Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
KRATICE IN IZRAZI NA IZVIDU
71-letna bralka je bila pred kratkim pri kardiologu zaradi vse večje zadihanosti pri hoji po stopnicah in večjih naporih. Naročena je bila še na ultrazvok srca. Začela je jemati predpisana zdravila in se že bolje počuti. Pred dnevi je prejela izvid, vendar ne pozna kratic in posameznih izrazov. Zanima jo, kaj pomenijo IBS, SP in bandopneja.
Bralci me pogosto sprašujejo za razlago posameznih kratic. Ko sem začela delati kot zdravnica, smo latinske izraze vedno bolj nadomeščali s slovenskimi. Danes je pod vsako šifro diagnoze slovenski izraz. Res je tudi, da so bile diagnoze in odpustnice namenjene zdravnikom. Bolniki niso imeli možnosti spletnega dostopa do vseh mogočih podatkov o bolezni niti niso tako natančno pregledali in preverjali izvidov. Večinoma so zaupali zdravnikom, dejstvo pa je, da smo takrat imeli več časa za pogovor. Specialisti nismo bili tako ozko usmerjeni na posamezne organe, prav gotovo pa je bilo naše znanje manj poglobljeno in manj podprto z dokazi. Posledica ozke usmerjenosti je manjše število diagnoz, ki jih uporabljamo iz dneva v dan. Če je le-ta sestavljena iz več besed, se udomači kratica, ki postane pri specialistih za posamezne stroke splošno uporabljena. Včasih se tudi sama ujamem v past nerazumevanja le-teh. Takrat pomaga računalnik.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
TEŽAVE PO OPERACIJI PROSTATE
82-letnemu bralcu so pred tremi meseci operirali prostato. Podnevi je zdaj v redu, le nekoliko pogosteje gre na vodo. Ponoči pa ima zelo hude bolečine v spodnjem delu trebuha. Krčevita bolečina ga v presledkih spremlja skoraj vso noč. Izvidi na kontrolnem pregledu pri urologu so bili dobri. Težave naj bi po nekaj mesecih prešle, vendar niso. Zanima ga, kam naj gre po pomoč.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
DOLGOTRAJNO JEMANJE ZDRAVIL
73-letna bralka je bila pred sedmimi leti operirana zaradi raka na želodcu. Redno hodi na kontrole in ima v tem mesecu predvideno gastroskopijo. Od operacije prejema zdravilo za zaščito želodca. Prebrala je, da lahko dolgotrajno jemanje teh zdravil poveča možnost zlomov kosti in ima številne druge neželene učinke. Sprašuje, ali jih res mora jemati, saj težav z želodcem nima.
Poleg zdravljenja in preprečevanja ran na želodcu, dvanajsterniku ali požiralniku se ta zdravila najpogosteje uporabljajo za zaščito želodca pri jemanju protibolečinskih zdravil ali v sklopu zdravljenja bolezni srca in ožilja (aspirin, marevan …). Zdi se mi, da v teh primerih zdravilo predpisujemo preveč rutinsko in ga ne prilagajamo, če se način zdravljenja spremeni ali bolnik nima težav. Pri takšnih vprašanjih sem vedno v dvomih, ali težav ne bi bilo ob prenehanju jemanja zdravil.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
OMOTICA PRI HOJI
84-letna bralka, ki še ni imela resnejših bolezni, je zaskrbljena zaradi omotičnosti pri hoji. Zdravi se zaradi povišanega krvnega tlaka in sladkorne bolezni. Laboratorijski izvidi krvi, EKG in UZ vratnega ožilja so bili normalni. Predvsem ponoči čuti mravljinčenje v stopalih. Družinska zdravnica je ocenila, da je za svoja leta odličnega zdravja. Pri gibanju po stanovanju nima posebnih težav, na sprehodu pa se počuti kot pijana, ima občutek, da bo stopila v prazno, ne čuti tal pod nogami. Težava je zelo neprijetna, s strahom pred padcem se samo še stopnjuje.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
STRAH PRED PREISKAVAMI
61-letna bralka je pred kratkim nekajkrat opazila sledi krvi na toaletnem papirju po odvajanju blata. Sklepala je, da ima hemoroide, zato je posvetila veliko pozornosti rednemu odvajanju, prehrani, telesni dejavnosti in intimni higieni. Redno uporablja mazila, ki jih je kupila v prosti prodaji. Potem so težave izginile, pred enim tednom pa so se sledi krvi ponovno pojavile. Sprašuje, ali mora na pregled k zdravniku, saj ji je že misel na preiskavo neprijetna. Po drugi strani pa se boji, da je v ozadju kar resnejšega.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
KRČNE ŽILE IN ZDRAVILA
74-letna bralka, ki ima težave s krčnimi žilami, sprašuje, ali lahko ob jemanju zdravila Marevan, ki ga prejema zaradi nerednega bitja srca, uporablja Venitan Forte gel. Z občasno uporabo mazila ima dobre izkušnje. Po nekajdnevnem jutranjem mazanju se ob težavah zmanjšajo bolečine, srbenje kože, manj je tudi nočnih krčev. Slišala pa je, da gela ni dobro uporabljati sočasno s tem zdravilom. Njena znanka, ki jemlje enako zdravilo, pa redno uporablja tablete iz divjega kostanja.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja prim. Tatjana Erjavec, zdravnica internistka
PREISKAVE V VISOKI STAROSTI
Bralkina mama ima 98 let. Še vedno je bistra, živi sama in skrbi zase. Ne jemlje nobenih zdravil. V zadnjem mesecu je sede dvakrat izgubila zavest za nekaj minut. Po drugi izgubi zavesti so jo odpeljali v bolnišnico. Ob pregledu je bila brez težav, laboratorijski testi in EKG so bili v mejah normale. Dobila je kup napotnic za preiskave. Hčerka sprašuje, ali so glede na starost in čakalne dobe pregledi sploh smiselni. Če so, bi jih opravila tudi samoplačniško.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
ANEVRIZMA ŽILE V TREBUHU
78-letnega bralca zanima, kako nevarna je ugotovljena anevrizma žile v trebuhu. Pred enim mesecem je osebna zdravnica slišala šum v trebuhu. Ultrazvočna preiskava je pokazala, da je trebušna aorta v dolžini 5 cm vretenasto razširjena do največ 4,5 cm, s prisotnimi sklerotičnimi plaki do največ 2,5 mm. Pred leti je nehal kaditi, zdravi se zaradi visokega krvnega tlaka. Redko ima bolečine v trebuhu in motnje prebave. Boji se, da mu žila poči, zato je nehal delati na vrtu in hoditi na daljše sprehode.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
AMPUTACIJA NOGE
86-letni mami našega bralca so v eni izmed slovenskih bolnišnic predlagali amputacijo noge pod kolenom zaradi gangrene stopala ob sladkorni bolezni. Če se zanjo ne bo odločila, jo bodo odpustili domov. Sina zanima, kaj lahko naredijo, da bi se izognili posegu.
Izguba dela telesa je ena izmed najhujših izkušenj, ki jo je zelo težko sprejeti. Razumem žalost, skrb, jezo in nemoč, ki jo doživljata gospa in njena družina. Ker že več kot 30 let delam v rehabilitaciji bolnikov po amputacijah, vem, da ni vse tako brezupno, kot je videti. Dejstvo, da so mami predlagali podkolensko amputacijo, pomeni, da je za zdaj ta mogoča in kirurgi razmišljajo, kako bo lahko lažje živela tudi po posegu. Nemalokrat se namreč pri starih ljudeh še vedno odločijo za nadkolensko amputacijo tudi zaradi razloga, da ne bo potrebno več posegov, če se rana na krnu ne bo celila. Menim, da je mama v dobrih rokah. Ker se po posegih, ki so jih že opravili, gangrena širi, z zelo veliko verjetnostjo druge možnosti ni.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
NEREDNO BITJE SRCA
62-letno bralko skrbi, da je ne bi zadela možganska kap. Pred tedni je brala, da je pri nerednem bitju srca le-ta veliko bolj pogosta. Predvsem zvečer pred spanjem ima neprijeten občutek, da ji srce zastane in nato močno udari. Pri jutranjem merjenju krvnega tlaka je utrip enakomeren. Počuti se zdravo, je telesno aktivna in ne jemlje nobenih zdravil. Spi slabo, zato zvečer popije pomirjevalni čaj, ne pije kave, alkohola in ne kadi.
Radi rečemo, da dokler ne vemo zanj, je srce zdravo. In prav nenavaden utrip čutimo najprej. Ni pa nujno, da gre pri tem za obolenje srca. Težave, ki jih opisuje gospa, so najverjetneje prezgodnji prekatni utripi. Pri tolmačenju EKG jih opisujemo kot VES (ventrikularne ekstrasistole). Če nastanejo v povezavi z obolenjem srca, so lahko nevarne tudi za srčni zastoj. Vendar jih lahko zasledimo tudi pri boleznih drugih organov in zelo pogosto pri zdravih ljudeh v povezavi z uživanjem kave, alkohola, poživil, pri stresu, slabem spanju. V obliki, kot jih opisuje bralka, so skoraj gotovo nenevarne. Ker so moteče, ji svetujem, da pri svoji zdravnici opravi EKG in pregled krvi za morebitne motnje v presnovi elektrolitov ali ščitnice. Dvomim, da bi ob že daljši uporabi aritmijo lahko povzročil pomirjevalni čaj, čeprav je tudi to mogoče, zato ga naj nekaj dni ne pije. Ugodno vplivajo tudi magnezijeve tablete.