolj močnih in izurjenih negovalcev oziroma pomočnikov, zato se na državni ravni že več kot deset let načrtno pripravljajo na nove razmere. Med državno podprtimi projekti ima glavno mesto robotika, ki lahko z novimi izumi omogoča to, česar ljudje sami ne zmorejo.
-
Boj proti osamljenosti
Nihče ne sme imeti nikogar.
Nikogar, da bi mu voščil dobro jutro.
Nikogar, da bi rekel na zdravje, kadar kihneš.
Nikogar, s komer bi spil skodelico čaja.
Ali piva, če smo že pri tem.
Nikogar na drugi strani telefonske žice.
Nikogar, s komer bi delil smeh ali problem.
Nikogar, da bi naredil dan drugačen od včerajšnjega.
Nikogar, na kogar bi se obrnil.
Nihče, res nihče ne bi smel imeti nikogar.
Pesem je zapisal 86-letni ovdoveli mornariški častnik iz Walkinga v Angliji.
V Evropi se milijoni starejših popolnoma sami spopadajo z življenjem.