Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • SVET IN MI

    januar '22Ljudje

    Lepi novi svet

    Čeprav nas znanost z vseh koncev svari pred hitrim in pogubnim koncem sveta, otoplitvijo, poplavami, izumrtjem vsega živega, se zdi, da v resnici ne gre za nič drugega kot za spremembe, ki jih je vse več in se odvijajo tako hitro, da jim mi, starejši, komaj sledimo. Ne gre le za digitalizacijo in umetno inteligenco, ampak za veliko več. Samo spomniti se je treba, kaj so bile »naše« novosti izpred 80 let in kaj vse se je za nas spremenilo. Od kolesa do najlonskih nogavic, od sesalnikov do pralnih praškov … Od megalopolisov do satelitov, pametnih telefonov in TV-zaslonov, večjih od oken. Vse smo sprejeli in usvojili.

  • Svet in mi

    december '21Ljudje

    Upokojitev? Ne, hvala!

    Po poročilu revije New Scientist starejši ljudje na Japonskem uporabljajo eksoskeletone kot pomožno delovno sredstvo za težka dela, tako da lahko ostajajo polno zaposleni tudi v visoki starosti, na težaškem delovnem mestu pa preživijo dalj časa brez odmora.

    Japonska ima trenutno najstarejšo populacijo na svetu. Leta 2015 je bilo tam kar 26 odstotkov starejših od 75 let še vedno aktivnih tudi pri najtežjih fizičnih delih. Tu je torej treba delati dolgo, da bi imela država dovolj vzdržen pokojninski in zdravstveni sistem. Vse se je spremenilo, ko so začeli izdelovati eksoskeletone.

  • Ravnati in živeti je mogoče tudi drugače

    november '21Ljudje

    SVET IN MI

    Indijanec, ki seka drva v začetku poletja, ni nor, ampak se pripravlja na hudo zimo. Segrevanje Zemlje pa zdaj narekuje, da se v začetku zime začnemo pripravljati na hudo vročino, ki jo bomo ljudje v mestih najbolj občutili.

    V mnogih velikih mestih, kjer zaradi vročine poleti umirajo stari ljudje in primanjkuje vode zaradi suše, je postala vodilna misel obramba. Pravočasne in uspešne priprave na vročino so priložnost za prijaznejše medsebojne odnose in bolj zdravo življenje.

    Ob hudi vročini, ki je prizadela nepripravljene prebivalce mest, so ljudje dobivali opozorila o tem, da je treba piti veliko vode, starejšim pa so priporočali, naj ostanejo doma, zunaj pa naj se čim manj gibajo in naj raje počakajo na noč in takrat opravljajo težja dela.

  • Svet in mi

    oktober '21Ljudje Zdravje Starejši

    Slovenija med najboljšimi državami za upokojence

    Upokojenci so v svoje delovno življenje vložili desetletja dela in lastnih sredstev v upanju, da bodo v pokoju mirno preživljali zadnja leta bolj ali manj udobno. Seveda pa se državne pokojnine, ki so na voljo v posameznem državnem pokojninskem sistemu, močno razlikujejo, predvsem glede na to, v kateri državi se je delavec upokojil.

    Podjetje Blacktower Financial Management Group je bilo ustanovljeno pred 35 leti, da bi korporativnim in individualnim strankam lahko neodvisno svetovalo pri upravljanju premoženja in finančnih storitvah. Vsakokratni letni pregled stanja na področju pokojnin v posameznih državah sveta je javno objavljen v najpomembnejših finančnih medijih. Letošnje poročilo pa je za nas še posebej zanimivo, saj se je Slovenija znašla med petimi najboljšimi državami na svetu za upokojence.

  • SVET IN MI

    september '21Ljudje Zdravje

    Pozitivne novice

    Na Novi Zelandiji je med popolno zaporo, ki jo je avgusta odredila predsednica države, potem ko so pri njih odkrili štiri pozitivne nosilce delta različice virusa, zaprto vse. Ljudje ne smejo iz hiše, odprte so le lokalne trgovine s hrano, ni prvič, da ljudje tam živijo kot puščavniki. Strategija predsednice je bila že prvič uspešna.

    Med pandemijo se je v svetu spremenilo marsikaj. Začeli so izhajati brezplačni časopisi, največ so jih našteli v Angliji z Irsko in Škotsko vred. Kot odziv na vse hujšo potrtost so začeli izhajati časniki s pozitivnimi novicami. Med najbolj znanimi je angleška revija Positive.News, ki izhaja štirikrat na leto, kdor si jo naroči, jo dobi po pošti, za Slovenijo je naročnina skoraj 11 evrov za številko. Ustvarjajo jo mladi novinarji, strokovnjaki in ljudje, usmerjeni v nove dolgotrajne trende, kot sta veganstvo in eko.

  • SVET IN MI

    julij '21Ljudje Oskrba

    Bunker za milijarderja

    Zaradi korone je pred dobrim letom večino ljudi grabil strah. Strah, ki je pri nekaterih mejil na paniko, je bil osnovni strah pred smrtjo in takoj po tem pred pomanjkanjem. Posebno starejši, ki so enkrat že preživeli lakoto, imajo v dobrem spominu, da se je treba založiti z nujno potrebnimi stvarmi. Nakupovanje na veliko, na primer po več zavojev toaletnega papirja, je najboljši dokaz, za kaj je šlo.

    Strahu pred smrtjo in pomanjkanjem niso ušli niti redki superbogati milijarderji. Ta strah jih grabi že dolgo in kar naprej.

  • SVET IN MI

    junij '21Ljudje Zdravje

    Dihanje skozi črevesje?

    Pandemija je spodbudila raziskovalce, ki se ukvarjajo z alternativnimi možnostmi dihanja, da so v reviji MedCell/press v začetku maja objavili ugotovitve raziskave o možnostih drugačnega zdravljenja odpovedi dihanja. Raziskavo so delali na miših in prašičih. Skozi anus so jim dovajali kisik v obliki plina ali tekočine in obrnili simptome odpovedi dihanja. Njihova študija je dokazala, da lahko glodavci in prašiči učinkovito dihajo skozi črevesje. 

    »Umetna dihalna podpora ima ključno vlogo pri kliničnem obvladovanju odpovedi dihanja zaradi hudih bolezni, kot sta pljučnica ali sindrom akutne dihalne stiske,« pravi avtor študije dr. Takanori Takebe s tokijske medicinske in zobozdravstvene univerze ter Medicinskega pediatričnega centra v Cincinnatiju. Študijo so zasnovali na ugotovitvah o nekaterih vodnih organizmih, ki so se prilagodili okolju z nizko vsebnostjo kisika. Poleg pljuč in škrg so razvili alternativne dihalne mehanizme, na primer nekateri sladkovodni somi, pajki ali morske kumare za dihanje uporabljajo spodnje črevesje. Do zdaj pa še nihče ni preizkusil, ali imajo podobne lastnosti, ki se razvijejo v pomanjkanju kisika, lahko tudi sesalci.

  • Vplivi pandemije na življenje starejših

    maj '21Ljudje Zdravje

    SVET IN MI

    Na tej strani pogosto omenjamo Francijo, saj je za Slovenijo primer drugačne politike, ki najstarejših in najrevnejših ne odriva med krhke in nemočne, zaradi česar životarijo na robu družbe. Obiski patronaže ali socialne delavke so pri nas več kot redki, in sicer z izgovorom, da ni dovolj ljudi, ki bi opravljali to delo redno in raziskovalno. Vendar je povsod premalo strokovnih delavcev, ki so v času pandemije preobremenjeni. V Franciji rešujejo kadrovsko zagato s pomočjo prostovoljnih združenj in organizacij, ki so več med ljudmi kot v pisarnah.

  • SVET IN MI

    april '21Ljudje Starejši

    Šola za starejše

    Pandemija je razkrila, da bi se pri nas morali starejši končno začeti učiti. Še malo, pa bodo po cestah vozili avtomobili brez voznikov, kupovati ali plačevati pa bo mogoče samo še po spletu ali s telefonom v roki. Pravkar se evropske banke dogovarjajo, da bodo uvedle spletni evro, kakšne bodo spremembe, ko bo to postalo uveljavljeno plačilno sredstvo, se še nihče ne zaveda.

    Čas se vse hitreje spreminja. Splet vse bolj spodriva papir. Tudi besednjak se je spremenil. Poslušalce po radiu pozivajo, naj napišejo elektronsko pismo z vprašanjem, spletni naslov oddrdrajo tako hitro, da ga marsikateri sploh ne razumejo, kaj šele da bi poslali vprašanje po spletu. Mnogi ljudje ne vedo, za kaj gre, ko jih napovedovalec povabi, naj oddajo ponovno poslušajo v radijskih podkastih. Še huje je pri plačevanju položnic. Pred bankami in pošto se sredi meseca vijejo dolge vrste čakajočih z maskami, da bi plačali položnice, tisti pa, ki živijo v manjših krajih, kjer so postale banke in pošte redke kot kurji zobje, pa ne razumejo, kaj se jim je zgodilo in zakaj.

  • SVET IN MI

    marec '21Ljudje Zdravje

     Smrt ni preklop stikala

    Razprave o smrti so bile vedno skope, saj nikoli ni bilo povsem jasno, kaj se zgodi potem, ko človek preneha dihati in se srce ustavi. Zapis iz Nove zaveze je v 19. stoletju vse tri generacije spravljal v strah, zato so krste opremljali z zvončkom, da bi opozoril žive, da je ljubljeni pokojnik še živ.

    Odkar je medicinska znanost tako napredovala, da lahko bolnikom bolne notranje organe zamenja z zdravimi od nekoga, ki je pravkar umrl, ljudje vse težje privolijo, da pokojniku izrežejo zdrave notranje organe, saj razmišljajo, kaj pa, če je še živ.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • …
  • 12
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov