Ljudje
-
Prosti časfebruar '17Ljudje Starejši Dom
Ko razmišljamo, kako bi preuredili in prilagodili stanovanje, po navadi spalnica ostane vedno zadnja na spisku, čeprav v njej preživimo veliko časa. Zamenjamo sicer vzmetnico, morda še odejo, kaj več pa ne. Morda pa bi v spalnici preživeli več časa, če bi bila opremljena prijetneje in bi imeli v njej kotiček zase.
Verjetno je ena glavnih težav spalnice, da je mnogokrat tudi glavna garderoba v stanovanju. Spalnica je običajno majhen prostor in pozimi tudi manj ogrevan. Ker nas prostor z enako ureditvijo spremlja mnogo let, sčasoma oprema ne odraža več naših potreb in bi lahko kaj zlahka pogrešili. Kadar ostanemo sami, brez partnerja, se predolgo oklepamo starega videza in opreme, čeprav je čas, da prostor prilagodimo svojim potrebam. Ni nujno, da posteljo zamenjamo z enojno, lahko pa namesto 180 centimetrov široke izberemo manjšo francosko posteljo s 120 ali 140 centimetri širine. Posteljo prislonimo ob steno in na sredini sobe pridobimo veliko prostora. Tja pa položimo preprogo in nanjo postavimo udoben počivalnik s pogledom skozi okno in poleg še mizico.
-
Prosti časjanuar '17Ljudje Starejši Dom
Menjava kuhinje predstavlja velik strošek in predvsem zahteven organizacijski poseg. Naše kuhinje so v povprečju stare okrog dvajset let, lahko pa tudi več desetletij. V mnogih stanovanjih ostane kuhinja nespremenjena praktično vse življenje. Sicer zamenjamo dotrajano belo tehniko, pipe, za menjavo kuhinjskega pohištva pa se redkeje odločimo. Morda ne pomislimo, da lahko kuhinjo generalno obnovimo, pri tem pa nam ni treba menjati prav vsega.
Namesto da bi zamenjali vse kuhinjske elemente in ob tem izvedli tudi razne funkcionalne prilagoditve in reorganizacijo dela v prostoru, pohištvo le obnovimo. Zamenjamo le dotrajane dele omaric in si morda kuhinjo tako tudi polepšamo. Lahko spremenimo videz stenske obloge v nizu, barvo in slog vrat omaric, oplesk prostora in razsvetljavo. S spremenjeno razsvetljavo je mogoče storiti veliko, s tem pa nimamo veliko stroškov.
-
Prosti časdecember '16Ljudje Starejši Dom
Bi radi prenovili in osvežili dnevno sobo, ki jo zapolnjujejo velika omara, sedežna garnitura in kup stvari, ki so samo v napoto. In kdaj je pravi čas za prenovo? Ko v življenju nastopijo prelomnice ali kadar začutimo, da lahko v svojem bivalnem okolju nekaj spremenimo, takrat je prav, da to tudi storimo.
Spremembe pa naj ne bodo samo kozmetične, ker z nekaj barve ali drugačnimi blazinami ne bomo rešili bistva, zaradi česar se v dnevni sobi ne počutimo prijetno. Poskusimo prepoznati tisto, kar nas zelo moti in kar najbolj pogrešamo. Lažje bomo prišli do dobre rešitve, če si pomagamo z mislijo, kako bi preuredili, če bi imeli na voljo neomejena sredstva. Potem pa v okviru lastnih finančnih zmožnosti poiščemo podobno rešitev. Tudi s cenejšimi materiali in pohištvom je mogoče narediti prostor uporaben in prijeten.
-
Novembrski spletni dogodek
Svet se očitno obrača le še zaradi denarja. Kar se je pred sedmimi leti na Kitajskem začelo kot odgovor na ameriško vsiljevanje praznovanja valentinovega, se je do letos prelevilo v največji spletni prodajni dogodek na svetu.
Valentinovo sredi februarja je praznik zaljubljenih, trgovci si manejo roke. A Kitajska je dežela, ki je ni mogoče primerjati ne z Ameriko ne Evropo. Tam je že desetletja zakonsko prepovedano imeti več kot enega otroka, in ta naj bi bil moškega spola. Na Kitajskem je število moških srednje generacije že za 40 milijonov večje od števila žensk. Tako je 11. 11. postal simbol iskanja para. Dva para enic, v mandarinščini Guanggun Jie, simbolizirata samsko osebo, ki išče drugo samsko osebo, da bi se združili na ta posebni dan, poln enic na koledarju. Že prvo leto je največji kitajski spletni trgovec Alibaba zasnoval strategijo spletne prodaje, jo patentiral in tudi preganjal vsakogar, ki je poskušal na enak način priti do zaslužka. Alibaba je podvojil popuste, prodaja na spletu je cvetela, letos je prodajna skupina Alibaba dosegla 1,3 milijarde evrov.
-
Prosti časnovember '16Ljudje Zdravje Starejši
STANOVANJE
Predsoba je ogledalo stanovanja, za starejše pa predstavlja prostor, kjer se morajo udobno preobuti in obleči. V hiši je predsoba dovolj velika, v stanovanju pa tako majhna, da se zdi kot križišče poti, polna je vrat in omar. V omarah so mnoge stvari, na katere smo že zdavnaj pozabili. V slabo voljo nas spravljata natrpanost in star pohištveni element za obešanje plaščev z omaro za čevlje in ogledalom, kjer se oblačila grmadijo, ogledala ne vidimo več, manjka pa nam udoben sedež, kjer bi se lahko preobuli. Kako bi preuredili predsobo, da bo videti večja, uporabnejša in prijetnega videza, prenova pa ne bo draga?
Z dobro voljo do preureditve stanovanja
Prosti časoktober '16Ljudje Zdravje Starejši
S staranjem se v življenju odpirajo novi izzivi, ki se lahko zdijo nepremostljivi. Upokojitev, bolezen, izguba partnerja, delna ali težja gibalna oviranost, osamljenost so stvari, zaradi katerih se porajajo vprašanja o možnostih za kakovostno življenje v lastnem stanovanjskem okolju. Morda smo se naenkrat zavedeli fizičnih ovir in motečih elementov, in nujna bi bila določena mera prilagoditve bivalnega okolja, če želimo, da so domači prostori varni in uporabni.
Že z majhnimi stroški, nekaj dobre volje in pomoči je mogoče najti zadovoljivo rešitev, da svoje stanovanje prilagodimo do te mere, da postane uporabno, varno in vseeno prijetno za starejše, ki imajo tako kot bolni in ljudje s posebnimi potrebami (fizičnimi ali psihičnimi) drugačne bivanjske potrebe kot zdravi, veliko mlajši ali družina. Slovenci smo morda nekaj posebnega, saj se težko ločimo od lastnih nepremičnin, ki bi jih lahko zamenjali za manjše in uporabnejše prostore. Večina starejših živi v prevelikih hišah ali stanovanjih tudi potem, ko se otroci odselijo ali ostanejo sami zaradi izgube partnerja. Stanovanja in hiše so bolj ali manj dobro služili stanovalcem in njihovim družinam v najaktivnejših letih, zdaj pa bi jih bilo treba prilagoditi.
Kako udobne in prijetne so sobe v domovih za ostarele?
julij '16Ljudje Zdravje Starejši
Člani študijske skupine Dom, kultura bivanja, oprema in prenova, ki pod vodstvom mentorice arhitektke Barbare Železnik Bizjak delujejo v okviru ljubljanske univerze za tretje življenjsko obdobje, so se lani jeseni lotili trdega oreha. Poskusili so namreč odgovoriti na več vprašanj v zvezi s kakovostjo bivanja v domovih za ostarele, točneje glede uporabne in oblikovne kakovosti prostora domske sobe, in nalogi posvetili del časa, namenjenega delovanju študijske skupine. Kmalu se je pokazalo, da je tematika zelo občutljiva in o njej nočemo razmišljati, dokler nismo postavljeni pred dejstvo, da moramo najti konkretno rešitev za sorodnike ali zase.
-
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Sobotno jutro je obetalo prekrasen sončen dan, zato se je veliko izletnikov odločilo za poležavanje na soncu ter kopanje v bazenu ali v morju. Nekateri pa smo se odpravili z ladjico na izlet v Rogoznico, kjer je ena najlepših marin na Jadranski obali. Med plovbo smo se razveselili pogleda na delfine, na žalost pa so hitro odplavali daleč proč.
Popoldne smo se odpravili v okolico Primoštena, kjer smo obiskali staro dalmatinsko domačijo, poimenovano Šaričevi dvori. Lastniki radi pokažejo, kako skromno so nekoč živeli vaščani: v majhnih in nizkih kamnitih hišah s črno kuhinjo. Prijazni gostitelji so poskrbeli za pokušino domačega pršuta, kruha in sira ter vina »babić«, ki je značilno za ta okoliš. Trto sadijo v značilnih »kasetnih« vinogradih in obdelujejo le ročno. Niso pozabili niti na muzikanta, s katerima smo navdušeno zapeli nekaj dalmatinskih.
Drugi dan potepanja po Primoštenu in okolici
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Bralci in prijatelji Vzajemnosti radi spoznavamo nove kraje, zato smo se med bivanjem v Primoštenu odpravili tudi na izlete. Seveda po obvezni Telosvatbi - jutranjem razgibavanju pod vodstvom profesorice športa in dolgoletne sodelavke Vzajemnosti Savine Vybihal.
Nekaj se jih je odpravilo na ogled Šibenika in Nacionalnega parka Krka, kjer je reka Krka na poti do morja izoblikovala številne brzice, jezerca in slapove. Vode je bilo zares v izobilju, saj je petkove popotnike krepko zmočil hud naliv. A za dežjem posije sonce in izletniki so uživali v lepotah narave.
Letošnji letni dodatek bo izplačan julija
Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet Ročna dela Razvedrilo Prehrana Zgodovina Starejši Gibanje Vrt Pokojnine Kultura Medgeneracijsko Potovanja Dom Moda Aktualno Nasveti Zanimivosti Okolje Narava
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije bo na podlagi Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2016 in 2017 izplačal letošnji letni dodatek skupaj z izplačilom redne pokojnine tekočega leta v mesecu juliju.
Skladno s prej omenjenim zakonom se pri določitvi višine letnega dodatka upošteva višina pokojnine oziroma nadomestila, ki ga uživalec prejme v mesecu izplačila letnega dodatka.
Za leto 2016 so določene višine in cenzusi za izplačilo letnega dodatka, in sicer: