Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetidecember '20

    UČINKI UPORABE TEHNOLOGIJE

    Z naročnikom sem se pogovarjala o učinkih tehnologije na otroke. Opazuje vnuke, ki so večino dneva zaposleni z delom na telefonih in računalnikih. Sprašuje se, kako to vedenje vpliva na njihove možgane in spomin. Zdi se mu, da ničesar več ne znajo na pamet, tudi računati ne brez pomoči tehničnega pomagala.

    Človeško telo je sestavljeno tudi iz mišic, ki imajo pomembno vlogo pri delovanju celotnega organizma. Vemo, da mišico treniramo in bo v dobrem stanju, če jo uporabljamo, če ne, bo slabotna in slabo uporabna. Ena od mišic so tudi naši možgani. Če določena dejanja pogosto ponavljamo, se povečuje tudi število povezav med živčnimi celicami in le-te se bolje povezujejo. Pred nastopom tehnologije so ljudje pisali z roko in računali peš, uporabljajoč le svinčnik in papir.

  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetinovember '20

    O ZAMERAH

    Naročnica je prišla na svetovanje v zvezi s težavo, ki jo bremeni že dolgo časa. Pred leti sta se sporekli s sestro in od takrat ne govorita več druga z drugo. Neprijetni občutki zamere pa ne ponehajo in ji grenijo življenje. Rada bi našla notranji mir in sestri odpustila.

    V življenju velikokrat naletimo na okoliščine, ko ena oseba želi nekaj, druga pa ji ne ustreže. Vse je odvisno od tega, kako razumemo nastalo situacijo. Če znamo ločiti, da nas drugi ne zavrača kot osebo, pač pa samo ni pripravljen na to, da nam ne ustreže v vedenju, potem je vse v redu. Tak nesporazum lahko presežemo in nadaljujemo odnos še naprej. V nasprotnem primeru pa se zavrnjena oseba počuti izigrano, prevarano in globoko razočarano. Začne verjeti, da je drugi nepravičen, in s tem nastane zamera. Ta ne vpliva le na medčloveški odnos, ampak tudi na čustveno življenje tistega, ki zameri. Čustvena vsebina tega počutja je mešanica jeze, razočaranja in tudi žalosti zaradi izgubljenega odnosa. Prvi kazalnik takšnega novonastalega razmerja je distanca, ki jo prizadeta oseba vzpostavi do drugega. Bolj ko je odnos pomemben, bolj boli zamera, ki lahko traja leta. Lahko se pojavita celo sovraštvo in želja po maščevanju.

  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetioktober '20

    OTROŠKA LJUBOSUMNOST

    Naročnica je prišla na svetovanje, ker težko gleda, kaj se dogaja v hčerini družini. Živijo skupaj in štiriletna vnukinja je zelo ljubosumna na mlajšega bratca, enoletnika. Če le more, ga naskrivaj uščipne, da začne jokati, ga udari z igračko ali pa terja pozornost zase s čustvenimi izbruhi takrat, ko se mamica posveča bratcu. Kako pomagati?

    Staršem je treba razložiti, da morajo prvega otroka vnaprej pripraviti na prihod novega družinskega člana. Tisti, ki so bili edinci, te izkušnje nimajo. Pri starejšem otroku se zagotovo takoj pojavi ljubosumje, saj se je pozornost staršev, ki so jo prej imeli samo zanj, porazdelila. Če sta otroka istega spola in če je med njima majhna starostna razlika, je to čustvo še toliko bolj izraženo. Zato je pomembno, da se znata starša na to že vnaprej pripraviti in odreagirati na najboljši mogoč način. Izziv je v tem, da otroci starševsko vedenje povezujejo s seboj. Če torej mama gleda mlajšega otroka in do starejšega ni pozorna, pomeni, da ga nima rada in da zanjo ni pomemben. Tukaj je ključ pravilnega ravnanja, da se starši tega zavedajo in se tudi vedejo tako, da s svojim vedenjem in besedami starejšemu otroku vedno znova zagotavljajo, da je ljubljen in nič manj pomemben kot drugorojenec.

  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetiseptember '20

    KORONAVIRUS IN STRAHOVI

    Naročnica je prišla na pogovor, ker težko prenaša vse, kar se dogaja v zvezi s posebno situacijo v zadnjih mesecih. Nenehen strah, da bi se okužila, samoosamitev, dnevne novice, v katerih naštevajo število obolelih, negotovost, kdaj se bo vse skupaj končalo, če sploh, jo neprijetno vznemirjajo.

    Prepričana sem, da kar veliko ljudi čuti podobno kot sogovornica. Preplavljajo jih strah, tesnoba, zaskrbljenost. Ker se poskušajo izogniti neprijetnim čustvom, uporabljajo različne načine tolažbe, ki niso nujno koristni. Prenajedanje je vedenje, ki ga lahko opišemo kot beg pred živčnostjo in napetostjo. V času osamitve in prepovedanih socialnih stikov pa so v ozadju še občutki dolgočasja, osamljenosti … Dobro je ločiti med čustveno in pravo lakoto in ustrezno ukrepati. Tesnobnost je občutek, ki ga doživljajo ljudje, ko niso kos življenjskim razmeram, ki se dogajajo zdaj. Tudi zaskrbljenost je upravičena, saj je v tem trenutku prihodnost negotova. 

  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetijulij '20

    KAKO BITI SPROŠČEN

    Naročnica je prišla na svetovanje zaradi notranje stiske. Je poročena, ima dva odrasla otroka in štiri vnukinje. Rada poskrbi za vse, jim skuha, jih razvaja, a ko najde kakšen trenutek zase ali zvečer pred spanjem, nastopijo strahovi. Ves čas razmišlja o problemih, o tem, kaj še mora narediti, ali se bo vse izšlo, kot se mora, in kaj bo, če ne bo šlo po njenih načrtih. Zaradi hude notranje napetosti je tudi fizično zbolela. Rada bi se naučila biti sproščena in uživati v majhnih stvareh brez neprestanih skrbi.

  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetijunij '20

    KAKO REČI NE

    Po pomoč je prišel šestdesetletni moški. Po upokojitvi je večino časa doma in njegova žena pričakuje, da bo ves čas na voljo in bo naredil to in ono, tudi znanci in prijatelji se obračajo nanj, ker je vešč dela z orodjem in zna marsikaj postoriti. Ne razumejo, da bi rad delal, ko bo njemu do tega. Zato je večinoma tiho, dokler se v njem ne nabere preveč vsega, potem pa besedno izbruhne in v stiski prizadene druge. Rad bi se naučil postavljati meje drugim na ustrezen način, da jih ne bi prizadel.

  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetimaj '20

    MEJNA OSEBNOSTNA MOTNJA

    Pomoč je poiskala hčerka našega naročnika. Stara je 37 let, visoko izobražena, občasno zaposlena, v nestabilnem razmerju s partnerjem in slabih odnosih z drugimi ljudmi. Rada bi si uredila družino, vendar se temu partner izogiba, češ da je preveč posesivna, da je hitro užaljena za vsako najmanjšo stvar, zato ima občutek, da ga razmerje duši. Večkrat mu je že zagrozila s samomorom, če bi jo zapustil. Velikokrat jo popade zelo močna jeza, ki jo stežka ukroti. Rada bi našla notranji mir in se bolje počutila v svoji koži.

  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetiapril '20

    POGOVOR Z OTROKI O RAKU

    Naročnikova hči je zbolela za rakom. Z možem imata dva otroka, stara 5 in 8 let. Nihče v družini ne ve, kako naj jima sporočijo slabo novico. Razmišljajo, ali je bolje, da jima ničesar ne povedo, saj bi ju radi zaščitili pred boleznijo, bolečimi mislimi in čustvi. Katera pot je prava, se sprašujejo.

    Prava pot je vedno v odkriti komunikaciji, torej ne v skrivanju dejstev, naj bodo še tako neprijetna. Od staršev in starih staršev je odvisno, kako bo otrok dojel bolezen in kako se bo počutil. Jim je pa dobro povedati, kaj se dogaja, ker so zelo občutljivi in čutijo, da nekaj ni v redu. Resnico izvedo od bližnjih, ni nujno od obolelega. Če jim ne povemo, bodo razmišljali po svoje, se okrivili, da so oni kaj naredili narobe; ko bodo nekoč izvedeli, kaj se je dogajalo, bodo lahko jezni, ker so bili izključeni iz pomembnega dogajanja v prostoru, ki je zanje najvarnejši, izgubili bodo zaupanje.

  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetimarec '20

    TEŽAVE S TAŠČO

    Na pogovor je prišel par, ki ima težave z ženino mamo. Živijo v isti hiši, problem pa je ta, da osemdesetletna gospa ne spoštuje njihove zasebnosti. Kadar ji pade na misel, da kaj potrebuje, brez trkanja vstopa v njihovo stanovanje, če je zaklenjeno, zvoni v nedogled in kliče hčerko, čeprav ni nobene nuje. Vrt tudi na njihovem delu preureja po svoje. Zet je že popolnoma obupan, saj se ji ne da ničesar dopovedati. S taščo se je neštetokrat sprl in tudi zdaj bijeta vojno, hčerka in žena pa ne zmore več.

  • Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz

    Dobro je vedetifebruar '20

    HČI NE ŽELI OTROK

    Naročnica je prišla na terapijo zaradi tega, ker se ne more sprijazniti z odločitvijo hčerke in njenega partnerja, da ne bosta imela otrok. Veselila se je vnukov, zdaj pa ne ve, kako naj živi s tem dejstvom, da jih nikoli ne bo imela. Če hči ali partner ne bi mogla imeti potomcev, bi to razumela. Nerodno ji je, ko jo prijatelji sprašujejo, kdaj bo postala babica, in ne ve, kaj naj odgovori.

    Izbira ne imeti otrok je v današnjih časih veliko sprejemljivejša, kot je bila še pred desetletji, vendar v javnosti še vedno ni najbolj priljubljena. Ljudje, ki se odločijo ne imeti potomcev, so označeni kot čudni, sebični, drugi razmišljajo o tem, da je z njimi gotovo nekaj narobe in potrebujejo psihiatra. Ker odraščamo v družbi, kjer nam od malega dopovedujejo, da je ustvariti družino z otroki nujen sestavni del življenjske izkušnje, takšne pavšalne sodbe pravzaprav ne presenečajo.

  • 1
  • …
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • …
  • 12
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov