Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • SVET IN MI

    februar '21Ljudje Zdravje

    Kibernetski kriminal in pandemija

    Pandemija je za kriminalne združbe postala zlata jama priložnosti. Kriminalisti, ki se s tem problemom ukvarjajo v ZDA in Kanadi, se bojijo, da prihaja cunami kriminala.

    Pandemija je za kratek čas zmedla kriminalce. Ljudje niso smeli od doma, ropanje bogataških stanovanj in počitniških hiš skoraj ni bilo več mogoče. Statistike so pokazale, da je vsaj prve mesece pandemije kriminal upadel za 40 odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem leto prej, so ugotavljali v Angliji. Vendar je zdaj postalo jasno, da kriminal ni presahnil, ampak se je razrasel na nova področja.

  • SVET IN MI

    januar '21Ljudje Zdravje Starejši

    Čas za ljubezen

    Ljudje smo zapletena bitja. Ljubezen pa je med vsemi čustvi najbolj zapleteno. Če koga vprašaš, kaj je ljubezen, bo nekaj časa mencal, potem pa odgovoril, kar se njemu zdi.

    Ni čudno, da se je znanost lotila dokazovanja, za kaj pri ljubezni sploh gre.

    Na harvardskem raziskovalnem inštitutu so raziskovalci opravili ali morda še naprej opravljajo raziskavo, ki so jo zastavili profesorji in študenti vseh mogočih smeri že leta 1938. Kolikor je znano, je 82-letna raziskava o ljubezni najdaljši raziskovalni projekt na svetu. Trenutno ga vodi profesor dr. Robert Waldinger s harvardske medicinske šole, četrti vodja projekta v zgodovini. Več kot osem desetletij so natančno zasledovali potek življenja 724 moških. Leto za letom so dokumentirali njihove kariere, osebno življenje in zdravje.

  • SVET IN MI

    december '20Ljudje Zdravje

    Spoznavanje koronavirusa

    Vemo, da se novi koronavirus, poimenovan SARS-CoV-2, hitro širi od človeka do človeka. Če poznamo čas njegove aktivnosti, v katerem lahko prehaja tudi z drugih površin, se lažje in bolje obvarujemo pred njim.

    Poglejmo, kaj ugotavljajo znanstveniki, ki koronavirus še vedno intenzivno raziskujejo, saj vsak dan prinese novo odkritje. Pred slabim tednom so na primer ugotovili, da se njegovo delovanje včasih začne v prebavnem traktu in povzroča prebavne motnje in šele pozneje preide tudi na druge organe. Najraje ima pljuča, a pri obdukcijah so ga našli tudi v možganih.

  • SVET IN MI

    november '20Ljudje Zdravje

    Branje starejšim po telefonu

    Korona se je razlezla po Evropi in v tem času naredila veliko škode predvsem pri ljudeh, ki živijo sami, tudi zaradi slogana, ki je pozival, naj starejši ostanejo doma, in zaradi priporočil, da ni pametno obiskovati starejših.

    Tako je osamljenih starejših, navadno tudi gibalno motenih vse več in vse več je tudi bolezni, ki so tipične za starejše: pozabljivost, padci, demenca. Kot je rekla ena mojih najstarejših in še vedno popolnoma samozadostnih prijateljic, starost navadno ni najlepše obdobje življenja.

  • SVET IN MI

    oktober '20Ljudje Zdravje

    Kako ostati srečen v času korone

    Vrsta knjig priporoča, uči ali svetuje z najboljšim namenom, da bi avtor oziroma avtorica pomagala človeku, ki osamljen in nesrečen, nemočen in brezvoljen čemi doma in se smili samemu sebi. Te knjige, »naredi sam sebe«, so privlačne, a v resnici ne pomagajo. Svetujem, da vzamete v roke roman.

    Pri nas velja: povej mi, kaj bereš, povem ti, kdo si.

    Seveda jih ni veliko, ki bi ob takem vprašanju odkrito povedali, da najraje berejo kriminalke, ljubezenske romane, znanstveno fantastiko epskih razsežnosti ali podobno literaturo. Kajti pri nas velja, da si preprost in ne učen, če bereš »take« knjige.

  • SVET IN MI

    september '20Ljudje

    Brezplačen družinski internet

    Korona ni izginila z vročino, še manj je nakazala, da si bo vzela dopust. Mirovala je po malem le tam, kjer so se ljudje držali strogih pravil, si razkuževali in z milom doma umivali roke, nosili maske in se tako zaščitili, ostajali doma in se srečevali le od daleč in po internetu, pametnih telefonih.

    Dejstvo je, da koronavirus ne bo zamrl z jesenjo ali kar tako. Nekateri znanstveniki celo napovedujejo, da koronavirus ostaja permanentno z nami. Poskusi s cepivom do zdaj niso dali pričakovanega rezultata, kajti ugibanje, ali cepivo zbudi dolgotrajno odpornost cepljenega, zahteva čas za preverjanje.

  • SVET IN MI

    junij '20Ljudje Zdravje

    Druga plat medalje

    Ko pride do krize, se šele pokažejo največje napačne poteze politike in sistema, v katerem ljudje živijo. V Švici, deželi bogatih in poldrugi milijon zelo revnih ljudi, so v Ženevi, drugem najdražjem mestu v Švici, fotografirali nekaj kilometrov dolgo vrsto ljudi, ki so pri Karitasu čakali na prehrambni paket. Najbolj prizadeti (lačni) so priseljenci brez dokumentov, ljudje brez izobrazbe, ki ne morejo dobiti dela, in ljudje, ki so zaradi covida-19 ostali na cesti. Za 1500 zavitkov hrane so se v vrsto postavljali že pred 5. uro zjutraj.

  • Ženski prijem v boju s koronavirusom

    maj '20Ljudje Zdravje

    SVET IN MI

    Kaj imajo skupnega najuspešnejše države v boju s koronavirusom? Nova Zelandija, Tajvan, Islandija, Finska, Norveška, Danska, Nemčija so države, ki jih vodijo ženske.

    Rekli bi, da gre za manjše, otoške in lažje obvladljive države. A je tu tudi Nemčija, ki je velika in ni otok, na drugi strani pa je v boju proti koronavirusu manj uspešna Velika Britanija, ki je otok in tudi velika. Ne velikost ne geografska danost nista odločilni.

    Kar je naštetim državam skupno, so ženske, uspešne voditeljice, premierke, predsednice ..., v boju proti novemu virusu pa ubirajo nove, alternativne načine uporabe vpliva in politične moči.

  • Dober sogovornik je dober poslušalec

    april '20Ljudje Zdravje

    SVET IN MI

    Čas, v katerem živimo, spreminja naše življenje. In ker smo socialna bitja, ki potrebujemo dnevne stike z drugimi, malo smeha, morda celo petja, nas vse to lahko osrečuje. Telefoni so primerno orodje za druženje: zavrtiš telefonsko številko prijateljice in že sta vsaka v svojem naslanjaču ob skodelici kave ali čaja ...

    Treba se je znati pogovarjati. Če dobro pomislite, gotovo poznate nekoga, s komer se zelo radi pogovarjate, se z njim nasmejete, ob njem vedno postanete boljše volje in samozavestnejši. Gotovo pa poznate tudi take sogovornike, ki vas popolnoma izsušijo, so kot goba, ki vas pije in izčrpa.

  • SVET IN MI

    marec '20Ljudje Zdravje

    Ali je virus povzročitelj alzheimerjeve bolezni?

    V jugovzhodni Franciji se znanstveniki različnih usmeritev že več kot dve desetletji trudijo najti povzročitelja alzheimerjeve bolezni. 

    Najnovejše objave kažejo, da so raziskave na stopnji, ko so znanstveniki prepričani, da vedo, kje bi bilo treba iskati glavnega krivca. Na kratko povedano, po njihovo naj bi to bil virus HSV1, ki ga poznamo kot herpes. Ko se človek enkrat z njim okuži, je njegova prisotnost vseživljenjska. Dobri dve desetletji trajajo raziskave, ki so jih opravljali na inštitutih in laboratorijih jugovzhodne Francije na več kot enajst tisoč osebah, starejših od 65 let, razdeljenih v različno velike skupine. Hkrati so prisotnost tega virusa opazovali tudi v režnjih možganov laboratorijskih živali. Herpes povzroča ljudem preglavice, ki sicer niso hude, a so zato zelo neprijetne. Izbruh herpesa v drobnih mehurčkih ljudje poznajo, ker se jim največkrat pokaže na robu ustnic, hujši med zgornjo ustnico in nosom, ob stresnih dogodkih pa se lahko naredi tudi drugje po telesu in skoraj vedno na istem mestu.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • …
  • 12
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov