Prehrana
-
Srebrna ekonomija na festivalu
V Evropski uniji se veliko govori o srebrnem gospodarstvu. Francija je zgleden primer, ki z odpiranjem vrat inovacijam žanje številne uspehe med starejšimi. Spremembe v odpiranju gospodarske zakonodaje so tudi upokojeni generaciji omogočile, da je njeno bogato znanje prišlo do veljave.
Konec septembra se je v Cankarjevem domu v Ljubljani končal 21. festival za tretje življenjsko obdobje, malo pred tem, tj. 22. septembra, pa se je v Cannesu v Franciji končal 2. festival SilverEco. Slovesnosti so se končale s podelitvijo 22 (tudi denarno bogatih) nagrad, razdeljenih na deset kategorij, med njimi ljudski favorit, nagrada višje žirije in favoriti organizatorjev. Prejeli so jih razstavljavci in predavatelji, ki so v festivalski palači prikazali letošnje najboljše pobude, rešitve in pozitivne prakse udeležencev francoskega srebrnega gospodarstva.
-
september '22Prehrana Starejši
Načrten boj proti lakoti
Skoraj po vsem svetu se oči prebivalcev obračajo proti nebu in hrepeneče čakajo, ali se bo iz grozečih oblakov izlilo vsaj malo vode na presušeno zemljo. Pomanjkanje osnovnih živil in pitne vode je glavno vprašanje držav Evrope in obeh ameriških celin, česar se še najbolj zavedajo generacije, ki ne spadajo med »ranljive«. Tiste mlade generacije, ki so sposobne rešiti kvadraturo prehranskega kroga.
Če na spletu vtipkate največji urbani vrtovi, dobite nešteto fotografij, posnetih na nepričakovanih krajih. Zelenjavni vrtovi na strehah versajskega razstaviščnega parka Nature Urbaine v Parizu je na primer plod francoskega startup podjetja Agripolis.
-
april '22Ljudje Zdravje Prehrana
Z glasbo proti dementnosti
Demenca in alzheimerjeva bolezen, dve najpogostejši težavi najstarejših, še nimata podpore v farmacevtski industriji zato, ker preprosto povedano, za razpadanje možganov zdravila na žalost ni. Je pa seveda mogoče upočasniti napredovanje, in kot kažejo raziskave znanstvenih inštitutov, je mogoče preventivno zaviranje nastanka demence, morda tudi alzheimerjeve bolezni.
Že dolgo je znano, da je človek, ki se rad smeje in poje, zadovoljnejši in vedrejši, bolj komunikativen in odprt do ljudi, ki ga negujejo ali živijo z njim, predvsem pa bolj zdrav.
-
Prosti časoktober '21Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
Kocke, na katerih so črke abecede, veljajo za klasično igračo. Ali ste vedeli, da jih poznamo že več kot 300 let?
O njih je že leta 1693 pisal angleški filozof John Locke v traktatu »Nekaj misli o izobraževanju«, v katerem pravi, da »kocke in igrače, na katerih so črke, naredijo učenje branja in pisanja lažje in bolj prijetno«. V dobi razsvetljenstva so tako dobile status igrače, s katero bodo otroci postali pametnejši. Razširjene so bile predvsem v Angliji. Bile so lesene in manjše od današnjih, spravljene pa so bile v leseni škatli. Otroci revnejših staršev takih kock niso imeli, pa saj tudi igrač sploh niso imeli, razen če jim je kakšno naredil kdo od domačih. Otroštvo, igra in izobraževanje so bili privilegij bogatih.
Za razvoj države so pomembne vse generacije
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Pomembno je, da v današnji potrošniško naravnani družbi še vedno znamo sodelovati in videti sočloveka, je v govoru na otvoritvi nove Zdusove prireditve Dnevi medgeneracijskega sožitja na Gospodarskem razstavišču včeraj poudaril predsednik vlade Marjan Šarec in pohvalil skupni nastop mlajših in starejših, saj so za razvoj države pomembne vse generacije.
»Včasih so generacije znale živeti drug z drugim. Včasih je bil to normalen način življenja, ko so starejši prenašali svoje izkušnje na mlajše. Danes je svet veliko bolj individualen, veliko bolj si želi vsak živeti sam zase in včasih prezre sočloveka. To pa ne pomeni, da ni morda prav današnji dan tisti, ko si bomo rekli, da bo odslej nekaj drugače,« je dejal predsednik vlade Šarec, častni pokrovitelj tridnevnega medgeneracijskega dogodka. Na spremenjene demografske razmere, ki so za države izziv in zahtevajo odgovore je opozorila tudi...
Dnevi medgeneracijskega sožitja vabijo
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Zveza društev upokojencev Slovenije prihodnji teden vabi na prireditev, ki bo v ospredje postavila medgeneracijsko sodelovanje in solidarnost. Dnevi medgeneracijskega sožitja bodo potekali od 14. do 16. maja na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, ki je tudi soorganizator prireditve.
Pri organizaciji sodelujejo še člani medgeneracijske koalicije MeKos (Mladinski svet Slovenije, Študentska organizacija Slovenije in Dijaška organizacija Slovenije), s podporo ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter ministrstva za zdravje.
-
april '19Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
Priznavanje družinskih skrbnikov
Človeštvo se stara hitreje, kot je bilo napovedano. Število starejših sicer predvidljivo narašča, vendar so problemi, ki vznikajo sproti, za družbo skoraj neobvladljivi. Večina evropskih držav lovi za rep to, kar imenujemo varno in srečno staranje. Med njimi je Francija videti vodilna, saj po hitrem postopku spreminja zakonodajo in uvaja podporo pri nameščanju in izkoriščanju mnogih sodobnih elektronskih pomagal, kar podaljšuje čas, ki ga starejši preživijo doma. Dejstvo je, da nobena država na svetu nima dovolj denarja, da bi ugodila sodobnim zahtevam bivanja v domovih za starejše, v katerih tako v Franciji kot tudi pri nas kronično primanjkuje strokovno usposobljenega osebja, po drugi strani pa so cene domov, ki resno in skrbno bdijo nad starejšimi, le redkim dosegljive.
-
marec '19Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda
Italijani uradno stari pri 75
Kongres italijanskega nacionalnega združenja za gerontologijo in geriatrijo, ki se je odvijal sredi decembra v Italiji, je določil novo uradno starost za državljane. Po novem postanejo Italijani uradno stari, ko dopolnijo 75 let. Skladno z zakonodajo, ki opredeljuje ljudi za stare pri 75, bodo morali bančništvo, zavarovalništvo, zdravstvo pa tudi muzeji in železnice, ki omogočajo cenejše vstopnice in vozovnice starejšim, upoštevati nova merila. Starostno mejo so Italijani zvišali za deset let, torej s 65 na 75.
-
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Sobotno jutro je obetalo prekrasen sončen dan, zato se je veliko izletnikov odločilo za poležavanje na soncu ter kopanje v bazenu ali v morju. Nekateri pa smo se odpravili z ladjico na izlet v Rogoznico, kjer je ena najlepših marin na Jadranski obali. Med plovbo smo se razveselili pogleda na delfine, na žalost pa so hitro odplavali daleč proč.
Popoldne smo se odpravili v okolico Primoštena, kjer smo obiskali staro dalmatinsko domačijo, poimenovano Šaričevi dvori. Lastniki radi pokažejo, kako skromno so nekoč živeli vaščani: v majhnih in nizkih kamnitih hišah s črno kuhinjo. Prijazni gostitelji so poskrbeli za pokušino domačega pršuta, kruha in sira ter vina »babić«, ki je značilno za ta okoliš. Trto sadijo v značilnih »kasetnih« vinogradih in obdelujejo le ročno. Niso pozabili niti na muzikanta, s katerima smo navdušeno zapeli nekaj dalmatinskih.
Drugi dan potepanja po Primoštenu in okolici
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Bralci in prijatelji Vzajemnosti radi spoznavamo nove kraje, zato smo se med bivanjem v Primoštenu odpravili tudi na izlete. Seveda po obvezni Telosvatbi - jutranjem razgibavanju pod vodstvom profesorice športa in dolgoletne sodelavke Vzajemnosti Savine Vybihal.
Nekaj se jih je odpravilo na ogled Šibenika in Nacionalnega parka Krka, kjer je reka Krka na poti do morja izoblikovala številne brzice, jezerca in slapove. Vode je bilo zares v izobilju, saj je petkove popotnike krepko zmočil hud naliv. A za dežjem posije sonce in izletniki so uživali v lepotah narave.