Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
IZGUBA VDOVSKE POKOJNINE ZARADI SKLENITVE ZAKONSKE ZVEZE
Bralka A. K. iz okolice Ljubljane navaja, da ji je bila kot invalidki I. kategorije zaradi posledic bolezni priznana invalidska pokojnina. Po moževi smrti pa je poleg invalidske pokojnine uveljavila še del vdovske pokojnine. Zanima jo, ali bi lahko zaradi predvidene sklenitve nove zakonske zveze izgubila pravico do dela vdovske pokojnine.
Zakon določa, da vdova oziroma vdovec izgubi pravico do vdovske pokojnine, če sklene novo zakonsko zvezo pred dopolnitvijo starosti, ki je določena za pridobitev pravice do predčasne pokojnine, to je pred starostjo 60 let, razen če je pravico pridobil ali obdržal zaradi popolne nezmožnosti za delo. V prehodnem obdobju od leta 2013 do leta 2018 za vdovca in za vdovo do leta 2019 se starost, pri kateri izgubi pravico do vdovske pokojnine oziroma do dela vdovske pokojnine, postopoma zvišuje po 4 mesece vsako leto. Prav tako izgubi pravico do vdovske pokojnine tudi upravičenec, ki pred to starostjo vstopi v življenjsko skupnost, ki je po zakonu v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
PRAVICA DO SORAZMERNEGA DELA STAROSTNE POKOJNINE
Bralec M. S. iz Ljubljane navaja, da je njegova teta v Sloveniji dopolnila 1 leto 1 mesec in 29 dni pokojninske dobe, na Hrvaškem pa 32 let in 11 dni pokojninske dobe. Leta 2008 je od zavoda prejela dopis, da bo pogoje za starostno pokojnino izpolnila pri starosti 61 let, ker ima več kot 20 let pokojninske dobe. Konec leta 2014 pa je prejela odločbo, s katero je bila zavrnjena njena zahteva za sorazmerni del starostne pokojnine. Zanima ga, ali je odločba pravilna, saj je že oktobra lani dopolnila 61 let starosti.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
ZAVAROVANJE ZA OŽJI OBSEG PRAVIC
Bralka N. T. iz Ljubljane navaja, da je sinu začela plačevati prispevke za pokojninsko zavarovanje že v času študija. Ker sin po zaključku študija leta 2012 ni dobil zaposlitve, mu še kar naprej plačuje prispevke za prostovoljno zavarovanje. Glede na to, da je bil sin na dan 31. 12. 2012 prijavljen pri zavodu za zaposlovanje, je imela možnost, da še naprej plačuje nižje prispevke za pokojninsko zavarovanje. Zanima jo, ali je sploh smiselno še naprej plačevati prispevke oziroma kakšne pravice iz pokojninskega zavarovanja bo lahko uveljavil v prihodnosti.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Pogoji za starostno pokojnino
Bralca A. M. iz okolice Trebnjega zanima, kdaj bo izpolnil pogoje za starostno pokojnino. V jeseni 2012 mu je prenehalo delovno razmerje zaradi stečaja podjetja, nato je bil uživalec nadomestila za brezposelne vse do nove zaposlitve junija 2013. Zaposlen je bil eno leto, zdaj pa je spet brez službe in uživa denarno nadomestilo. 58 let bo dopolnil julija 2015, pokojninske dobe iz naslova zaposlitev in uživanja denarnega nadomestila pa ima že 40 let.
Svetujejo vam – Milena Paulini
Varstvo pričakovanih pravic za invalide
Bralec M. Z. iz okolice Maribora piše, da mu je delovno razmerje prenehalo že leta 2009, nato je dobival denarno nadomestilo za brezposelnost, tako da ima skupne pokojninske dobe malo več kot 35 let. Poleti 2012 je bila pri njem ugotovljena invalidnost III. kategorije zaradi bolezni, tako da prejema malo manj kot 200 evrov nadomestila za invalidnost. Bralca zanima, kdaj bo izpolnil pogoje za starostno pokojnino, saj si ne predstavlja, da bi moral vse do 65. leta starosti živeti s tako skromnimi prejemki.
Vaša svetovalka - mag. Milena Paulini
Izplačilo dela predčasne ali starostne pokojnine
Izplačilo dela predčasne ali starostne pokojnine Bralka D. K. iz Ljubljane navaja, da bo konec leta 2014 izpolnila pogoje za starostno pokojnino. Slišala pa je, da lahko poleg plače uživa tudi del pokojnine, če se še ne bo upokojila. Zanima jo, od kdaj ji gre ta del starostne pokojnine, saj ima namen ostati v delovnem razmerju do dopolnitve 40 let pokojninske dobe. Veljavni zakon je z namenom, da bi zavarovanci tudi po izpolnitvi pogojev za predčasno ali starostno pokojnino ostali še naprej delovno aktivni, uvedel povsem nov bonus v obliki...
Vaša svetovalka Milena Paulini
Uživanje družinske pokojnine
Hčerka bralke A. L. z Vrhnike piše, da je stara 24 let in kot študentka po očetovi smrti prejema družinsko pokojnino. Zanima jo, ali lahko sklene zakonsko zvezo, ne da bi izgubila družinsko pokojnino, saj bo študij zaradi nosečnosti zaključila kasneje, kot je predvidevala. Zanima jo tudi, ali je kakšna možnost, da bi se ji podaljšalo uživanja družinske pokojnine po 26. letu starosti zaradi prekinitve študija zavoljo nosečnosti in poroda. Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju določa, da ima otrok umrlega zavarovanca ali uživalca...
Vaša svetovalka – Milena Paulini – september 2014
Delna pokojnina
Bralec A. K. iz Grosuplja razmišlja o tem, da bi po izpolnitvi pogojev za starostno pokojnino decembra letos, ko bo dopolnil 40 let pokojninske dobe ter starost 59 let in 2 meseca, še ostal v delovnem razmerju. Zanima ga, kolikšno pokojnino bi prejemal, če se bi odločil ostati v delovnem razmerju za štiri ure na dan.
Po veljavnem zakonu zavarovanec, ki je izpolnil pogoje za pridobitev pravice do predčasne ali starostne pokojnine, lahko pridobi pravico do delne pokojnine, če ostane v obveznem zavarovanju v obsegu, ki ustreza sorazmernemu delu polnega delovnega ali zavarovalnega časa, vendar najmanj za štiri ure na dan ali za 20 ur na teden. Delna pokojnina se odmeri od predčasne ali starostne pokojnine, odmerjene na dan njene uveljavitve, in sicer v odstotku, ki ustreza skrajšanju polnega delovnega časa in se do dopolnjenih 65 let poveča za 5 odstotkov.