Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec

    Dobro je vedetiapril '15

    DODATEK ZA PRETEKLO DELO

    Po več letih neuspešnega iskanja službe sem jo končno našel. Z delovnim okoljem, sodelavci in delom sem zelo zadovoljen. Z delodajalcem sem se dogovoril za plačo, ki ustreza tarifnemu razredu po veljavni kolektivni pogodbi. Pri pregledu prve plačilne liste pa sem ugotovil, da nisem prejel dodatka za preteklo delo. Na vprašanje, zakaj nimam obračunanega tega dodatka, mi je delodajalec odgovoril, da moram predložiti ustrezno dokazilo. Zanima me, ali je to moja obveznost. 

    Delodajalec je pri obračunu plače ravnal popolnoma pravilno, da delavcu ni obračunal dodatka za delovno dobo, saj mora imeti za obračun le-tega podatke. Znesek osnovne plače v evrih predstavlja namreč obvezno sestavino vsake pogodbe o zaposlitvi. Na ta znesek se obračuna dodatek za preteklo delo v višini 0,5 odstotka za vsako izpolnjeno leto skupne delovne dobe. Do leta 2009 so se podatki o zaposlitvi delavca vpisovali v delovno knjižico, ki jo je med trajanjem zaposlitve delodajalec imel v hrambi, tako da mu je bil ta podatek praviloma vedno pri roki. Po določbi 227. člena Zakona o delovnih razmerjih, ZDR-1, delovne knjižice, ki so bile izdane do 1. januarja 2009, ohranijo naravo javne listine z vpisi, ki so bili izvedeni v skladu z do tedaj veljavnim zakonom in izvršilnim predpisom.

  • Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec

    Dobro je vedetimarec '15

    O UGODNOSTIH STAREJŠEGA DELAVCA

    Poslujem kot samostojni podjetnik s šestimi zaposlenimi, med njimi so tudi trije starejši delavci. Zanje sem menda upravičen do določenih ugodnosti pri obračunu prispevkov, zanima me, kakšne so in ali veljajo tudi zame – star sem 60 let.

    Status starejšega delavca ima skladno z določbami Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) tisti, ki je starejši od 55 let, kar velja za moške in za ženske. O ugodnostih takega statusa sem pisal v prejšnji številki.

    Status starejšega delavca skladno z ZDR-1 pa še ne upravičuje delodajalca, da bi plačeval zanje nižje prispevke, ampak je treba upoštevati določbe pokojninske zakonodaje. Tako je na podlagi 156. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju oz. ZPIZ-2 delodajalec resnično delno oproščen plačila prispevkov v višini 30 odstotkov za delavce, ki so dopolnili 60 let starosti, in v višini 50 odstotkov za delavce, ki izpolnjujejo starostni pogoj za pridobitev pravice do predčasne pokojnine po 2. odst. 29. člena.

  • Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec

    Dobro je vedetifebruar '15

    STATUS STAREJŠEGA DELAVCA IN ODPOVED

    Bralec pravi, da je delodajalec pred kratkim zaposlenim napovedal, da bo moral odpustiti nekaj zaposlenih, če se poslovne okoliščine ne izboljšajo. Ker je bralec star več kot 55 let, ga zanima, ali ga status starejšega delavca varuje pred odpovedjo zaradi poslovnih razlogov.

    Nujno je ločiti dva na videz zelo podobna pojma, ki jih je uvedel novi Zakon o delovnih razmerjih ZDR-1 (Ur. list RS, št. 21/2013), saj imata različne pravne posledice.

    Status starejšega delavca imajo tudi po novem zakonu ZDR-1, ki velja od 12. 4. 2013 naprej, tisti, ki so stari 55 let ali več, ne glede na dopolnjeno delovno ali pokojninsko dobo. Tak cenzus velja tako za moške kot ženske, starostni pogoj pa se v naslednjih letih ne zaostruje. Starejši delavec je že na podlagi zakona upravičen do treh dodatnih dni letnega dopusta, delodajalec pa mu npr. brez njegovega pisnega soglasja ne sme odrediti nadurnega ali nočnega dela. Po starem zakonu (ZDR) je bil status starejšega delavca pomemben tudi kot varovalna določba za relativno varstvo pred odpovedjo zaradi poslovnih razlogov.

  • Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec

    Dobro je vedetijanuar '15

    Zaposlitev starejšega delavca

    V kratkem se mi izteče denarno nadomestilo. Star sem 56 let in do upokojitve mi manjkajo še štiri leta pokojninske dobe. Znanec, mali obrtnik, me je celo pripravljen zaposliti, toda boji se, da bi imel potem zaradi moje starosti morda težave, če bi me hotel odpustiti, če bo imel poslovne težave. Ne zdi se mu namreč korektno, da bi moral odpustiti kakega drugega delavca, ki je že dalj časa zaposlen pri njem.

    Bojazen delodajalca je odveč. Zakon v 114. členu resda določa, da delodajalec ne sme delavcu, ki je dopolnil starost 58 let (zaradi prehodnega obdobja znaša ta mejnik letos 55 let, naslednje leto pa 56 let), ali delavcu, ki mu do izpolnitve pogojev za starostno upokojitev manjka do pet let pokojninske dobe, brez njegovega pisnega soglasja odpovedati pogodbe o zaposlitvi zaradi poslovnega razloga, dokler delavec ne izpolni pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine.

  • Podaljšanje prehodnega obdobja

    januar '15

    V zadnjih dneh preteklega leta je parlament le sprejel težko pričakovano novelo Zakona o matični evidenci, za katero so si prizadevali predvsem OZS, ZDUS in ZDOPS.

    Novela prinaša podaljšanje prehodnega obdobja za uskladitev z novim zakonom za eno leto, kar pa velja le za po starem pokojninskem zakonu ZPIZ-1 (le-ta je veljal do 31. 12. 2012) upokojene espeje, ki so kljub upokojitvi in uveljavitvi celotne pokojnine na popolnoma zakonit način po t. i. »izvzemu iz zavarovanja« iz 18. člena zakona obdržali dejavnost.

  • Svetujejo vam – Dušan Bavec

    Dobro je vedetidecember '14

    Postal bi rad samostojni podjetnik

    Bralcu v bližnji prihodnosti poteče denarno nadomestilo, do upokojitve pa mu po zdaj veljavnih upokojitvenih pogojih manjkajo še dobra tri leta. Razmišlja, da bi odprl svoj s. p., zato ga zanima, kakšen je strošek zavarovanj in kolikšne so članarine zbornicam. Zanima ga tudi, ali bi morda lahko uveljavljal kake ugodnosti.

    Novi pokojninski zakon ZPIZ-2 pozna določene ugodnosti za tiste, ki se prvič v odločijo za samostojno pot. Tako je s. p. v prvih 12 mesecih poslovanja oproščen plačila prispevka zavarovanca in prispevka delodajalca v višini 50 odstotkov zneska prispevka, v naslednjih 12 mesecih pa v višini 30 odstotkov. Po izteku dveh let pa s.p. plačuje prispevke od zavarovalne osnove, ki je odvisna od doseženega dobička s.p. v prejšnjem letu. Trenutno znašajo polni prispevki od najnižje zavarovalne osnove za vse štiri vrste socialnih zavarovanj 316,86 €. Članstvo pa ni več obvezno ne v obrtno-podjetniški ne v gospodarski zbornici, so pa zagotovo veseli vsakogar, ki se odloči za prostovoljno včlanitev in si tako lahko pridobi kar precej ugodnosti.

  • Vaš svetovalec – Dušan Bavec

    Dobro je vedetinovember '14

    Bralec piše, da ima manjše podjetje s štirimi zaposlenimi. Kdaj pa kdaj pa se na hitro pojavijo potrebe po dodatnem delu. Zanima ga, ali lahko na zakonit način vključi v delovni proces kot pomoč svoje družinske člane in kako je s sosedsko pomočjo.

    Kratkotrajno delo Bralec piše, da ima manjše podjetje s štirimi zaposlenimi. Kdaj pa kdaj pa se na hitro pojavijo potrebe po dodatnem delu. Zanima ga, ali lahko na zakonit način vključi v delovni proces kot pomoč svoje družinske člane in kako je s sosedsko pomočjo. Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno se, razen nekaterih izjem, ki zadevajo osebno dopolnilno delo, uporablja od 18. avgusta 2014. Dodatno je razširil krog ožjih družinskih članov, ki lahko prek t.i.

  • Vaš svetovalec Dušan Bavec

    Dobro je vedetioktober '14

    Malica pri polovičnem delovnem času

    Bralec namerava delavca zaposliti za polovičen delovni čas. Zanima ga, koliko odmora in malice bi mu šlo in koliko mu mora povrniti za malico ter za  prevoz na delo?
    Delavec, ki dela s polovičnim delovnim časom, je upravičen do odmora v sorazmerju s polnim delovnim časom, torej mu gre v konkretnem primeru 15 minut odmora. Do odmora  je upravičen iz štiriurne delovne obveznosti in nikakor ne šele po  izteku štirih ur. Zakon o delovnih razmerjih -  ZDR-1 -  v 154. členu določa celo to, da se odmor lahko izrabi šele po eni uri dela in najkasneje eno uro pred koncem delovnega časa. Takemu delavcu gre tudi celotno povračilo stroškov za prehrano ter za prevoz.

  • Vaš svetovalec – Dušan Bavec – september 2014

    Dobro je vedetiseptember '14

    Vaš svetovalec  – Dušan Bavec – september 2014

    Poskusno delo in odpravnina Bralca so obvestili, da bo premeščen na drugo delovno mesto, na katerem mu bodo v podpis dali novo pogodbo o zaposlitvi. Skrbi ga, ali bo pogodba vsebovala tudi klavzulo o poskusnem delu, kar pa se mu ne bi zdelo pošteno, saj je zaposlen v podjetju že 16 let. Zanima ga, kakšne pravice, pa tudi kakšne težave utegne imeti, če poskusnega dela ne bo uspešno prestal. Bo kljub temu upravičen do odpravnine? Ali bi v pridobil tudi kake pravice na zavodu za zaposlovanje? Bralec je star 51 let, skupne delovne dobe pa ima 28...

  • 1
  • …
  • 10
  • 11
  • 12
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov