Umetna inteligenca – krasni novi svet
Za ene je to »krasni novi svet«, za druge »kompleksen izziv družbe«. Tretji se vsega skupaj še ne zavedajo povsem. Vendar je dejstvo, da gre za »novo in veliko stvar«.
Da je to tako, pove tudi zaslužni prof. Jože Gričar, ki že vrsto let spremlja razvoj orodij umetne inteligence.
»Po novembru 2022 je na internetu zakipelo objavljanje člankov o uporabi orodij umetne inteligence. Razlog za to je bila objava orodja ChatGPT podjetja OpenAI s sedežem v San Franciscu. To je nova tehnologija, ki je koristna za vse generacije, tudi za starejše, ki pa jih je treba spodbuditi, da jo bodo začeli uporabljati,« pravi prof. Gričar in dodaja, da »gre za novo in veliko stvar, katere razvoj sloni na desetletjih raziskovanj. Da bi taka orodja za svoje potrebe uporabljalo veliko ljudi, pa smo šele na začetku.
-
Revščina je res vse hujša, a prav duhovna nas lahko zares pokonča. Anonimni avtor
Poletje nam ni prizaneslo z vremenskimi katastrofami vseh vrst. Poplave in plazovi so ljudem jemali vse, kar so ustvarili s trdim delom in celo krediti, ki jim jih še ni uspelo odplačati. Bilo je grozljivo in strašljivo, pa ne le pri nas. Ves svet se že dalj časa spopada s katastrofami vseh vrst in dimenzij. Planet menda vre, gori, se spreminja, in to zelo hitro. Ali smo ga res povsem uničili?
Več podpore družinskim oskrbovalcem
V Sloveniji vsak peti do deseti državljan doma nekoga oskrbuje, kar pomeni precej več kot 200.000 ljudi. Implementacija zakona o dolgotrajni oskrbi bo ena največjih prelomnic na področju družinske oskrbe v Sloveniji do zdaj, opozarjajo na Inštitutu Antona Trstenjaka ob 6. oktobru, evropskem dnevu družinskih in drugih neformalnih oskrbovalcev.
Ob pomanjkanju časa in mnogokrat na meji izgorelosti družinskih oskrbovalcev so država, lokalne skupnosti in vse organizacije, ki usposabljanja izvajajo, odgovorne, da jim ponudijo, kar najbolj potrebujejo. Obsežna evalvacija usposabljanj in seznanitev z delovanjem sorodnih organizacij v tujini (predvsem na Irskem in Škotskem) kažeta pot naprej. Pomembno je celostno usposabljanje s skrbno izbranimi temami, vključno s praktičnimi prikazi, vajami in izmenjavo izkušenj udeležencev. Poleg usposabljanja, ki je srčika dela z družinskimi oskrbovalci, pa je treba razviti še vrsto drugih programov in oblik podpore, ki družinskim oskrbovalcem pomagajo najti in ohranjati ravnovesje med številnimi obveznostmi.
-
Anketa
Kaj menite o predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?
Sonja Zalar Bizjak, upokojena učiteljica biologije, Vrhnika: »Evtanazija v grščini pomeni dobra smrt. Če razmišljam o dobesednem pomenu besede, je to odrešitev človeka, ki noč in dan trpi v neznosnih bolečinah, je popolnoma odvisen od tuje pomoči in mu tudi protibolečinska terapija ne pomaga. V takem primeru se mi zdi pomoč pri dostojnem končanju življenja sprejemljiva. Seveda ob vseh ukrepih, ki preprečujejo zlorabe, in ob bolnikovi zavestni odločitvi za to dejanje. Mislim, da osnutek zakona, ki ga je Srebrna nit sredi julija vložila v državni zbor, to omogoča.«
Konferenca o zdravi dolgoživosti
Društvo za vitalno podaljševanje življenja Slovenije in češka organizacija LongevityForum.eu organizirata konferenco o zdravi dolgoživosti. Predavali bodo mednarodno uveljavljeni strokovnjaki s področja zdravega podaljševanja življenja, sodeloval bo tudi ugledni Aubrey de Grey. Teme bodo tako iz bioloških in medicinskih tematik kot tudi iz družboslovja in humanistike.
Konferenca bo potekala v torek, 10. oktobra 2023 med 14.15 do 20.30. ure. Gre za hibridni dogodek, ki bo dostopen v živo v veliki predavalnici Instituta Jožef Stefan, na Jamovi cesti 39 v Ljubljani. Lahko pa jo spremljate tudi preko spleta (zoom). Udeležba bo v obeh primerih brezplačna, potrebno pa se je registrirati na strani Eventbrite.
Ne starajoča, pač pa dolgoživa družba
Ob današnjem mednarodnem dnevu starejših minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac poudarja, da naša naloga ostaja, da družbo preobrazimo v dolgoživo. To je prostor varne in zdrave starosti z dostopom do robustnega in zanesljivega sistema zdravstvenih in socialno varstvenih storitev, družbo povezovanja in medgeneracijskega dialoga.
V poslanici je minister navedel citat britanskega glasbenika Davida Bowieja, da je staranje "izjemen proces, s katerim postaneš človek, kakršen bi vedno moral biti". Po njegovih navedbah enako velja za skupnost, saj jo dolgoživost zgradi, v kar bi vedno morala biti. "Večkrat slišimo svarila o starajoči družbi in težavah, ki jih skrb za starejše prinaša, ko 'niso več produktiven del ustvarjanja dobička'. Takšno razumevanje družbe in staranja ostro zavračam, saj globoko verjamem v uspeh družbe dolgoživosti," je zapisal minister.
-
Poskrbimo, da bomo poznali svoje vrednosti krvnega tlaka, holesterola in krvnega sladkorja, in ukrepajmo, če so previsoke, ob današnjem svetovnem dnevu srca svetujejo v Združenju kardiologov Slovenije.
Med najpomembnejšimi dejavniki tveganja za nastanek srčno-žilnih bolezni so namreč zvišan krvni tlak, zvišan holesterol in zvišan krvni sladkor, ki Zaradi tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni z leti povečuje, zato sta njegovo spremljanje in poznavanje škodljivih učinkov zelo pomembna za naše zdravje.
-
Drugi dan festivala za tretje življenjsko obdobje v Cankarjevem domu je bilo prav tako zanimivo, razigrano in pisano. Številni obiskovalci so prisluhnili zanimivim razpravam, delavnicam in si ogledali nastope svojih vrstnikov ter obiskali različne stojnice. Zanimivo bo tudi danes, zato ga še vedno lahko obiščete.
Včerajšnji utrip je zabeležil v fotografski objektiv naš sodelavec Janez Platiše.
-
V Cankarjevem domu v Ljubljani se je včeraj začel največji dogodek za starejše v Evropi, že 22. festival za tretje življenjsko obdobje (F3ŽO). Tokrat je namenjen izboljšanju kakovosti življenja starejših in uresničevanju solidarnosti med generacijami. Pripravili so več okroglih miz o aktualnih temah, številne delavnice in predavanja, veliko je glasbenih, pevskih in plesnih nastopov.
Na slavnostnem odprtju je predsednica republike Nataša Pirc Musar poudarila, da starejši v tretjem življenjskem obdobju ogromno dajejo družbi, zato se moramo upreti vsem poskusom, da se jih prikaže predvsem kot breme, ki ogroža naš napredek in razvoj. Rdeča nit celotne slovenske zgodovine je prav solidarnost in brez nje ne bi imeli vsega tistega, kar opazijo tujci, ko nas obiščejo, je dejala. Ceniti moramo vse, kar so nam naši predniki zagotovili in kar starejši še vedno prispevajo. Kot poglavitni izziv na tem področju v prihodnosti je izpostavila zakon o dolgotrajni oskrbi, ki mora biti po njenem vpeljan v prakso tako, da bo na solidarnosten način zagotavljal storitve vsem, ki jih potrebujejo. Izpostavila je še zdravstveno in pokojninsko reformo, ki mora prinesti dostojne pokojnine in zaključila, da se veličina naroda meri tudi po tem, kako ravna s starejšimi.
O aktivni starosti in medgeneracijskem sožitju
Jutri se v Cankarjevem domu v Ljubljani začenja tridnevni Festival za tretje življenjsko obdobje (F3ŽO), osrednji dogodek, s katerim v Sloveniji praznujemo mednarodni dan starejših. Festival, že 22. po vrsti bo potekal pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar. Bogata vsebina je namenjena izboljšanju kakovosti življenja starejših in uresničevanju solidarnosti med generacijami.
Rdeča nit letošnjega strokovnega programa je vzdržen pokojninski sistem je rdeča nit letošnjega strokovnega programa. To področje je trenutno pri nas izjemno aktualno, saj se pripravlja nova pokojninska reforma, ki je nujno potrebna. V okviru strokovnega programa se bo zvrstilo kar sedem vsebinsko zelo zanimivih okroglih miz, na katerih bodo sogovorniki razpravljali o pokojninskem sistemu, dostojni plači in dostojni dohodnini, spopadanju z izzivi stanovanjske politike, spoštljivem nagovarjanju starejših, staranju s pozitivnim predznakom, kulturi in umetnosti za aktivno modrost ter o sodelovanju organizacij za starejše v evropskih projektih.