Starejši
-
Akcija nekdanjih funkcionarjev nogometa
Starost prej ali slej dohiti vsakogar, nekdanji nogometaši in ljudje, ki so življenje preživeli v ozadju nogometa, skrbeli za priliv denarja, za nakupe dobrih nogometašev, funkcionarji, niso izjeme.
Nekaterim od nekdanjih funkcionarjev švedskega nogometnega kluba AIK je prišlo na misel, da bi iz ozadja lahko naredili nekaj dobrega zase in svoj nekdanji klub.
Na Švedskem je navada, da otroci na začetek tekme za roko pripeljejo vsak svojega tekmovalca. Otroci so maskota, ki nogometašem prinaša srečo. Ne pa tudi denarja. Zato so nekdanji funkcionarji, znani iz zgodovine švedskega nogometa, nadomestili otroke in sami pripeljali svoje varovance kluba AIK na tekmo prve švedske nogometne lige. In jim prinesli srečo oziroma zmago.
-
Prosti časnovember '16Ljudje Zdravje Starejši
STANOVANJE
Predsoba je ogledalo stanovanja, za starejše pa predstavlja prostor, kjer se morajo udobno preobuti in obleči. V hiši je predsoba dovolj velika, v stanovanju pa tako majhna, da se zdi kot križišče poti, polna je vrat in omar. V omarah so mnoge stvari, na katere smo že zdavnaj pozabili. V slabo voljo nas spravljata natrpanost in star pohištveni element za obešanje plaščev z omaro za čevlje in ogledalom, kjer se oblačila grmadijo, ogledala ne vidimo več, manjka pa nam udoben sedež, kjer bi se lahko preobuli. Kako bi preuredili predsobo, da bo videti večja, uporabnejša in prijetnega videza, prenova pa ne bo draga?
Z dobro voljo do preureditve stanovanja
Prosti časoktober '16Ljudje Zdravje Starejši
S staranjem se v življenju odpirajo novi izzivi, ki se lahko zdijo nepremostljivi. Upokojitev, bolezen, izguba partnerja, delna ali težja gibalna oviranost, osamljenost so stvari, zaradi katerih se porajajo vprašanja o možnostih za kakovostno življenje v lastnem stanovanjskem okolju. Morda smo se naenkrat zavedeli fizičnih ovir in motečih elementov, in nujna bi bila določena mera prilagoditve bivalnega okolja, če želimo, da so domači prostori varni in uporabni.
Že z majhnimi stroški, nekaj dobre volje in pomoči je mogoče najti zadovoljivo rešitev, da svoje stanovanje prilagodimo do te mere, da postane uporabno, varno in vseeno prijetno za starejše, ki imajo tako kot bolni in ljudje s posebnimi potrebami (fizičnimi ali psihičnimi) drugačne bivanjske potrebe kot zdravi, veliko mlajši ali družina. Slovenci smo morda nekaj posebnega, saj se težko ločimo od lastnih nepremičnin, ki bi jih lahko zamenjali za manjše in uporabnejše prostore. Večina starejših živi v prevelikih hišah ali stanovanjih tudi potem, ko se otroci odselijo ali ostanejo sami zaradi izgube partnerja. Stanovanja in hiše so bolj ali manj dobro služili stanovalcem in njihovim družinam v najaktivnejših letih, zdaj pa bi jih bilo treba prilagoditi.
-
Mladost brez meja
Slogan, ki poskuša spremeniti ustaljene predstave o nemoči starejših, si je omislila mednarodna multinacionalka Nike, ki jo poznajo športniki po vsem svetu. Zvezda reklamnega slogana je 86 let stara nuna, sestra Madonna Buder, tekmovalka najtežje fizične atletske preizkušnje – triatlona, ki je v angleškem svetu znan kot ironman (železni mož).
Železna nuna, kot jo imenujejo, bo 8. oktobra na Havajih najprej preplavala 3,8 km, nato prekolesarila 180,2 km in takoj v tekaških copatih pretekla še cel maraton (42,195 km). Zanjo to pomeni garaški atletski podvig, dolg najmanj 16 ur. Nekaj minut več je tekla pred tremi leti, ko je postavila tudi svoj rekord.
-
Protest v bikinkah
Konec junija je Kitajka Ye Wen na spletu objavila svoje fotografije v kopalkah. Osupljivo lepo telo ženske, ki je že davno prekoračila 50 let in ima odraslega sina, je dobilo nekaj sto milijonov srčkov in všečkov z vsega sveta. Na vprašanja, s katero metodo je ohranila lepoto, je zapisala, da je po dve uri na dan intenzivno telovadila, tekla ali plavala vse od svojega 30. leta. Ogledate si jo lahko sami, v brskalnik vpišite Ye Wen in se čudite. Na Kitajskem pa so fotografije prelepe Ye sprožile ogorčenje starejših žensk.
-
SVET IN MI
Nova raziskava, objavljena v znani reviji American Medical Association, pri kateri je sodelovalo več raziskovalcev, ki so pregledali življenjske navade in razmere 1,4 milijona ljudi, zajetih v poročilih socialnega zdravstva in davčne službe, je izluščila osem pravil, ki zagotavljajo daljše življenje.
- V ugledni mestni četrti
Tudi revnejši, ki prebivajo v bogataškem okolju, živijo najmanj po tri leta dlje od tistih, ki živijo v revnih četrtih. Menda zato, ker je v takem okolju veliko višja zavest o pravilni prehrani, vzdrževanju zdravih navad, opustitvi kajenja in vsakodnevnih telesnih aktivnostih.
Kako udobne in prijetne so sobe v domovih za ostarele?
julij '16Ljudje Zdravje Starejši
Člani študijske skupine Dom, kultura bivanja, oprema in prenova, ki pod vodstvom mentorice arhitektke Barbare Železnik Bizjak delujejo v okviru ljubljanske univerze za tretje življenjsko obdobje, so se lani jeseni lotili trdega oreha. Poskusili so namreč odgovoriti na več vprašanj v zvezi s kakovostjo bivanja v domovih za ostarele, točneje glede uporabne in oblikovne kakovosti prostora domske sobe, in nalogi posvetili del časa, namenjenega delovanju študijske skupine. Kmalu se je pokazalo, da je tematika zelo občutljiva in o njej nočemo razmišljati, dokler nismo postavljeni pred dejstvo, da moramo najti konkretno rešitev za sorodnike ali zase.
-
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Sobotno jutro je obetalo prekrasen sončen dan, zato se je veliko izletnikov odločilo za poležavanje na soncu ter kopanje v bazenu ali v morju. Nekateri pa smo se odpravili z ladjico na izlet v Rogoznico, kjer je ena najlepših marin na Jadranski obali. Med plovbo smo se razveselili pogleda na delfine, na žalost pa so hitro odplavali daleč proč.
Popoldne smo se odpravili v okolico Primoštena, kjer smo obiskali staro dalmatinsko domačijo, poimenovano Šaričevi dvori. Lastniki radi pokažejo, kako skromno so nekoč živeli vaščani: v majhnih in nizkih kamnitih hišah s črno kuhinjo. Prijazni gostitelji so poskrbeli za pokušino domačega pršuta, kruha in sira ter vina »babić«, ki je značilno za ta okoliš. Trto sadijo v značilnih »kasetnih« vinogradih in obdelujejo le ročno. Niso pozabili niti na muzikanta, s katerima smo navdušeno zapeli nekaj dalmatinskih.
Drugi dan potepanja po Primoštenu in okolici
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Bralci in prijatelji Vzajemnosti radi spoznavamo nove kraje, zato smo se med bivanjem v Primoštenu odpravili tudi na izlete. Seveda po obvezni Telosvatbi - jutranjem razgibavanju pod vodstvom profesorice športa in dolgoletne sodelavke Vzajemnosti Savine Vybihal.
Nekaj se jih je odpravilo na ogled Šibenika in Nacionalnega parka Krka, kjer je reka Krka na poti do morja izoblikovala številne brzice, jezerca in slapove. Vode je bilo zares v izobilju, saj je petkove popotnike krepko zmočil hud naliv. A za dežjem posije sonce in izletniki so uživali v lepotah narave.
Letošnji letni dodatek bo izplačan julija
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije bo na podlagi Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2016 in 2017 izplačal letošnji letni dodatek skupaj z izplačilom redne pokojnine tekočega leta v mesecu juliju.
Skladno s prej omenjenim zakonom se pri določitvi višine letnega dodatka upošteva višina pokojnine oziroma nadomestila, ki ga uživalec prejme v mesecu izplačila letnega dodatka.
Za leto 2016 so določene višine in cenzusi za izplačilo letnega dodatka, in sicer: