Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec

    Dobro je vedetiseptember '21

    BOLEČINA POD REBRI

    Triinosemdesetletna gospa ima že nekaj let občasno, zdaj pa stalno zelo motečo bolečino pod desnim rebrnim lokom. Včasih vzvalovi in nabrekne ter pritisne na rebra. Ves čas se počuti utrujeno in slabotno. Čeprav veliko je, se ne more zrediti. Sprašuje, ali je mogoče, da ima trakuljo. Doma imajo že vseskozi psa ali mačko.

    Včasih smo ljudem, ki so zelo veliko jedli, vendar ostali suhi kot trlice, rekli, da imajo prav gotovo trakuljo. Danes pri njih iščemo predvsem bolezni ščitnice, rakave bolezni ali izgorelost. Trakuljavost danes ugotovimo pri največ desetih osebah letno. Pa vendar …

  • Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec

    Dobro je vedetijulij '21

    LIMFEDEM 

    Bralka ima težave zaradi enostranskega limfedema, ki je verjetno povezan s kroničnim venskim popuščanjem. Svetovali so ji povijanje z elastičnim povojem in zdravilo Detralex. Poleti zaradi vročine povoje težko prenaša. Oteklina je zato obsežnejša, trša in čez noč ne splahni. Zanima jo, ali obstajajo povoji, ki so lahko nameščeni več dni, in kakšno novejše zdravljenje njenih težav. 

    Limfedem nastane zaradi čezmernega kopičenja vode, elektrolitov, beljakovin in še nekaterih drugih snovi med celicami tkiva, navadno v spodnjih udih. Limfne poti jih zaradi različnih vzrokov ne morejo odstraniti in odplaviti v krvni obtok. Vzrok so lahko prirojene motnje in najrazličnejše bolezni, ki ovirajo odtok limfe (poškodbe, vnetja, rakava obolenja) ali preveč obremenijo limfni sistem (kronično vensko popuščanje, bolezni jeter, ledvic). Limfedem se kaže kot oteklina, ki je sprva mehka in čez noč izgine.

  • Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec

    Dobro je vedetijunij '21

    TEŽAVE PRI ODVAJANJU BLATA

    Bralki so se pred tremi meseci pojavile dodatne težave pri odvajanju blata, ki ga že vrsto let odvaja neredno. Najprej je opazila povečano količino odvajanja plinov skupaj s pojavom brezbarvne sluzi. Pred 14 dnevi je na blatu opazila kri, za katero meni, da je posledica hemoroidov. 

    Manjša količina sluzi v blatu je običajna. Povečana količina je lahko posledica različnih bolezni. Sluz, ki se v večji količini pojavi na površini blata, običajno izhaja iz debelega črevesa, tista pomešana z blatom pa pri motnjah v tankem črevesu. Sluz iz debelega črevesa je brezbarvna, iz tankega pa rumena. Če je količina sluzi večja, lahko izzove potrebo po odvajanju, običajno tudi manjših količin blata. Povečana količina sluzi je lahko posledica stresa, dolgotrajnega zaprtja, vnetnih ali avtoimunskih bolezni, sindroma razdraženega črevesa, Cronove bolezni, zapore črevesja.

  • Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec

    Dobro je vedetimaj '21

    ODSTOP STEKLOVINE

    Bralki je zaradi bliskanja pred očmi okulist postavil diagnozo akutni odstop steklovine in dejal, da bodo težave z očmi trajale še približno 14 dni. Skrbi jo, ker ima po tem obdobju ob spremembi svetlobe še vedno enake težave. Zanima jo, koliko je lahko telesno dejavna in kolikšna je nevarnost, da pride do odstopa mrežnice.

    Za razumevanje odstopa steklovine bom opisala samo dva dela očesa, ki sta pri tej spremembi ključna: steklovino in mrežnico. Steklovina, ki je pretežno iz vode, zapolnjuje zrklo. Želatinasto strukturo ji dajejo beljakovinske nitke. Očesu zagotavlja obliko, z napetostjo pa zlepljenost obeh plasti mrežnice, ki sta v tesnem stiku z zrklom. Mrežnica vsebuje čutnice za zaznavanje svetlobe in je ponekod zraščena na ovojnico steklovine. Z leti se steklovina spremeni in postaja vedno bolj tekoča. V očesu se ob tem občasno pojavijo motnjave v obliki drobnih pik, nitk ali plavajočih delcev, ki potujejo pred očesom, niso nevarne in ne vplivajo na vid.

  • Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec

    Dobro je vedetiapril '21

    ZOŽITEV AORTNE ZAKLOPKE

    86-letni oče naše bralke je bil na pregledu zaradi slišnega šuma nad srcem. Ugotovili so, da ima zožitev aortne zaklopke zmerne stopnje. Dobil je zdravila zaradi povišanega holesterola in krvnega tlaka. Zdravnik mu je odsvetoval telesne napore. Oče ne prizna, da bi imel kakršne koli težave, in komaj čaka, da bo lahko začel delati na vrtu. Zanima jo, kako nevarno je zanj lahko delo na vrtu.   

    Aortna stenoza je pri starejših ljudeh pogosta bolezen. Po 80. letu jo ima okoli 10 odstotkov starostnikov. Najpogostejši znaki so zmanjšanje telesne zmogljivosti, pojav težke sape, bolečina v prsnem košu, omotica ali izguba zavesti. Simptomi so odvisni od stopnje zožitve. Pri hudi aortni stenozi (površina odprtine, skozi katero teče kri, je manjša od 1 cm2) je običajno potrebna zamenjava zaklopke ali širitev zožitve s posebnimi katetri. Brez takšnega posega je smrtnost visoka.

  • Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec

    Dobro je vedetimarec '21

    NOČNO ODVAJANJE VODE

    75-letni bralec mora vsako noč dva- do trikrat na vodo. Zaradi omenjenih težav je bil na pregledu pri urologu. Nima povečane prostate, preiskava mehurja je bila brez posebnosti. Zaradi krčnih žil mu občasno otekajo noge okoli gležnjev. 

    Zaradi položaja pri ležanju je odtok iz spodnjega dela telesa hitrejši, v primeru oteklin na nogah pa tudi povečan. Ponoči se zaradi izločanja nekaterih hormonov tvori bolj koncentriran urin, ki ga je zato tudi manj. Ta prilagoditev nam omogoča mirnejši spanec. S staranjem se nivo teh hormonov zniža. Pridružijo se tudi bolezni, pri katerih ponoči nastaja večja količina urina, kjer je kapaciteta mehurja manjša, kjer praznjenje mehurja ni popolno ali zadrževanja urina ni mogoče. Nikturija je pojav, ko moramo v 6 do 8 urah spanja več kot dva- do trikrat na vodo.

  • Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec

    Dobro je vedetifebruar '21

    SUHA USTA

    75-letna bralka, ki se zdravi zaradi visokega krvnega tlaka in povišanih holesterolov, sprašuje o morebitnem vplivu zdravil na suhost ust. Enaka zdravila (Exforge, Sinvacor, Asentro, Helex občasno) jemlje že dolgo. Nima sladkorne bolezni in nima večjih težav s hrbtenico ali bolečin v sklepih. Občasno ima občutek peska v očeh, ki se ji pogosto solzijo. 

    Na prvi pogled bi bil odgovor zelo enostaven. Asentra zelo pogosto povzroča suha usta, kombinirane učinkovine v tableti Exforge občasno, Sinvacor in Helex zelo redko. Pred morebitno ukinitvijo Asentre, ki mora biti nujno postopno, je zelo pomembno pretehtati koristi zdravila in stopnjo neželenega učinka. Pozorno moramo oceniti tudi morebitne preostale vzroke suhih ust, ki jih ni malo. Predvsem pri sistemskih boleznih so sočasno pogosto prisotne tudi suhe oči.

  • Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec

    Dobro je vedetijanuar '21

    OMEJITVE PRI VOŽNJI AVTOMOBILA

    54-letni bralec je utrpel možgansko kap. Odnesel jo je le z blago ohromitvijo leve strani telesa. Po obravnavi na nevrološki kliniki in v zdravilišču je začel hoditi v fitnes in opravljati dela okoli hiše. Po šestih mesecih se je ponovno zaposlil za štiri ure. Med delom težko ostane zbran, zato razmišlja o upokojitvi. Ob blagi nemoči v roki in nogi je hitro ugotovil, da lahko varno vozi avtomobil. Zapletlo pa se je, ko je želel podaljšati vozniško dovoljenje. Po novem se lahko vozi samo v krogu 30 kilometrov od doma. To ga je sesulo. Zanima ga, ali se lahko pritoži.

  • Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec

    Dobro je vedetidecember '20

    SRBENJE KOŽE

    Bralki sta želeli nasvet za blaženje neznosnega srbenja kože. Pri eni se pojavlja predvsem po rokah in nogah, in to vedno v zimskem času. Poskusila je različna mazila, zdravnica ji je nazadnje predpisala zdravila proti alergiji, ki ji ne pomagajo. Pri drugi bralki se je srbenje pojavilo v zadnjem času. Srbi jo po vsem telesu, najbolj pa ponoči. Zaradi slabega spanca je utrujena, vrtoglava, izgubila je nekaj kilogramov, boli jo želodec. Že nekaj časa ima napotnico za pregled krvi, vendar še ni šla na odvzem krvi.

  • Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec

    Dobro je vedetinovember '20

    DALJŠI PREMORI PRI DIHANJU

    Bralka se je zelo ustrašila, ko se ji je zdelo, da je mož ponoči nehal dihati. Čez nekaj dolgih sekund je po nekajkratnem globokem vdihu ponovno normalno dihal in zaspal. Po tem dogodku je še večkrat zaznala tudi daljše premore pri dihanju. Mož je malo predebel in ima mejno povišan krvni sladkor. Drugače je zdrav. Vendar se mu zaradi tega ne zdi vredno obiskati zdravnika. Kaj svetujete? 

    Občasne prekinitve dihanja v spanju niso tako redka in tudi ne nedolžna težava. Pojavlja se približno pri desetih odstotkih oseb, večkrat pri moških, starejših in predebelih ljudeh. Ti ljudje običajno smrčijo zaradi anatomskih sprememb, dodatnega nabiranja maščobnega tkiva v žrelu ali oslabelosti mišic žrela v starosti. Če ohlapne mišice in jezik zaprejo dihalno pot, dihanje preneha (obstruktivna spalna apneja – OSA). Centralna spalna apneja – CSA lahko nastane ob možganski kapi.

  • 1
  • …
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • …
  • 10
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 5, maj 2025

    Št. 5, maj 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Včasih je treba biti tudi malo korajžen Predlog reforme pokojninske in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni...

    Različne možnosti zdravljenja raka prostate Rak prostate je najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in zahodnem svetu. Pri nas živi več kot sedemnajst tisoč moškihs to diagnozo, vsako leto jih na novo zboli...

    Zdravilna moč čebulnic Vse čebulnice, čebula, česen, por, drobnjak in čemaž, so hrana, ki preprečuje strjevanje krvi. To so tisočletna ljudska spoznanja o njihovem zdravilnem delovanju.

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

    Starejši niso breme družbe28. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov